ACI GERÇEK

admin

Lösemi gibi ölümcül hastalığa yakalanan T.Ü öğrencisinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a gösterdiği tepkisi bir gerçeği dahi ortaya çıkardı.

Ülkemizde uzun yıllardan bu yana bu tür hastalıklara yakalanan insanlarımızın çoğu ilaçlı tedavi imkânı bulamadığı için yaşama veda etmek zorunda kalıyordu.

Bakana öğrenci arasında geçen bu tatsız olayla kansere yakalanan insanların bu illetten kurtulmak için nasıl çırpındıklarını ne güçlüklere katlandıklarına bir kez daha tanık olduk.

      Böyle bir hastalık başına gelmeyenler, acısını çekmeyenler bunun zorluklarını bilmezler.

    Gelecekte hayatının zorluklarını göğüslemek, huzurlu bir yaşam sürmek için yıllarca çalış didin üniversite sıralarına gel,

Bir bak ki böyle ölümcül hastalığın pençesine düşmüşsün. Bunun insan psikolojisini nasıl etkileyeceğini düşünebilir misiniz?

Bu hastalığa yakalananların çoğunun akıbetleri belli. Derdine çare olabilecek ilaçları sağlayamadığı takdirde böyle hastalıklar genellikle ölümle sonuçlanıyor.

Ne acıdır ki, bu hastalıklara maruz kalan insanlarımızın çileleri saymakla bitmiyor.  Kanser hastalarının ilaçlarını bulmak güç tedavi olmak için nereye başvursanız ilaçlarını Türkiye’de olmadığı ancak Amerika’dan ithal yoluyla sağlanabileceği söyleniyor.

 Ülkemizde ölümcül hastalıkların başında gelen kanser ilaçlarını ithal edilmesi devletçe pazarlık konusu yapılıyor. Yurt içinden sağlanamayan bu ilaçları n ithalatının izni SGK tarafından belirlenen fiyatla sağlanabiliyor.

Devlet bu ilaçları ithal eden firmalara kanser ilaçlarını düşük fiyatla satmaları konusunda ısrarcı davranması nedeniyle firmalar kanser ilacı ithalatını yapamıyor veya yapmıyor. Aslında bu ilaçlar bahsedildiği gibi pahalı da değil. Bu açmaz yetkililerin ifadesine göre eczanelerden veya başka nedenlerden de kaynaklanmıyor.

    İlaç firmalarının kanser ilaçlarını ithalatında devlet kurumları ile firmalar arasında anlaşmazlıktan zorluk çıkarılmasından bu ilaçları gerçek fiyatlarından düşük oranda satılmasında ısrar edilmesinden kaynaklandığı söyleniyor.

Bu hastalığa yakalanan insanlarımız çoğu kez bu pazarlığın faturasına canları ile ödemek zorunda kalıyorlar.

İnsan canı para ile ölçülür mü? Bir yanda halkı çocuk yapması için teşvik edeceksiniz, öte yandan yetişmiş insanlarımızı gençlerimizi böyle ilaç pazarlığının kurbanı yapacaksın bu halka yapılan en büyük kötülük değil midir?

Trakya Üniversitesi öğrencisi  Dilek Özçelik adındaki  kızımızın Bakana karşı  takındığı onurlu tavrı ile ülkemizin en önemli sorunu ve  kanayan yarası olan sağlık konusuna neşter vurmuş  oldu .

Bakanın kendisine sunduğu parayı iade ederek, sadaka meraklılarına da bir ders verdi ve sağlık konusunda duyarsız davrananların bu tavırlarını kamuoyuna duyarsız davrananların duymalarını sağladı.

Siyasilerin yapamadığını, göz ardı ettiğini genç kardeşimiz  bu tavrı  ile yaparak bu ölümcül hastalığın en can alıcı sorununa dikkat çekti.

  Bu hastalığın sözcüsü durumuna geldi. Öğrencimizi bu tavrı nedeni ile kutlamak gerektiği inancındayım. Ulusal medyaya yansıyan bu haberde genç kızımız yaptığı konuşmasında kendi derdinin ötesinde ayni hastalık kurbanlarını sorunlarına da dikkat çekiyor. Bu konunun günlerce gündemde kalması nedeniyle yetkililer konunun önemini geç de olsa anlamış olacaklar ki, Kanser ilaçlarını temini konusuna kolaylık gündeme taşındı. Halk arsasında” Bir serencam bin nasihatten iyidir. diye bir sözcük vardır. Bu durum da onun benzeri bir örnek. Ülkemizde sağlık konusu detaylı şekilde ele alınsa sanırım bunun gibi onlarca örnek bulunabilir.

 144 total views,  2 views today

Next Post

Müezzinoğlu "Kanser İlaçlarının Üretimine Kısa Sürede Başlayacağız"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Edirne’nin Uzunköprü ilçesine geldi. Her iki Bakan ilk olarak Uzunköprü Kaymakamlığı’nı ziyaret etti. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Uzunköprü ilçe teşkilatını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Yakın zamanda birçok ilacımızı ve özellikle kanser ilaçlarının üretimini Türkiye’de […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp