Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları konulu konferans

admin

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Esnaf Odaları Birliği toplantı salonunda “ Ahilik Kültürü ve Günümüze yansımaları” konusunda bir konferans düzenlendi. Konferansa, EDOSOB Başkanı Emin İnağ, ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar, Kos – Kep Edirne İl Müdürü Bedri Döngel, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Müdürü Erbey Kılıç, Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf Odası Başkanı, Hayri Sonterler, Tüketici hakem heyeti Başkanı  Murat Kocabaş, Konferansta konuşmacı olarak T. Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi  Öğretim Üyesi yard . Doç Dr. Mustafa Hatipler katıldı. Hatipler konuşmasında ahiliğin de  Bektaşi hareketi ile çok fazla benzerlikleri bulunan  kurum ve kuruluştur.Tassavufi objeleri içinde barındırır. Bir meslek örgütüdür .

Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları konulu konferans (1)

 

 

 

 

 

 

 

Ahiliğin Bektaşilikle iç içe olduğunu görüyoruz. Anadolu coğrafyasında Rumeli coğrafyasında  önemli oranda Bektaşi kültürü vardır. Ahilik teşkilatı zamanla yerini loncalara terk etmiş loncalar 1900 ların başında külliyen terk edilmiştir. Ahiliğin orijinal yapısında çarpıcı nokta şudur. Bir usta olmadan bir mesleğin öğrenilemeyeceği gerçektir.  Her meslek bir ustanın denetiminden geçerek öğrenilmelidir. Bu arada usta olmak için insanları yirmi ve otuz sene  uğraştırmak da doğru değildir. Cumhuriyet döneminde  bir meslek öğrenmeyi  o mesleği ustanın elinden almak olarak algılıyoruz. Aslında ustadan öğrenilen mesleğin ötesinde yaşam tarzıdır. Esnaf kesimi ülkenin her yerinde toplumla barışık iç içe olan unsurları içinde barındırır. Bu görüntüsü ile böyle bir kültürün ahilik kültüründen geldiğini çok net olarak söylemek mümkündür.Çünkü ahiliğin de yedi açık yedi kapalı kapısı  ahiliğin genel öğretilerine baktığımızda  bunun özünde iyi ve doğru insan  olma amaçlanmaktadır. Bilinen bir söz vardır “ pabucu dama atıldı” denir bu Ahilik sözüdür. Esnafa yanlış mal satan esnafın pabucu dama atılır. Bu arada ekonomi konusuna değinmek istiyorum. Batıda ekonomide uzun süre uğraş verilen bir sorun var batılı ekonomistler bununla uğraşmışlar bu sorun merhamettir. Vahşi kapitalizmin bizim ülkemizde en acıması oyunu rekabet oyunudur. Rekabet aslında insanı vahşileştiren, insanı insanlıktan çıkaran bir uygulamadır. Ahilik teşkilatında  ahde vefa  ve sosyal dayanışma vardır.  İlk Ahi hazreti Ali’dir  Rumeli’nin en büyük ahisi ise Sarı Saltuk’tur’ dedi.

Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları konulu konferans (2)

 122 total views,  2 views today

Next Post

Emir, “Vereceğiniz güçle, sesinizi daha güçlü duyuracağım”

AK Parti Edirne Birinci Sıra Milletvekili Adayı Şemsettin Emir, gittiği her yerde sevgiyle ve coşkuyla karşılanıyor. Edirne’yi dert edinen, Edirne için gece gündüz demeden çalışan Şemsettin Emir, gittiği yerlerde Edirne’de AK Parti’yi birinci parti çıkartma derdinde olduğunu vurgulayarak, “Derdim Milletvekili olmak değil. Derdim AK Parti’nin Edirne’deki oyunu 120 bine çıkartmak. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp