ACABA NEDEN ?

admin

                   ACABA NEDEN ?

Edirne,Türkiye genelinde  yapılan istatistiklere bakıldığında evli genç çiftler arasında en çok boşanma olan illerin başında geliyormuş.

Bu durum uygar, hoşgörülü  birbirini görerek  evliliklerin  olduğu  ilimize yakıştırmak mümkün değil.

    İnsanlar neden evleniyor? Yaşamı boyunca sevdiği insanla hayatın güçlüklerini göğüslemek, birlikte  yuva kurmak çoluk çocuk sahibi olmak eşi ile  birlikte ömür boyu ayni yastıkta ömür geçirmek amacıyla  evlilik gerçekleşir.

Nikah törenlerinde görmeye alıştığımız evlilere yönelik öneriler de  bu doğrultudadır.

    Hiçbir evlilik sonradan boşanma ile noktalansın diye olmaz. Bakıyoruz son yıllarda gençlerimiz evliliği ömür sonuna kadar birliktelik olarak değil de sıradan bir birliktelik gibi görünür duruma geldi. Evlilik öncesi birbirini yeterince tanımayan gözleri kapalı evlilik kararı alan gençler bir süre sonra aralarında geçen ufak “ceviz kabuğu doldurmayan” tartışmaları boşanma gerekçesi olarak görerek yuvalarını yıkıyorlar.

Asırlardan bu yana toplumumuzun değişmez en önemli özelliği  ailelerde eşler arasında nikahlanma ile sarsılmaz kalıcı  bağlar olduğu, ailenin toplumun adeta kılcal damarlarını  oluşturduğu kabul  edilirdi.

    Evlilikler güç şartlarda da olsa eşlerin karşılıklı özverisi, fedakarlıkları ile devam eder.  Genellikle mezara kadar sürer giderdi.      Bugün gençler arasında görmeye alıştığımız evliliklerde olduğu gibi sudan sebeplerle son bulmazdı.

    Eşler baş başa verip ömürlerini noktalarlardı .

Eşlerin karşılıklı fedakarlığı, hoşgörüsü ile ömür boyu devamı evliliğin değişmez kuralı  olarak benimsenirdi.

Son yıllarda, ülkemizin diğer bölgelerinde olduğu gibi ilimizde  çiftler arasındaki  evlilikler de   yara aldı.

 Edirne’de   mahkeme önlerinde asılan ilamlara bakıyorsunuz, boşanmaların her yıl artış göstermesi toplumun huzur, güveni ve geleceği açısından da  sağlıklı  bir göstergeyi yansıtmıyor . Toplumun kutsal birlikteliği saylan aile düzeni yara alır, böyle boşanmalar artarak devam ederse o toplumun geleceği alarm veriyor demektir.

Toplumumuzun bugüne kadar devam eden güçlü aile bağları zedelenerek güven kaybederse Türk milletinin asırlardır devam eden en önemli geleneği kutsal yuvası tehlikeye girmiş olmuyor mu?

    Sıradan sebepler nedeniyle evliliği noktalamak artarak devam ederse, evlilik aşamasında o güzel görüntüler, nikahlanmanın eşler arasında sarsılmaz bağ olarak kabul görmesi son mu bulacak.

Toplumun bu kanayan yarasına  neşter vurmak gerekmez mi? Eşler neden boşanıyor,özellikle evliliğin ilk yıllarında boşanmaların artmasının sebebi nedir?

Özellikle Edirne gibi çağdaş eşlerin ailelerin zoru ve görücü usulüyle değil birbirini tanıyarak evlendiği bir ilde boşanmaların bu denli yüksek olmasının altında yatan gerçekler nedir? Bu sosyal sorun ilelebet böyle devam etmemeli, bu konuya bir çözüm bulunmalı.

Laf olsun diye evlilik olmaz. Boşanmaya karar veren eşlerin gerekçelerini dinlediğinizde bunların boşanmayı gerektirecek köklü sebepler olmadığını anlıyorsunuz.

Bazı ailelerin de bu boşanmalara adeta çanak tutması onay vermesi, eşlerin barışarak evliliklerinin devam etmesi için çaba göstermemeleri boşanmaları daha da körüklüyor.

    Kuşkusuz evlilik sonrasında eşler arasında öyle sorunlar yaşanır ardı arkası kesilmez ve evlilik işkence haline dönüşür.

Eşlerin bir arada olmalarını sağlayan bütün imkanlar yok olur. Bu durumda  eşler arasında boşanmadan başka çare kalmaz ona diyecek bir şey olamaz.

Bugünkü boşanmalarda  eşler arasında böyle  çözümsüz sorunlar geçerli olduğu inancında değilim.  Televizyonlarda izlenen ve aile dramları ile sonuçlanan başka toplumlardan kopya çekilerek  hazırlanan filimler aile bağlarını da zayıflatıyor. Bir anlamda  boşanmalara zemin hazırlıyor. Bu tür filimler halk arasında ilgi gördüğü sürece eşlerin boşanmalarını da  yadırgamamak gerekir.    

 203 total views,  2 views today

Next Post

“DÜNYAMIZ AĞLAMASIN” PROJESİ SONA ERDİ

“DÜNYAMIZ AĞLAMASIN” PROJESİ SONA ERDİ Edirne Valiliği Genç Gönüllüler Grubu’nun “Dünyamız Ağlamasın” projesin faaliyetleri 1 Şubat 2013 tarihinde sona erdi. Edirne ilinde gençlerin ve çocukların karıştığı suç oranına dikkat çekmeyi amaçlayan proje ekibi gençleri, suç oranının azaltılması için tüm bireyleri bilinçlendirici faaliyetler yapmış, ilimizde yaşayan bireylerin eğitim, çevre, güvenlik, demokrasi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp