ADD, Andımızın Kaldırılmasına Tepkili

admin

Atatarkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna açıkladığı Demokratikleşme Paketinde yer alan Andımızın kaldırılmasına, yine pakette bulunan kamuda türban kullanımının serbest bırakılmasına ilişkin açıklanmasının kabul edilmez olduğunu açıkladı.

addaçıklamasında şunları kaydetti: “ Öğrenci andımızda yer alan her sözün anlamında Türk Milli Eğitimi’nin amacı ve özü yer almaktadır.

Yıllarca bizler de dahil, tüm ilköğretim öğrencilerimiz tarafından ve bizim de öğrencilerimizle her sabah söylediğimiz, gerek okul içinde gerekse okul dışındaki hayatımızda andımızda yer aldığı şekilde hareket ederek, doğru ve çalışkan olmamızı, küçükleri koruyup büyükleri saymamızı, yurdumuzu milletimizi özümden çok sevmeyi, yükselmeyi ve ileri gitmeyi, ülke edinmemizi. Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ve gösterdiği hedefe doğru durmadan yürümeyi, yeri geldiğinde varlığımızı ve Türk varlığını armağan etmemizden zerre kadar şüphe ve pişmanlık duymayacağımız ülkemiz ve aydınlık geleceğimiz için en temel rehberlerden biri olan ANDIMIZIN kaldırılmasına ilişkin açıklamaları hiçbir şekilde kabul edemeyiz” dedi

Yörük, ANDIMIZIN kaldırılması kararını önümüzdeki günlerde protesto edeceklerini, ANDIMIZ yazılı afişleri dernek binalarına asacaklarını söyledi.

Başbakanın özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim yapılmasına ilişkin açıklamanın Anayasanın 42. Maddesinin 9.Fıkrasında: “ Türkçeden başka hiçbir dilin eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” şeklindeki Anayasal düzenleme karşısında, Başbakanın buna ilişkin açıklamalarının da Anayasaya aykırı talihsiz açıklamalar olduğunu ifade etti.

Kamu kurum ve kuruluşlarında kılık kıyafet düzenlemesine ilişkin türban yasağının kaldırılmasına ilişkin kararı ise, laik bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dinsel kurallar esas alınarak, yönetilemeyeceğini kamuda devlet memurlarına tanınan türban serbestisinin ülkemizde gitgide İslami bir hayat tarzının empoze edilmesinde önemli bir araç olarak kullanılacağını ve kumu görevlilerinin dinsel sembolleri kullandıkları zaman vatandaşların onlardan eşit muamele görme konusunda endişeleri arttıracağını ve bun anlamda devlet otoritesini kullananların dinsel sembolleri kullanmamaları gerektiğine dikkat çekti.

 158 total views,  2 views today

Next Post

KİTLE ÖRGÜTLERİ DEMOKRATİKLEŞME PAKETİNE TEPKİLİ

Saraçlar caddesinde bir araya gelen Türkiye Kamu Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Türk Ocakları Edirne Şubesi, Ülkü Ocakları Edirne Şubesi üyeleri hükümetin açıkladığı Demokratikleşme paketine tepki gösterdi. Toplantıda bildiriyi okuyan Türkiye Kamu Sen Başkanı Halim Kanpolat, demokrasi ve özgürlükle uzaktan yakından ilgisi olmayan 76 milyon vatandaşımızın ortak ihtiyaçlarını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp