Aday Adayları Beklemekten Yoruldu

admin

fikri_yalin_koseAna muhalefet partisi CHP’nin belediye başkan aday adayları 6 aydan bu yana sokaklarda partisi için politika yapıyor. Aday adayları bir gittiği yere birkaç kez daha gitmek zorunda kaldı. Bu propagandaları sırasında belediye başkanları kendi partilerinden olduğu zaman çok dikkatli üslup kullanma zorunda kaldılar.

Zira “aşağı tükürsen sakal yukarı bıyık” o nedenle muhalefet parti aday adayları için geçen bu sürenin çok zorlu geçtiğini söyleyebiliriz, Ağızlarından çıkacak yanlış bir söz karşı partiler için propaganda malzemesi olabilir.

Bir de adaylara gaz veren birbirini kötülemesine çanak tutan yandaşlar olduğu zaman iş daha da riskli hale geliyor. CHP belediye başkan aday adayları böyle BİR engebeli yolun sonuna geldi. Birkaç gün içinde, sanırım bu ayın 22’sinde (Edirne plakasının tarihinde) Edirne merkez ve Keşan, Uzunköprü, belediye başkan adayları belirlenecek. Aslında bundan sonra yarış yeniden başlayacak. Muhalefet parti adayları yorgun olarak bu yarışa girecek.

CHP’de mahalli seçimlerde aday adaylarının erken açıklanması partiye ne yarar sağlayacak, getirisi olacak mı, onu 30 Mart’ta yapılacak seçim sonunda öğreneceğiz.

Bu arada iktidar partisi tüm illerin belediye başkanlarını açıkladı. CHP’nin adaylarını açıklamada gecikmesinde farklı söylemler var.

Muhalefet partisi bu seçimde özellikle büyük kentlerde seçimi kazanacak adaylarla çıkma, böylece büyük kentlerde seçimi kazanıp milletvekili seçimlerine bu başarı ile girmeyi amaçlamakta.

Bu düşünce ile bugüne kadar CHP ile sorunu olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün adaylığının gündeme geldiği, yine 2009 seçimlerinde Ankara Beypazarı’ndan belediye başkanı olan MHP kökenli Mansur Yavaş’ın Ankara belediye başkan adaylığını gündeme taşıması en iddialı aday olacağının söylenmesi, Ana Muhalefet partisinin seçimi kazanmak için CHP dışındaki partilerden oy alabilecek adaylara görev verilmesi hedefleniyor.

Bu kentlerde sadece CHP oyları seçim kazanmada yeterli olmayacağı için böyle bir yöntem deneniyor. Onun partiye ne kadar yarar sağlayacağını bugünden kestirmek zor.

Soruna geniş boyutta yaklaşanlar partinin bu taktiğini olumlu karşılıyor. Zira böyle düşünenler, En önemli sorunun bu illeri AK Partinin elinden alınmasını hedefleniyor. Böylece merkez sağ ve milliyetçi tabana güven vererek el ele başarı sağlamak isteniyor.

Bir başka görüşte olanlar ise, bunun çözüm olmadığını, böylece parti tabanının küstürüleceği, oy oranının düşebileceği endişesini taşıyorlar.

Partide bugün için bu iki görüş mücadelesi var. CHP dışından partilerden oy almak için uygulanan yöntem başarılı olursa daha sonra yapılacak milletvekili seçimleri için bir fırsat doğacak.

Eğer bu sisteme karşı olanlar haklı çıkarsa ana muhalefet partisinde yeni bir yapılanma, partide yeniden hesaplaşma gündeme gelecek.

Büyük kentlerde farklı bir yöntem izlenmesini diğer partilerden oy alabilecek adayların gündeme gelmesini savunanların mantığı şu; “Bizim gücümüz belli, alabileceğimiz oy ortada, bu oylarla yetinirsek seçimi kazanmak hayal olacak.

İktidarın imkânları çok fazla. Onu ancak diğer partilerden oy alabilecek adaylarla bu engeli aşabiliriz. Burada partiyi ön plana koymak dar kalıplar içinde kalmak bir anlamda başarısızlığı peşinen kabullenmek olur. Onun için adaylar içimize sinmese de, seçimi kazanma şansımızı yaratacak adaylarla seçime girmede yarar var” deniliyor.

Karşı fikri savunanlar ise, “Parti dışından aday arayışları partililer arasında küskünlük yaratabilecek girişim bir anlamda parti ilkelerinden taviz verme olacak. Bu durumu partililere anlatmak güç olacak.

Parti dışından gelen bir adayın seçildikten sonra nereye gideceği belli olmaz. Onun için bu yöntem sağlıklı sonuç vermez”. CHP’de su yüzüne çıkan iki görüşün hangisi üstün gelecek bilemeyiz. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun birinci yönteme sıcak baktığı görülüyor. Genel Başkan’ın parti dışından olsa da seçimi kazanabilecek konumda olan adaylardan yana olduğu anlaşılıyor.

Ana Muhalefet partisinde karar sahibi olanlar bu konuya nasıl yaklaşacak önümüzdeki birkaç gün içersinde bunu öğrenmiş olacağız. Gerçi, Edirne için böyle bir sorunun olduğunu sanmıyorum. Edirne’nin seçim profili ortada, bunu tersine döndürmek bugün için çok zor gibi görülüyor.

Önümüzdeki günler ne gösterecek bekleyip göreceğiz. Partililer tarafından adayların açıklanmasının daha fazla geciktirilmemesini istiyorlar. Adayların açıklanmamasın gecikmesi farklı yorumlara da neden oluyor. Bunun son bulması için belediye başkan adaylarını en kısa zamanda belirlenmesi zorunlu hale geldi.

 212 total views,  2 views today

Next Post

Eski Terminal Durağı’na yeni düzenleme

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne şehir içi ulaşımında yapılan yeni düzenleme ile bundan böyle Eski Terminal durağından sadece A 1 ve 1 nolu Tıp Fakültesi istikametine E-5 yolundan yolcu taşıyan minibüsler yolcu indirme ve bindirme yapabilecek. ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik konu ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp