ADD Genel Başkanı Çölaşan “Yerel seçimlerde kişiler önemlidir”

admin

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan ve ADD Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Emre ALTINIŞIK, ADD Edirne şubesi tarafından düzenlenen konferansa katıldı. Konferans öncesinde Edirne Ajans Gazetesi Haber Koordinatörü Fikri AK’a özel açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan; Yerel seçilerin arifesindeyiz ve çeşitli partiler tarafından adaylar belirleniyor. Ben bugün Edirne’de halkla da temas edebildim. Onların görüşlerini de alabilme imkanım oldu. Edirne’de şunu gördüm Yerel seçimlerde kişiler önemlidir.

Tansel Çölaşan-add

Halk kendine hizmet verenle beraber olmak ister. Sevgi ve gönül bağı çok önemlidir. Bu çerçeve içersinde adayların belirlenmesinde bazı sıkıntıların olduğuna tanık oldum. Biz siyasi parti değiliz. Ama siyasi görüşlerimiz var ve Atatürkçü düşünceyi temsil ediyoruz. Demokrasi halkın sesi, halkın temsili demektir. Eğer yerelde bir meclis söz konusu olacaksa, Genelde de TBMM söz konusu olacaksa orda halkın adil temsili söz konusu ise, halkın temsili o meclise yansıyorsa o zaman demokrasi işliyor demektir. Şimdi Ben Edirne’ye bu noktadan baktığımda, burada yerelde sıkıntılar var. O zaman demokrasiyi amaç edinmiş siyasi partilerin önce halkın sesine cevap vermeleri gerekir. Bu noktadaki sıkıntıların halkın sesiyle ve yine halkın öngörüsüyle aşılmasını diliyorum. Partilerin yanlış seçimleri olabilir. O zaman burada bu yanlış seçimleri halk düzeltmelidir. Halk kendi temsilcisi kimse onu seçmeli ve onu karşısında görmelidir. Hizmeti ondan almak istediği kişiyi seçtirmelidir.

Tansel Çölaşan-add2

“KENTSEL DÖNÜŞÜM RANT KAYNAĞIDIR”

Bunun dışında biliyorsunuz İstanbul’un Edirne’ye ve oradan Trakya’ya bağlanması projesi var. Bunun iyi tarafları olduğu gibi kötü tarafları da ağır basmaktadır. Çünkü belli kesimlerin güçlenmesini sağlamak isterken, belli yerlerin de yerel niteliklerini, geçmişlerini geleceklerini kaybederek, hiç düşünülmeden program yapıldığını görüyoruz. Bunlardan biriside Edirne’dir. Kentsel dönüşüm var. Dıştan bakıldığı zaman sanki hataların düzeltilebileceği bir sistem olarak gözüküyor ama, aslında rant kaynağıdır. Dolayısıyla bütün Trakya’nın yeniden düzenlenmesinde bu rant faktörünün önde gittiğini görüyoruz.

Tansel Çölaşan-add4

Bütün yapılanmalar o rant sağlanacak sermayelere göre kanalize edilmiştir. Bundan nasibini Edirne’de ciddi anlamda alacaktır. Benim gördüğüm Edirne buna direnmelidir. Kendi değerlerlerini, tarihini, yapılarını kaybetmeden varlığını devam ettirmelidir ve halk güçlü olursa, siyasi otoriterlerin verecekleri kararlar etkili olurlar. Ama halk üzüntüsünü gösterir tepkisini koymazsa dolayısıyla burada halk kaybeden taraf olur. Ben tüm Trakya için şunu söylüyorum; Halkın kendi gücünün fakında olması gerektiğini bilmesi gerekli. Oyları ile her şeye hakim olabilirler. Yeter ki güçlü olduklarının farkında olabilsinler.” Dedi.

Tansel Çölaşan-add-fikri-ak

ADD Edirne Şubesi tarafından Halk eğitim merkezinde gerçekleştirilen konferansta ilk olarak konuşan ADD Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Emre ALTINIŞIK açıklamasında; Bugün burada bu konferansa katılan kişiler konuya hakim, duyarlı ve aydın kişilerdir. Hepinizin duygularına tercüman olmaya çalışacağız. Sizlerle aynı düşüncelere sahip olduğumuzu biliyoruz. Özellikle 30 Mart sonrasında umuyoruz ki Türkiye’de yeniden bir halk iradesinin egemen olmasıyla birlikte bu salonların dışına da taşınır ve toplumu daha da aydınlatıcı, önümüzdeki genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini de yönlendiren etkileyen bir halk hareketi yaratabiliriz. ADD ve bu tür demokratik kitle örgütlerinin bence en temel görevi 30 Mart ve sonrasında yeniden başlamaktadır. Bu salonda bulunan herkesiz de bu sorumluluğa ortak olması gerekir. Bugünkü emperyal güçler bizi farklı kavramlarla ayrıştırarak toplumu kemiksizleştirmeye çalışıyor. Mesela Maraş ve Çorum olayları bunun yanında Sivas olayları anti laik çatışması, Atatürk’çü ve Atütürk’çü olmayan çatışması toplumu tek bir kutuplaşma üzerinden götürülmeye çalışıldı ve bunun sonrasında yaklaşık olarak 12 yıldır bizler siyasal islama teslim olmuş durumdayız. Dinin siyasete alet edilmesinin de ne kadar kötü olduğunu görüyoruz.

Türkiye’de çok partili siyasi yaşantıdaki bütün liderlerin bir yurt dışı bağlantısı ve desteğiyle geldiğini görüyoruz.

Şu anda batkımızda şunu görüyoruz. Türkiye’de bir dış destek var olmuş. Siyasete Dizayn edilerek getirilmiş bir siyasi iktidarla karşı karşıyayız. Ama onun karşısında muhalefetinde çok masum olduğunu söylemek mümkün değil. Yani muhalefette iktidarın izdüşümü olmaya çalışıyor. Şimdi gerçekten baktığımız zaman Türkiye’de çok partili siyasi yaşantıdaki bütün liderlerin bir yurt dışı bağlantısı ve desteğiyle geldiğini görüyoruz. Örneğin; Tansu Çiller, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, onun öncesinde Süleyman Demirel gibi.. Ama bir şey hiç yapılmamış. Gözden özellikle ırak tutulmaya çalışılmış.

Türkiye’nin Türkiye’den yönetilme isteği göz ardı edilmiş. Arkadaşlar, Türkiye, Türkiye’den yönetilmiyor aksine yönetiliyormuş gibi gösteriliyor. Ve bir şey daha toplumdan uzak tutulmuş. Atatürk toplumdan uzak tutulmaya çalışılmış. Aslında Türk toplumuna en dolgun reçeteyi Atatürk sunuyor. Atatürkçülük bu Atatürkçü Düşünce sistemi budur. Ama Atatürk toplumdan uzak tutulmaya çalışılmış ve toplumun önüne başka isimler sürekli sunulmaya çalışılmış. Dolayısıyla bugün çatısı altında toplandığımız Atatürkçü Düşünce Derneği Atatürk’ü yeniden Türk toplumuna bir reçete olarak sunmak üzere kurulmuştur. Bütün hedef budur. ” dedi.

Tansel Çölaşan-add3

Daha sonra söz alan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan konuşmasında çok hareketli bir Türkiye yaşandığını ama ortaya ulusal menfaatlere uygun başarı ve büyük bir taçlanma çıkmadığını ifade ederek şu ifadelere yer verdi; “Bugün Türkiye’de büyük sorunlarla uğraşıyoruz. Bu sorunlar da siyasetten kaynaklanıyor. Yani Türkiye’de siyaset maalesef kendi ulusal iradesini ortaya koyamıyor ve siyaset zayıf olduğu için halk bu sorunları yaşıyor. Dolayısıyla çözüm de halkın çözümü olması gerekiyor.

Tansel Çölaşan-add5

Sorunlar karşısında ev sahibi olan halk oyunu doğru kullanarak Türkiye’nin geleceğine yön verecektir. Biz zaten bu tehlikeyi gördüğümüz için bugün burada birlikteyiz. Ama burada olmayan Edirneliler acaba burada anlatacaklarımızın kaç tanesi hakkında bilgi sahibi olacak ve bilmiş olsalardı kaç tanesinin oyu ne şekilde değişecekti. Bizim görevimizde o halkı bilinçli hale getirmek. Siyasetin yapamadığı ve o halka erişemediği noktada o halka erişmek. Çünkü sonuçta demokrasi dediğimiz kavram, halkla bütünleşen bir kavramdır.

Tansel Çölaşan-addkpk

Halkın bilinçli oyu olmadığı sürece çok partili siyaset olur, partiler vardır, seçime girerler, iktidarda bir yere gelir ama hatta milli iradeyi temsil ediyoruz diyebilirler ama, büyük bir yanılgıya düşmüş olurlar. Bugün ülkede yaşanan olaylar bizim on yıldır söylediğimiz sözlerdir. On yıldır Türkiye üzerinde oynanan oyunları söyledik. Ama Türkiye hala bir duyarsızlık noktasında yürüyor. Türkiye’nin nereye, nasıl bir faşist yönetimi içinde olduğunu ve artık hitler rejiminde eşleş leşmiş bir hükümete sahip olduğunu şu anda anlatmak istiyorum. Ortaya çıkacak sonuçtan bütün burada oturanların ve dışarıda bunları dinlemek durumda olmayanların hem kendilerinin hem de geleceklerinin kararmış olduğunu, karatılacak olduğunu ve hiçbir Türkiye’nin geleceğinin olamayacağını söylemek istiyorum.“ dedi.

 11 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan “Hiçbir Görev Edirne’ye Hizmetten Önemli Olamaz”

ETSO’da yapılan toplantıda konuşan CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan milletvekilliğinden feragat ederek daha zor olan bir görevi kabul ettiğini. Bu kente yapılacak hizmetin tüm hizmetlerden önemli olduğunu söyledi. ETSO’da yapılan toplantıya Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan, İstanbul Milletvekilleri ve Mahmut Sanal Ali Özgündüz, Baro Başkanı Av.Özgür Yıldırım, Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp