Ahmet GÜNŞEN’e Rektörlük seçiminde gençlerden tam destek

admin

AK Parti Keşan Gençlik Kolları Başkanı ve İşadamı Adnan Akıncıoğlu,  Haziran ayında yapılacak olan Trakya Üniversitesi Rektörlük seçimi ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada;”T.Ü. Rektör Adaylarından T.Ü Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Günşen’in Trakya Üniversitesi’nin Rektörü olarak seçilmesi, Edirne ile Üniversite arasındaki bütünlüğü, sevgiyi, kenetlenmeyi kentin kalkınmasında üniversitenin desteğini daha da arttıracaktır” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Ahmet hocam gençlere önem veren değerli bir Akademisyendir.

Ahmet GÜNŞEN’e Rektörlük seçiminde gençlerden tam destek (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

HALKIN BÜYÜK SEVGİSİNİ KAZANDI

Biliyorsunuz Ahmet Günşen  Hocamız  Edirne Belediye Başkan Adaylığı döneminde de halkın büyük sevgisini kazanan değerli bir isim oldu.

Edirne’de her mahalleyi tanıyan, esnafıyla, zenginiyle, fakiriyle sürekli irtibat halinde olan, sosyal ilişkilere önem veren hocamıza bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da rektörlük seçiminde de gençler olarak tüm desteğimizi vermeye devam edeceğiz.

Ahmet GÜNŞEN’e Rektörlük seçiminde gençlerden tam destek (1)

 

 

 

 

 

 

 

Ben bir Edirneli ve Edirne bölgesinde ticaret yapan genç bir kardeşiniz olarak böyle değerli bir insanın kesinlikle Trakya Üniversitesinde Rektör olarak görmek istediğimizi ifade etmek istiyorum. Kendisine Rektörlük seçimlerinde başarılar dilerim” dedi.

Ahmet GÜNŞEN’e Rektörlük seçiminde gençlerden tam destek (2)

 

 

 

 

 

 

 

AHMET GÜNŞEN KİMDİR

1962 yılında, Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Turpçular köyünde doğdu. İlkokulu köyünde (1973), ortaokulu İpsala’da (1976), liseyi Keşan’da (1979), yüksek öğrenimini ise Uludağ Üniversitesi Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünde tamamladı (1984). 1985 yılında “yeterlilik sınavı” sonucu, Kırşehir Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğine atanarak meslek hayatına başladı. Aynı lisede öğretmen ve idareci olarak üç yıl çalıştıktan sonra, Gazi Üniversitesinin açtığı sınavı kazanarak Kırşehir Eğitim Fakültesine öğretim görevlisi olarak atandı (1988). Aynı eğitim-öğretim yılı içinde Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Türk dili” bilim dalında yüksek lisans öğrenimine başladı ve 1990 yılında Prof. Dr. Metin Karaörs’ün danışmanlığında Eski Türkçe (Köktürkçe)’nin Cümle Yapısı ve Tahlili konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl adı geçen enstitüde doktora eğitimine başladı ve 1994 yılında Prof. Dr. Tuncer Gülensoy’un danışmanlığında hazırladığı ve 2000 yılında da Türk Dil Kurumunca yayımlanan Kırşehir ve Yöresi Ağızları (İnceleme-Metinler-Sözlük) başlıklı teziyle Türk dili doktoru oldu.

1994-1995 öğretim yılında Kırşehir Eğitim Fakültesi bünyesinde açılan Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümüne Yrd. Doç. unvanıyla ve bölüm başkanı olarak atandı. Bu arada, 1 Nisan 1995-1 Ağustos 1996 tarihleri arasında, ilk dört ayı Konya Personel Okulu,  son on iki ayı da Kuleli Askeri Lisesinde olmak üzere vatani görevini tamamladı.

Askerlik dönüşü Kırşehir Eğitim Fakültesindeki görevine öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak devam etti. 28 Temmuz 1998 tarihinde “Türkçe Eğitimi Bölümü”ne dönüşen bölümde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak 2009 Haziranına kadar görev yaptı.

10 Ağustos 2002-10 Ağustos 2005 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi (Hacıbektaş Şubesinden sorumlu) Müdür Yardımcılığı, 6 Ekim 2003-13 Ekim 2006 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksekokulu (kurucu) Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

22 Kasım 2005’te Doçent olan Günşen, Doçentlik takdim tezi olarak, 15. yüzyılda İpsala’da yaşamış olan İpsalalı Ebu’l-Hayr’ın Mevlid’ini dokuz ayrı nüsha üzerinden metin neşri ve dil incelemesi hâlinde ortaya koymuş, adı geçen şahsiyeti ve eserini Türk dili ve edebiyatı tarihine kazandırmıştır.

15 Haziran 2009 tarihi itibarıyla Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde çalışmaya başladı. Adı geçen bölümde, hâlen Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı Başkanıdır.

Diğer akademik çalışmaları yanında, İlk Türkçecilerden Kırşehirli Âşık Paşa (Hayatı, Edebî Kişiliği ve Eserleri) adlı takdim çalışmasını da sunan Günşen, Aralık 2010’da Trakya Üniversitesinde Yeni Türk Dili bilim dalı profesörü unvanını aldı.

Prof. Dr. Ahmet Günşen, 26 Şubat 2010 tarihi itibarıyla kurulan Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsüne, 2 Mart 2010 tarihinde kurucu müdür olarak atandı. Bu görevini 8 Aralık 2014 tarihine kadar sürdürmüştür.

Prof. Dr. Ahmet Günşen, 8 Nisan 2014 tarihinden 8 Aralık 2014 tarihine kadar da, Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk ve tek Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün kurucu müdürlüğünü de yürütmüştür.

Prof. Dr. Ahmet Günşen, 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde, AKPARTİ Edirne Belediye Başkanı adayı olarak seçimlere girmiştir.

8 Aralık 2014 tarihi itibarıyla itibarıyla Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevine atanmış, 7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimlerinde AKPARTİ Edirne Milletvekili Aday Adaylığı için 10 Şubat 2015 tarihi itibarıyla üniversitedeki görevinden ayrılmış; 9 Nisan 2015 tarihi itibarıyla bu görevine dönmüştür. 2016 Haziranında yapılacak Trakya Üniversitesi Rektörlük seçimi dolayısıyla istifasını vermiş olduğundan 18 Nisan 2016 tarihinde bu görevinden ayrılmıştır.

Son yıllarda Balkan Türk ağızları üzerindeki çalışmaları ile dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet Günşen’in yayımlanmış sekiz kitabı yanında, kitap bölümleri, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makaleleri, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş bildirileri vardır.

Evli ve biri erkek, ikisi kız olmak üzere üç çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Günşen, bir de torun sahibidir.

 

 

 

 74 total views,  2 views today

Next Post

El emeği ürünler sergilendi

              Edirne Belediyesi Zübeyde Hanım Kadın Lokali’nde gerçekleştirilen Edirnekari ve El Sanatları Kursu’na katılan 19 kursiyerin bir yılda yaptığı el emeği ürünler sergilendi. 200 parça ürünün yer aldığı serginin 6 Mayıs 2016 tarihine kadar ziyarete açık kalacağını anlatan Gegeoğlu, Edirnekari’nin unutulmaması ve gelecek nesillere […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp