“Bir kurmun afetle tek başına mücadele etme şansı yok. Afet ve Acil Durumlarla mücadele edebilmemiz için birçok kurumun koordineli bir şekilde çalışması lazım.”

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı AFAD-EDİRNE-5.jpeg

Hafta başında Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürü olarak göreve başlayan Ali Altındal bugün kentteki bir otelde AFAD çalışanları ve gönüllülerle bir araya geldi. Tanışma toplantısı sonrası AFAD gönüllülerine yönelik kısa bir sunum ve eğitim verildi.
Edirne Margi Otel’de AFAD gönüllüleri için bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürü olarak görevini teslim alan Ali Altındal, AFAD çalışanları ve gönüllüleri katıldı. Altındal, Erzurum Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nde Arama Kurtarma Teknisyeni olarak göreve başlayıp ardından şef kadrosuna atandığını ve 2008 yılından bu yana Edirne’de görev yaptığını anlattı. Yeni görevi dolayısıyla Edirne AFAD personeli ve gönüllüleriyle bir araya gelerek tanışma toplantısı gerçekleştiren Altındal, “AFAD müdahale aşamasında dünyada ilk üçte” dedi ve Edirnelilere AFAD gönüllüsü olmaları çağrısında bulundu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı AFAD-EDİRNE-2.jpeg

Altındal konuşmasında; “Erzurum’da Sivil Savunma Arama Kurtarma Birim Müdürlüğü’nde Arama Kurtarma teknisyeni olarak 2007 yılında göreve başladım. O günden 2012 yılına kadar Arama Kurtarma Teknisyeni olarak bir fiil selde, çığda, trafik kazalarında Arma Kurtarma Teknisyeni olarak olaylara müdahalelerde bulundum. Bir çok çeşitli görevlerde yer aldım. Daha sonra iyileştirme çalışmalarında, Van Depreminde görev aldım. Özel Kalem Müdürlüğünde Protokol şefliği yaptım. Kurumuzda şeflik ve Şube Müdürlüğü derken, Geçen hafta Sayın Bakanımızın olurlarıyla İL AFET VE ACİL MÜDÜRÜ olarak atandım. Sizinler beraber inşallah bundan sonraki süreci yürüteceğiz. Türkiye Sismik, Topoğrafik, iklimsel, tektonik yapısıyla afetlere maruz bir bölgedir. İlk olarak 1939 Erzincan depremi ile bu konu gündeme gelmeye başlamış ve 1939’dan 1999 Yalova Depremine kadar SİVİL SAVUNMA, BAYINDIRLIK AFET İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ gibi kurumlarla afet yürütülmeye çalışılmış. 1999 Yalova Depremi bu işin böyle yürümeyeceğini göstermiş. Çünkü Dünya başka bir yere, İş Birliği ve Koordinasyon dediğimiz noktaya doğru gidiyor. Bir kurumun afetle tek başına mücadele etme şansı yok. Afet ve Acil Durumlarla mücadele edebilmemiz için birçok kurumun koordineli bir şekilde çalışması lazım ve bu çalışmalar başlamış. 2009 yılında Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı kurulmuştur ve En son geçen sene yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemimizle beraberde İç İşleri Bakanlığında teşkilatlanarak 81 İlde İl Müdürlüğü, 11 ilde de Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü olan Büyük bir teşkilata kavuşmuş olduk.” dedi.
“AFAD olarak, 1 yıl içinde 20 bin kişiye ulaştık ve eğitim verdik.”
Altındal; “AFAD Müdahale konusunda Dünyada ilk 3’tedir. 1 Yıl içinde 18 bin AFET Konutunu tamamlayıp teslim ettik. Biz Edirne AFAD olarak, Bu yıl yani 2019 yılı içerisinde 20 bin kişiye ulaştık ve eğitim verdik. Bundan sonraki süreçte de siz gönüllülerimizin katılımı ile bu sayıların daha çok artması, AFET Kültürünün herkese ulaşması için sizler çok büyük iş düşüyor. Buradan Edirnelilere AFAD Gönüllüsü olması yönünde çağrıda bulunmak istiyorum.”dedi.
Altındal’ın konuşmasının ardından Sosyal Çalışmacı Handan Koçak Sapaz ‘Gönüllülük Sunumu’nu gerçekleştirdi. Sapaz, AFAD’da gönüllülük sistemini anlattı.