Ağaçların kesimine uzman ekip karar verecek

admin

Edirne merkezde, cadde ve sokaklarda tehlike arz edebilecek ağaçlar, mühendis ve sivil toplum kuruluşları üyelerinin olduğu uzmanların oluşturulacağı kurul kararına göre kesilecek.

AĞAÇLARIN KESİMİNE UZMAN EKİPLER KARAR VERECEK (4)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi’nin bakım ve çeşitli nedenlerle keseceği ağaçlara, aralarında mühendis ve sivil toplum kuruluşları üyelerinin olduğu uzmanlar kurulunun karar vereceğini belirtti. Gürkan, Orman ve ziraat mühendisleri ve çevre dernekleri üyelerininde olduğu 5 kişilik uzman ekibin, Edirne’deki cadde ve sokaklarını gezerek formu bozulmuş ya da yıkılma tehlikesi olan ağaçları belirleyeceğini; sonrasında uzmanların kararı doğrultusunda ağaçların kesileceğini ifade etti. Kesilen ağacın yerine de belediye ekiplerince yeni fidan dikilecek.

AĞAÇLARIN KESİMİNE UZMAN EKİPLER KARAR VERECEK (2)

 

 

 

 

 

 

 

Kurulun ilk çalışmasına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da eşlik etti. Ve uzman heyetle birlikte, Zübeyde Hanım Caddesi’ndeki ağaçların kontrolünde, kar birikmesi nedeniyle yıkılabileceği belirlenen iki Söğüt ağacını için kesim kararı verildi. Gürkan, incelemeleri sonrası yaptığı açıklamada, ağaçların çok değerli olduğu bilincinde olmalarına rağmen insanlara zarar verebilecek durumlardaki ağaçlara da müdahale etmek gerektiğini söyledi.

AĞAÇLARIN KESİMİNE UZMAN EKİPLER KARAR VERECEK (3)

 

 

 

 

 

 

 

Zamanında kesilmediği için birçok insanın canına mal olan ağaç yıkılma, kırılma hadiselerini herkesin iyi bildiğini ifade eden Gürkan, “Biz çevreci bir belediyeyiz. Tam anlamıyla yüzde yüz yerine getirdiğimizi iddia etmesem de böyle bir niyetimiz var. Ağaç kesmek doğru bir şey değil. Bazı ağaçların da zaman zaman budanması, kesilmesi gerekiyor. Biz bu işi de uzmanlarla yapıyoruz. Bir heyet kurduk, kesilecek ağaçlara onlar karar veriliyor. Bir çay ocağında meydana gelen ağaç kazasının yaşanmaması için bunu yapmak durumundayız. Yani evet, ağaç değerli ama insan canından daha değerli değil. Uzmanlarımız yol kenarlarındaki ağaçlara bakacak. ‘Budansın’ dedikleri budanacak, ‘kesilsin’ dedikleri kesilecek.” diye konuştu.

 

 

 205 total views,  2 views today

Next Post

YÖREX Fuarında yöresel ürünler tanıtıldı

Antalya’da bu yıl 5’ncisi yapılan Yöresel Ürünler fuarı  büyük ilgi gördü. Edirne bu fuarda Trakya’nın diğer il ve ilçelerinin Ticaret odaları ve kalkınma ajansının katkıları ile gerçekleşen reyonda bölge ürünleri tanıtımı yapıldı. ETSO yönetiminin organize ettiği Fuar ziyaretine Edirne, Keşan ve Uzunköprü’den 40 kişi katıldı. Otobüsle ETSO önünden hareket eden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp