Ahilik Haftası Şed Kuşatma Töreni Gerçekleşti.

admin

16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası kapsamında Şed Kuşatma töreni gerçekleşti. ETSO Toplantı Salonunda gerçekleşen törene Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan CAN, Geçen yılın AHİSİ Fikret Üstev, 1.küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu, ETSO Meclis Başkanı Emre Alp, ETSO Genel Sekreteri Nevzat Taşkın, Oda ve STK Yöneticileri, Kamu – Kurum Müdürleri ve Esnaf katıldı. Törene katılanlara Ahilik konulu kısa film izletildi.

Ahilik Haftasının 32. Kutlama programı Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra konuşmalara geçildi. Günün ilk konuşmasını Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz yaptı. Cingöz konuşmasında; “Ahilik sanat ve ticaret mesleğinin olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alışımıdır. Ahi diye anılan bir kişi bir ticaret, sanat ya da meslek sahibidir. O onurla birlikte iyiliksever, ahlaklı, dürüst ve her işinde güvenilir bir kişidir. 13. Yüzyılın ilk yarısında Anadolu Selçuklu Türklerinin ekonomik yaşamında çok etkin bir rol oynadığını gördüğümüz Ahilik uzun yıllar boyu Türk ahlakının da simgesi olmuştur. Ekonominin en önemli yapı taşları olan Esnaf ve Sanatkarların tarih boyunca çok önemli etkileri olmuştur. Sadece iktisadi manada değil, Toplumun her durumunda ve kesiminde etkindirler. Ahilik haftası kapsamında bizi yalnız bırakmaya herkese teşekkür eder, bu yılın ahisi seçilen İsmail Bodur’u da tebrik ederim.”dedi.


Daha sonra konuşan İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun; “Bugün Gaziler günü. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden gazi ve şehitlerimize Allah’tan rahmet, hayatta olan gazilerimize de sağlıklı bir ömür diliyorum Ahilik teşkilat kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar ile bunların teşkilatlarında yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması, çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla Bakanlığımızın organize ettiği Ahilik Haftası bu yıl da Kırşehir merkez olmak üzere ülke genelinde ve ilimizde 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında 32. Kutlanmaktadır. Ahilik, İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, kısaca bütün güzel meziyetlerin birleştiği sosyo- ekonomik bir düzendir. Hacı Bektaş-i Veli’nin tavsiyesi doğrultusunda esnaf dayanışma teşkilatı olarak kurulan Ahilik ilk kez bir kurum haline 13.yy’ da Ahi EVRAN tarafından getirilmiştir. İyi bir deri ustası olan Ahi EVRAN Kayseri’de deri işletme atölyesi kurmuş, bir dönem Konya ve Denizli’de yaşayan Ahi EVRAN, 1206 yılında Kırşehir’e göç ederek Anadolu’ya gelen esnaf ve sanatkârları bir araya getirerek zaman içerisinde 32 çeşit esnaf dalını teşkilatlandırmıştır. Ahilik teşkilatları, Esnaf ve Sanatkârlar teşkilatı başta olmak üzere günümüzdeki birçok kurum, kuruluş ve Kanunların temelini oluşturmaktadır. Bütün Esnaf ve Sanatkârlarımızın Ahilik Haftasını kutlar işlerinin hayırlı, kazançlarının bol olmasını diliyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından Yılın Ahisi seçilen İsmail Bodur’a Şed kuşatma töreni gerçekleşti. Bodur’un şeddini Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz kuşattı. Konuşmaların ardından yılın ahisi seçilen İsmail Bodur, yılın kalfası seçilen Onur Nurlu ve yılın çırağı seçilen Gökhan Çakari, gerçekleşen törenle şed kuşandı. Törenin ardından EFOD tarafından düzenlenen “41 Usta 41 yaşam dersidir” konulu resim sergisinin açılışı yapıldı.

 388 total views,  2 views today

Next Post

KALDIRIMLAR ENGELLİ ERİŞİMİNE UYGUN HALE GETİRİLİYOR

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kaldırımlardaki iniş ve çıkışlarının engelli erişimine uygun hale getirilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kaldırımlardaki iniş ve çıkışlarının engelli erişimine uygun hale getirilmesi için başlatılan çalışmaları yerinde inceledi. Engelli vatandaşlar ile esnafın da fikrini alan Gürkan, yapılan çalışmalarla engelli rampalarının standarda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp