Adli Yıl Törenle Açıldı

admin

Adli yılın açılışı nedeniyle Atatürk Anıtı önünde bir tören düzenlendi.

Buradaki törene Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran adli yargı organları Edirne Barosu Başkan ve üyeleri ile avukatlar katıldı. Çelenklerin konulması,  Saygı duruşu ve Bando eşliğinde İstiklal Marşının okunmasından sonra, adli yıl açılış töreninde ilk olarak söz alan Başsavcı Muhammet Savran, yaptığı kısa konuşmasında 2014-2015 adli yılının hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı gibi kavramların anlam ve öneminin daha iyi anlaşılacağı, yargının layık olduğu itibara yeniden kavuşacağı bir yıl olması dileği ile hepinizi saygı ile selamlıyorum” dedi.

adli yıl açılış

Törende daha sonra söz alan Edirne Barosu Başkanı Av Yıldırım Özgür, Türk Milleti yasama yürütme ve bağımsız yargı organları eliyle kullanıldığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü, “ Bir ülkede yargı bağımsız değilse, Milli egemenlikten söz edilemez.

Yargı bağımsızlığı ortadan kalkarsa hukukun üstünlüğünün yerine üstünlerin hukuku alır ve bunun sonunda adalet tecelli edemez.

Adalet Mülkün temelidir. Halkın adalete olan güven duygusu sarsılırsa devletin temeli sarsılmış olur.

Avukat, yargının kurucu unsurlarından bağımsız savunmanın temsilcisidir. Avukat halkın hak arama özgürlüğünün teminatıdır.  Halkın savunma hakkı kısatlanamaz. Barolar susturulamaz.

Yargı üzerinden siyaset yapılmamalı, yargı siyasallaşmamaladır. Bu yıl yapılacak olan HSYK seçimlerine siyaset bulaştırma çabalarıkaygı vericidir.

adli yıl açılış (1)

Hakimiyle, savcısıyla, avukatıyla biz bir aileyiz. Ama çok az bir araya gelebilen bir aileyiz. Hepimiz mevcut imkânlar içersinde görevimizi layıkıyla ifa etmeye çalışıyoruz. Bazen aramızda sorunlar da yaşıyoruz. Aslında çözülmeyecek sorunlarımız yok. Daha sık bir araya gelmeli, sorunlarımızın çözümünde elbirliğiyle hareket etmeliyiz.

Hukukun üstünlüğünü egemen kılacağımız günlere en kısa sürede erişmek ümidiyle yeni adli yılınızı kutlar, yeni adli yılın hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” dedi.

adli yıl açılış(2)

 

 

 16 total views,  2 views today

Next Post

Soydaş Öğretmenlere Türkçe Atölyesi Projesi

Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre,Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN himayelerinde gerçekleştirilen, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteğiyle ‘Soydaş Öğretmenlere Eğitim ve Materyal Desteği-Edirne Türkçe Atölyesi’’ adlı proje eğitimi 1-7 Eylül 2014 tarihleri arasında uygulanacağı belirtilerek şöyle deniliyor. “ Projenin katılımcıları Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp