ADD’den 19 Mayıs dostluk buluşma yemeği

admin

Atatürkçü Düşünce Derneği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Sarayiçi Ağa Köşkünde 19 Mayıs Dostluk Buluşma yemeği gerçekleştirdi. Buluşma yemeğine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ADD Başkanı Ahmet Yürük, Edirne Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, T. Üniversitesinden Profesörler  Engin Beksaç, Armağan Tuğrul, Cenk Sayın, Av. Kadir  Tamer Babaç, CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt,ADD Genel Merkez Yürütme Kurulu Üyesi İsmail Bilgi ,EKYDD Başkanı Selahattin Pınar, Milletvekili Adayları, Eğitim –İş Genel Merkez Temsilcisi Nazım Kırcı ve Engin Çoğal, Edirne  Şube Başkanı  Hikmet Bölükbaşı, yöneticiler, ADD üyeleri, katıldı.

ADD’den 19 Mayıs dostluk buluşma yemeği (1)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda söz alan ADD Başkanı Ahmet Yürük her yıl geleneksel olarak düzenledikleri “ Dostlarla buluşma yemeğini bu yıl da gerçekleştirdiklerini belirterek; “ 19 Mayıs Osmanlı devletinin işgalcilere karşı kayıtsız kaldığı bir dönemde Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atacak olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün doğum günüdür. Bu gün emperyalizme karşı verilen ilk kurtuluş hareketinin başlangıç günüdür.  Atatürk 19 Mayıs 1919’dan başlayarak bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş çalışmalarına başlamıştır “ dedi.

ADD’den 19 Mayıs dostluk buluşma yemeği (3)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Edirne’nin özgürlükler şehri olarak anılmasından yana olduklarını buna karşın yasaklar kenti olarak anılmasına karşı olduklarını kaydederek şunları söyledi “ Edirne Valiliği Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan bir oyuna yasak koyunca biz de madem ki siz salonları yasaklıyorsunuz. Biz de salonlar için ferman sizinse, sokaklar da bizimdir. Diyerek bu oyunu saraçlarda oynattık. Oyunun hem yönetmeni hem de oyuncusu Kemal Kocatürk diye bir arkadaşımız oyunun bitiminde şunu söyledi.” Bugüne kadar en kalabalık izleyicinin bulunduğu oyun” dedi. Saraçlara bin sandalye koyduk. Tamamı doldu. Bu Edirnelilerin hem sanata sevgisini hem de yasaklara tepkisini gösteriyordu. Biz ADD’ ye görev olarak destek vermiyoruz. Bu derneğe Atatürk’ün fikirlerini yaydığı için destek veriyoruz. Bu bizim yüreğimizden gelen destektir. Ben ADD’nin kurucusuyum. Bu dernek kamu yararına dernek statüsüne girmediği ve ben de devlet memuru olduğumdan bizi kuruculuktan çıkardılar. Bu nedenle biz kurucu olamadık. Fakat fikir olarak destek verdik. Ben Türkiye’de ADD’nin 1560’ncı üyesiyim.  ADD’nin Ülke genelinde üye sayısı 75 bin üye bulunmaktadır” dedi.

ADD’den 19 Mayıs dostluk buluşma yemeği (4)

 

 

 

 

 

 

 

Konuşmaların ardından Plaket törene yapıldı.  Recep Gürkan, Prof Dr. Engin Beksaç, CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt, Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör’e plaket, ülke genelinde ADD derneklerinin düzenlediği eski eşya kampanyasına destek veren 42 kişiye teşekkür belgesi verildi. Hediye çekilişi ile devam eden gece, Davul zurna eşliğinde oynanan oyunlarla sona erdi.

ADD’den 19 Mayıs dostluk buluşma yemeği (5)

 99 total views,  2 views today

Next Post

Erdin Bircan kamyoncu esnafının yanında

CHP Edirne Milletvekili adayı Erdin Bircan Edirne Merkez’de kamyoncu esnafını gezdi. Erdin Bircan, Edirne Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ni Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETUS Başkanı Hakan Giyik, Ankara Şöforler Odası Başkanı Erbey Kılıç ile birlikte ziyaret etti. Kooperitif başkanından kamyoncuların en dertli olduğu konuları dinleyen Erdin Bircan, “Daha önce de Uzunköprü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp