Ağaların yemeği böyle olur…!

admin

Lalapaşa Efsane Güreş ağası Selami Tuncel’in her yıl pehlivanlarımıza ve Türkiye’nin en değerli efsane güreş ağalarına geleneksel olarak düzenlediği yemek  “Ağaların yemeği işte böyle olur” dedirtti.

Edirne’de hizmete açtığı Balkan Hotel, Balkan Düğün Sarayı, Apart evler gibi öenli yatırımlarla ilimize büyük istihdam yaratan Altın kemerli Ağa Selami Tuncel’in düzenlediği organizasyon büyük takdir topladı. Düzenlenen yemekte davetlilere Kırkpınar’ın olmazsa olmazı nefis çevirme ikram edildi.

Kendi işletmesi olan Balkan Düğün Salonda düzenlediği Geleneksel Ağa yemeğine; Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Ali İrban, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Mahmut Demir, Bulgar Sveti Georgi Kilisesi Papazı Alexander ÇIKRIK, Çalı güreşleri ağası Ercan Köse, Tarihi Kırkpınar’da 18 yıl güreş yapan unutulmaz başpehlivan Abdullah Ersoy, Ev sahibi Lalapaşa efsane Güreş ağası Selami Tuncel, Korkuteli Geleneksel Altın kiraz Güreş ağası Hamdi Sarıca, Tekirdağ Efsane Güreş Ağası Halil Sayı, Çatalca Güreş Ağası Hasan Koç, Çan Halilağa Güreş ağası Orhan Kurul, Güreş camiasının sevilen ismi işadamı Ali Sakınmaz, Erbaa Güreş İhtisas Spor Kulübü Başkanı Mehmet Özdilek, Tekirdağ’lı ünlü başpehlivan ve Kaplan organizasyonun sahibi Süleyman Kaplan, Tek Rumeli TV Spor Müdürü Mehmet Çelik, Nilüfer Belediyesi Ali Karamık, Edirne Çamlık aile Çay Bahçesi sahibi ve güreş aşığı Kerim Saraç, Edirne Şahin Spor Kulübü Başkanı Şamil Doğu Delen, Şenuz Madencilik Sahibi Gökmen Şenuz, Uçar inşaat ve Aydın Ticaret Sahibi Ahmetcan Uçar ve güreş severler katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Tek Rumeli TV Spor Müdürü Mehmet Çelik yemeğe katılan davetlileri tanıttı. Yemeğin ardından yemeğe katılan güreş ağaları, başpehlivan ve davetliler birer konuşma yaparak Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili düşüncelerini ifade ettiler.

Avrupa Şampiyonu Mahmut Demir; “Tarih bu ayıbı affetmeyecektir.”

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Mahmut Demir, yaptığı konuşmada; 4 kez Kırkpınar başpehlivanlığı bulunan Recep Kara, Ali Gürbüz’le Cumartesi günü yaptığı mücadelede hakemlerin yanlış karar verdiğini ve güreşe gölge düşürdüklerini ifade ederek; “1 yıl boyunca gece gündüz emek veren, alın teri akıtan Recep Kara kardeşimize haksızlık edilmiştir. Tarih bunu affetmeyecektir.”dedi.

657.Tarihi Kırkpınar Er meydanında Pehlivanlar için özel yerlerin yapılmasını ve hatta içine LCD TV’ler konarak pehlivanların güreşi rahat takip etmesi gerektiğini vurgulayan Demir; ne yazık ki bunu bugüne kadar yapamadılar. Kırkpınar’a yeterince sahip çıkılmıyor ve hak edilen destek verilmiyor. Bugün pehlivanlarımız çeşitli sorunlarla boğuşmaktadır. Er meydanında bu sorunlar mutlaka giderilmelidir” dedi.

 

Tarihi Kırkpınar’da 18 yıl güreş yapan unutulmaz başpehlivan Abdullah Ersoy yaptığı konuşmada; Küçük bir kıvılcımla başlayan bu yemeğimiz Selami abimiz ve Çamlık Kafenin sahibi Kerim abimiz ile birlikte aldığımız kararla Geleneksel hale geldi. Güreş camiasında o kadar çok çevremiz ve tanıdıklarımız var ki Kırkpınar Yağlı güreşleri geldiğinde bizi bir heyecan basıyor. Dedik ki bu yemek geleneksel olarak devam etsin. Güreş ağalarımız pehlivanlarımız ve güreş severlerimizle hem yemek yiyelim hem de burada aklından geçenleri ve fikirlerini söylesinler istedik. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hamdi Sarıca; “Kırkpınar Ağalığını ben alacaktım ama engel oldular”

Korkuteli Geleneksel Altın kiraz Güreş ağası Hamdi Sarıca konuşmasında; Kırkpınar yağlı güreşlerinde ağa seçiminin doğru yapılmadığını ifade ederek son yaşanan olayda herkes gördü. 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Ağalık ihalesine bende katılmıştım. Ağalığı almak için iyi bir bütçe de ayırmıştım. Ama bana o zaman dediler ki 1 Milyon 300 bini geçmeyin ağalığı ÖZÜNLÜ alacak. Orada moralimiz bozuldu. Kırkpınar Ağalık ihalesini ÖZÜNLÜ’de alamadı. Alan kişi de parasını ödemedi. Yani Ağalığa gölge düştü.

Bunu yadırgadım.Kırkpınar Yağlı güreşlerinde ağalık ihalesine katılmayı düşünmüyorum” dedi.

 Selami Tuncel; Bir kazanırken bir de harcarken sevinirim”

Hayırsever işadamı ve Lalapaşa Güreşlerinin efsane ağası, ev sahibi Selami Tuncel yaptığı konuşmada; “Edirne’de hotel, düğün salonu ve apart gibi bir çok yatırım yaptım. Antalya’ya gittim ve güreşe daha fazla aşık oldum. Sizler gibi çok kıymetli dostlar edindim. Kırkpınar’a 1 ay kala beni bir heyecan sarıyor. Nasıl yaparız? Arkadaşlar gelecek görüşeceğiz diye içimizde bir kıpırtı oluyor ve Kırkpınar’ı dört gözle bekliyoruz. Ben buradan karılan herkese çok teşekkür ediyorum. Kerim kardeşimizle bu yemeği gelenek haline getirdik. İnşallah bundan sonra da hep beraber bir sonraki yıllarda yine buluşup dertlerimizi anlatacağız. Hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum, sağ olun, var olun” dedi.

Konuşmaların ardından Gecenin anısına çekilen toplu fotoğraf ile Geleneksel yemek etkinliği sona erdi.

 

 326 total views,  2 views today

Next Post

658. Kırkpınar Yeni Ağası belli oldu

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 9 kez ağalık yapan 2 altın kemerli ağa Seyfettin Selim Ağalık ihalesine tek başına girerek 722 bin lira bedelle 658. Kırkpınar ağası olup adını güreş tarihine yazdıran isim oldu.  Geçtiğimiz Cuma akşamı basına verdiği yemekte “Ağalık ihalesinde bu sefer yüksek söyleyeceğim. Tek rakam söyleyeceğim. Karşıma çıkan olursa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp