ADAYLAR SON TURLARINDA

admin

Belediye Başkan adaylarımız seçim çalışmaları süresince tüm hünerlerini gösterdi. Halkı etkilemek oy alabilmek için her fikri_yalin_kosetürlü vaatleri sıraladılar olmayacak şeylere olur dediler. Bu dönemde hayatta bugüne kadar hiç karşılaşmadıkları bir selamı dahi olmayan kişilerle kucaklaştılar hal hatır sordular.

Seçim öncesi oy uğruna evler kapı kapı gezildi. Bazı adaylar hediyeler sundu. Bugüne kadar hatırlanmayan fakir fukaraların evlerine yiyecek paketleri gönderildi. Her zaman olduğu gibi harçlık verildi. Tüm bu uygulamalar halkın oyunu alabilmek uğruna yapıldı.

Adaylar bilinen klişeleşmiş söylemlerini kahvelerde sokaklarda, demeçlerinde yüzlerce kez tekrarladılar. Broşürler sokakta tur atan araçların yakıtları afişler ve bu işte hizmet görenlere akıl almaz paralar harcandı. Bunlar siyasi çalışmaların görünen yüzü bunun arkasında yapılan pazarlıklarla nelerin döndüğünü bilemeyiz. Bu fedakârlık 30 Martta yapılacak seçimde başarılı olmak için yapılıyor.

Bu imkânı olmayanlar projeleri ne kadar gerçekçi ve halkın yararına olsa da başarılı olmaları mümkün değil. Öyle sanıyorum ki Bizim ülkemizde olduğu gibi seçimlerin bu denli masraflı olan ülkeler çok az. Harcanın bu paralar sonucunda halka mal edilecek.

Vatandaşların sırtına yüklenecek. Koltuklarına oturanlar meydanlarda halka vaat ettiklerinin büyük bölümünü unutacak. İşler daha önceki dönemde olduğu gibi veya bazı rötuşlarla devam edecek. Bu bizim ülkemizin değişmez görüntüsü.

Halk kendi haklarının bilincine varmadığı palavralara kandığı sürece bu çark böyle devam edip gidecek. Sokaklarda yaşanan gürültü kirliliği ve ses kirliliğinin ardından 30 Mart akşamında seçimlerin sonuçlanması ile kazananlar koltuklarını kaybedenler ise yapılan masraflarla köşelerine çekilecek.

Bazıları ise bu kaybı içine sindiremeyip strese girecek.

Siyaset böyle hiç kimse” Sen garanti başkansın, bu iş tamam oyları sildik süpürdük” gibi ucuz vaatlere kanmasın. Seçimlerde sandıktan çıkmayınca o seçimin galibi olamaz.

Edirne halkı yeri geldiğinde seçimlerde sürpriz yapmayı sever. Bu arada bazı kişilerin beklentilerini de boşa çıkarır. Umut olarak ortaya çıkan bazı siyasilerin bir anda siyasi hayatlarını yok eder.

Tüm partilerin adayları, bu iki sonuca da hazır olmalı. Diyelim ki. İktidar Partisi AK Parti. Tüm bu çalışmalara ve imkânlarını seferber etmesine rağmen seçimlerde istediği sonucu alamazsa, öyle sanıyorum ki, bunun faturası muhakkak birilerine çıkarılır.

Ayni şekilde Ana Muhalefet Partisi CHP Edirne’de garanti gibi gördüğü seçimi kazaya uğrarsa kazanacağım dediği seçimi kaybederse CHP’nin Edirne’deki gücü büyük oranda zedelenir. Onun bedeli de çok daha ağır olur.

Yine Seçimi garanti alacağım sözünü veren bu amaçlar işe soyunan CHP’den Belediye Başkanı olup, aday gösterilmediği gerekçesi ile bu seçimde DSP’den adaylığını koyan Hamdi Sedefçi şayet başarılı olmayıp başkalarının başarısını sağladı gibi farklı imaj yaratılırsa onun da sonucunun ne olacağını bugünden kestirmek mümkün değil.

Edirne Mahalli seçimleri böyle çok yönlü neticelere açık sürpriz sonuçların olabileceği görüntüsü veriyor. Adaylar, bunlardan hangisi ile karşılaşacağını 30 Mart Pazar günü net olarak öğrenecek.

Ondan sonra olacaklar en az seçim dönemindeki kadar belirsizliği yansıtıyor.

Bu görüşümü belirterek, birilerini karalama veya yanında yer alma gibi bir amacım yok. Sadece böyle olabileceği adayların bu durumlarla karşılaşabileceği konusunda kendi fikrimi beyan ettim.

Hiçbir aday bunu yanlış yorumlamamalı. Halkın iradesi ile seçimi kazanan adaya hepimiz saygı duymak zorundayız. Demokraside kural bu. Seçimi kazanamıyorsan kaybedenin başarısını kabulleneceksin.

KOLTUK TRABZON’A GİTMİYORMUŞ

Temel uçağın ön koltuğuna oturmuş. Biri gelmiş “ buradan kalk o koltuk benim” demiş. Temel olmaz diye diretmiş. İş inada binince uçağın pilotunu çağırmışlar. Pilot temelin kulağına bir şeyler söylemiş. Temel Koltuğundan kalkarak arkada bir yere oturmuş.

Yolcular pilot temelin kulağına ne söyledi diye merak etmişler.

Pilot, Temelin kulağına” Bu koltuk Trabzon’a gitmiyor” dedim demiş

 191 total views,  2 views today

Next Post

Çavuşbey Mahallesinde MHP İzdihamı Yaşandı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)Edirne Belediye Başkan Adayı Orhan Çakırlar ve İl Teşkilatı birlikte yaptığı mahalle gezileri kapsamında Çavuşbey mahallesini ziyaret ederek, halkın büyük ilgisi ile karşılandı. Dürüst yönetici kimliği ile başkan adayları arasında Edirne’de ön plana çıkan MHP adayı Çakırlar, Yeniçeriler tarafından atla karşılandı. MHP İl Başkanı Dr. Gürsel Şimşek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp