AGD’den Alkollü İçki Açıklaması

admin

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, alkol ve alkollü içki satışları konusunda yapılan son düzenlemelerle ilgili bir açıklama yaptı.

Abdülhamit İriş 2

 

Abdülhamit İriş açıklamasında; “sağlıklı bir toplumun oluşması, en az dengeli beslenme kadar zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak olmakla mümkündür. Hâlbuki alkollü içkilerin ister sağlık yönünden, ister sosyal yönden, isterse ekonomik ve ahlaki yönden faydalı olduğunu kimse iddia edemez. Bunlar ilmen de dinen de kanıtlanmış gerçeklerdir.

Abdülhamit İriş 1

Geçtiğimiz günlerde alkollü içkilerin 22.00 – 06.00 saatleri arasında satışının yasaklanmasını düzenleyen yasa, geç kalınmış olsa da isabetli bir karardır. Bu tür yasalar, gelişmiş Batı ülkelerinde yıllardır uygulanıyor. Bu uygulamalar toplumun menfaatine olan uygulamalardır. Bu uygulamaları birilerinin hayatına karışma, hürriyetini sınırlama gibi algılamak doğru değildir.

Bir toplumda ortamı içki içmeyenler mi, yoksa içenler mi bozar! Bir araştırma yapılsın bakalım, ortamı bozan olayları kimler daha fazla çıkarıyor; alkol ve uyuşturucu kullananlar mı, yoksa kullanmayanlar mı? Ayrıca, alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddeleri kullananların mı daha fazla sağlık sorunu oluyor, yoksa kullanmayanların mı?

Bu misalleri çoğaltabilirsiniz. Elbette kimsenin bir başkasının özel hayatına karışmaya hakkı yok. Ama özel hayatın da topluma zarar vermeyecek şekilde olması lazım. İçki içen kapalı mekânda, çocuklara gençlere kötü örnek olmayacak şekilde ve de başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde olmalıdır. Birilerinin hürriyetinin başladığı yerde bizimki sona ermeli” dedi.

 

Su ile alkollü içkiyi aynı kategoriye sokmanın ise gülünç bir kıyaslama olduğuna işaret eden İriş; “Bir insanın hayatını sürdürebilmesi için olmazsa olmazlardan biri “su”dur. Ama aynı insan alkollü içki almadan yaşamını sürdürür, hem daha sağlıklı ve daha mutlu bir şekilde. Bütün bu gerçekler ortada iken alkol konusunu hayatın olmazsa olmaz bir parçası gibi görüp, platformlar oluşturmak, protestolar düzenlemek, topluma hizmet değil alkol tröstlerine payanda olmaktan öte geçmez”  şeklinde konuştu.

 

“Kendimize acımıyorsak da bari gelecek nesillerimize acıyalım” uyarısını yapan İriş, “Her şeyden önce toplumumuz Müslüman bir toplumdur. Dinimiz alkollü içkileri haram kılmıştır. Müslümanlar olarak buna uymamız gerekir. İçkinin kötülükleri ile ilgili sayısız kitaplar, yazılar yazılmıştır. Ama faydalarını anlatan bir eser var mı?”  dedi.

 158 total views,  2 views today

Next Post

Kaya.” Ülke Yararı Her Şeyin Üzerindedir”

MHP Edirne İl Merkezinde düzenlenen basın toplantısına Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, İl Başkanı Gürsel Şimşek, Merkez İlçe Başkanı Hakan Özkan Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ve partililer katıldı,   Toplantıda konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya şunları kaydetti. “Bugün millet olarak zor günlerin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp