Ahilik Haftası Kutlandı

admin

Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında önceki gün Sanayi Sitesi Sosyal tesisleri Salonunda düzenlenen törene, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun,  Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (EDESOB)Emin İnağ,  Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan CAN, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, 2016 yılının AHİSİ Kazım Gilan, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali İhsan Demirkıran, Saadet Partisi Edirne Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan Tekin, Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özçakır, Yeni Sanayi Sitesi Başkanı Fikret Üstev, Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf Odası Başkanı Hayri Sönterler, Oda yöneticileri, Edirne Esnafı ve üyeler katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Törenden  önce Sanayi Sitesi Sosyal tesisleri önünde Halk oyunları ekibinin gösterisi konuklar tarafından büyük beğeniyle izlendi.

 

 

 

 

 

Daha sonra Sosyal Tesisleri Salonunda devam eden törende ilk olarak, saygı duruşunda bulunulup, istiklal marşı okundu.

İnağ,  “AHİLİK,Tarihe atılmış çok güzel bir tohum”

Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı EDESOB Başkanı Emin İnağ yaptı. İnağ konuşmasında; “Ahilik tarihte yani 13.-14. asırlarda bana göre ve bir devlet büyüğümüze göre de çokta güzel bir kelime söyledi. Benimde söyleyeceğim olay o: “Tarihe atılmış çok güzel bir tohum” gerçektende günümüzde de bunu görmekteyiz. Günümüzde sadece burada değil yurtdışında katıldığım toplantılarda da Ahiliğin uygulanışını gördüm.

 

Örneğin bir toplantı için Fransa’daydık. Fransızlar aynı bizim uyguladığımız şeyleri yapıyorlar. Sorduk merak ettik bu uygulamayı nerden aldınız dedik. Dediler ki Almanlardan aldık. Almanlarda bizden almıştı. Bir kez daha Türk olduğum için gurur ve onur duydum. Şöyle der Ahi Evran; Ey oğul, gerektirir ki güzel ahlaktan aklıselimden dışarı adım atmayasın, nefsine ve şeytana uymayasın, haramdan iğrençliklerden kaçınasın. Sünnetleri kocaltmayasın, elinle koymadığını götürmeyesin, kimsenin sanatına tamah etmeyesin. Kimsenin çoluk çocuğuna hıyanet nazarı ile bakmayasın, kimseye kibir haset etmeyesin. Her kimin ayıbını görürsen örtesin. Dünyaya aşırı muhabbet göstermeyesin, senden büyüğüne izzeti ikram edesin, hürmet ve hizmette bulunasın. Hayır işlerinde elinden geleni yapmaya kusur etmeyesin. Ahilik bir insan bilimidir. Her şeyde her ortamda ve çağda denge ve düzen tutturandır. Dağıtan değil, toparlayandır. Yıkan değil, yapandır. Ahiret dengesini tutturandır. Ülke ve ülkenin varlıklarına karlılıklar ve mutluluklar sağlayandır” diyor Ahi Evran. Ahilik Haftası’nın tüm ülke esnafına ve yerel esnafımıza hayırlar getirmesini diliyorum.

Altun, “Esnaf ve sanatkarlarımıza bol ve bereketli kazançlar dilerim”

Daha sonra Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun yaptığı konuşmasında; “Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş Veli tavsiyesi ile kurulan bir esnaf ve dayanışma teşkilatıdır.

 

Aslen Horasan kökenli olup Selçuk ve Osmanlı döneminde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret ve ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onlara hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kuralları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardım severliliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Selçuklu Devleti’nin kuruluşunda ve Osmanlı’nın yapılanmasında ve güçlenmesinde büyük rol oynamıştır. Bana göre Ahilik teşkilatı ya da ahi birlikleri bu ülke esnaf sanatkarlar teşkilatı Kooperatif, faizsiz bankacılık, yardım kurumları gibi bir çok kanunun temel taşını oluşturmuş bugünkü bir çok kurum ve kuruluşun yaptığı işleri tek başına yapmıştır.

İlimizde başkan dahil 10 üyeden oluşan Ahilik il kutlama komitesi tarafından yapılan toplantıda Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği tarafından komitemize sunulan adaylar arsında İlin ahisinin yanında geçen yıldan farklı olarak ilin kalfası ve çırak seçimi de yapılmıştır. Yılın Ahisi olarak Uzunköprü  Madeni Eşya ve Sanatkarlar Oto Tamircileri Esnaf Odası’na kayıtlı 1942 doğumlu 12 yaşından bu yana Uzunköprü’de oto tamir işinde fiilen çalışan Hasan Yılmaz’dır. Yılın kalfası 1985 Keşan doğumlu Uzunköprü Küçük Sanayi Sitesi’nde 2013 yılından bu yana Traktör tamircisi olarak çalışan Ata Tuli seçilmiştir. Yılın Çırağı olarak 1997 Keşan doğumlu Uzunköprü Küçük Sanayi Sitesi’nde biçerdöver tamircisinin yanında 2011 yılından bugüne çırak olarak fiilen çalışan Hüsnücan Sever seçilmiştir. Kendilerini tebrik ediyorum. Esnaf ve sanatkarlarımıza bol ve bereketli kazançlar dilerim. ” Dedi.

Başkan Gürkan, “Bir kültür ihracı oluşmasına sebep olan muhteşem bir gelenekten geliyoruz.”

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşmasında; “ Türk Milleti’nin medeniyet yolunda kültür oluşturmasının en önemli göstergelerinden biride onlarca, yüzlerce yıl uygulana gelen, uygulanmasına imkan sağlanan ve uygulandığı dönemde de sadece Türklere değil sadece kendi bölgesine kendi coğrafyasına değil az önce birlik başkanımızın da ifade ettiği gibi başka milletlere bir anlamda medeniyet ihracı bir kültür ihracı oluşmasına sebep olan muhteşem bir gelenekten geliyoruz. Ahi Evran’ın neredeyse 700 yıl önce başlattığı bu gelenek bir dönem unutulsa da sonra tekrar gün yüzüne çıkarılmış ve bugün sanatın gelişmesinde, zanaatın gelişmesinde çok önemli bir süreç olan çırak, usta, kalfa geleneğini bugün tüm birikimleri ile tüm donanımları ile günümüzde yaşatmaya ve günümüze taşımaya devam etmektedir. Öncelikle yılın Ahisi seçilen benimde çok sevdiğim saydığım değer verdiğim Hasan Yılmaz ağabeyimizi kutluyorum. Baktığınızda bir ömür diyebileceğiniz süre bir mesleğin en altından başlayıp belki de anahtar taşımaktan başlayıp bugün Edirne’de yılın ahisi olmak kolay bir süreç değildir.” Dedi.

Vali Özdemir , “Edirne gerçekten medeniyet olarak İstanbul’u fetheden medeniyetin kurulduğu bir şehirdir”

 

 

Daha sonra söz alan Edirne Valisi Günay Özdemir; ” Edirne gerçekten medeniyet olarak İstanbul’u fetheden medeniyetin kurulduğu bir şehirdir. Ahilik teşkilatıda aslında Anadolu’nun Fethi ile başlayan ve Edirne’de bir medeniyetin simgesi haline gelen ve daha sonra da dünyaya örnek olan bir anlayıştır. Aslında Anadolu’nun ilk fethi daha önce görev yaptığım Kars ilinden başlıyor. Kars ilinde Ahilik Teşkilatı’nın kuruluşu ile ilgili anlayışın ilk Horosan erenlerinden Ebu’l Hasan Harakani hazretlerinin getirdiğini ve bu anlayışın aslında Anadolu’da mayalanarak Edirne’de bir medeniyet oluşturduğunu, bir sistem oluşturduğunu görüyoruz. Ebu’l Hasan Harakani’nin anlayışıyla Fatih Sultan Mehmet’in anlayışının aynı olduğunu görüyoruz. Ebu’l Hasan Harakani diyor ki; “bizim soframıza gelene yemeğini inancını sormayın çünkü Ebu’l Hasan Harakani’nin sofrasına gelen her canlı bir lokma yemeğe layıktır.” Diyordu. Bu anlayışı Edirne’de nasıl görüyoruz. Hemşerimiz olan ve İstanbul Fatihi medeniyet kurucusu Fatih Sultan Mehmet diyor ki; “bir kimseye inancın nedir namaz kılıyor musun, oruç tutuyor musun gibi Allah’ın kula soracağı sorular sormayın. Karnın aç mı? Bir sıkıntın var mı? Bir problemin var mı? diye kulun kula soracağı sorular sorun.” Diyordu. Bunu sistem ve medeniyet haline getirmişti ve İstanbul’u bu anlayışla feth etmişti. Öncelikle bu töreni düzenleyen bütün arkadaşlarıma yılın ahisi, kalfası ve çırağına teşekkür ediyorum. İnşallah onları örnek alarak gelecek yıllarda biz değerlerimize sahip çıkar ve yeni değerler oluşturarak dünyaya tekrar örnek olacak medeniyet kurarız.” Dedi.

Daha sonra Edirne Valisi Günay Özdemir Yılın Ahisi Hasan Yılmaz’a Şedini kuşattı.  Ardından Yılın Ahisi Hasan Yılmaz konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. YILMAZ konuşmasında;

 

” Ben Ahiliği 13. Yüzyılda insana yönelik kurulan sivil toplum hareketi olarak görüyorum.  Burada bu ahiliğin bütün açılımlarında insan görüyor, insan erdemini yaşıyoruz ve bu erdemli insan yetiştirme adına uzun yıllar hizmet vermiş, isim olarak günümüze kadar taşınmış ama belirli bir süre intikaya uğramış ne yazık ki o süreçte o ahlaklı insan, o çalışkan insan, o paylaşan insan konumundan biraz uzaklaşma durumuna gelmiş. Zaten öyle olmasaydı biz bu ülke de bugünkü ülkenin başına bela olan bu terör olaylarının ve devletimizin kılcal damarlarına kadar giren birde bu ulvi yapımız temsil eden dinimizi de kullanarak yapan bu terör örgütleri o yapıdan çıkmazdı. Demek ki bazı şeyleri ihmal etmememiz gerekiyor. Bunlara çok dikkat etmemiz gerekiyor.

 

 

Konuşmaların ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yılın kalfasına şedini kuşattı. Ardından Birlik Başkanı Emin İnağ yılın çırağına şedini kuşattı.

Daha sonra ödül töreni yapıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yılın ahisine yazdığı mektup okunduktan sonra, Törene katılan misafirlere pilav ayran ikramı yapılarak program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 155 total views,  2 views today

Next Post

“Okul Başlıyor” Dergimizin 6. Sayısı büyük beğeni topladı

Edirne Ajans Medya grubu bünyesinde her yıl  yılda bir kez yayınlanan dergimiz okurları ile buluştu.  Yeni Eğitim- Öğretim yılının başlangıcında yayınlanan  “Okul Başlıyor” dergimiz  başta öğretmen,öğrenci, velilerimiz ve Edirnelilere ücretsiz olarak dağıtılıyor.   Edirne Ajans Medya Grubu Yönetim kurulu başkanı Necmi Engin yaptığı açıklamada, “ Sosyal sorumluluk projelerinde her zaman […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp