“Aile İçi Şiddete Son” Kampanyası

admin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Edirne Valiliği ve Hürriyet gazetesi işbirliğiyle başlatılan “Aile İçi Şiddete Son” kampanyası kapsamında polis, jandarma ve sosyal yardımlaşma kurumu personeline eğitim verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Edirne Valiliği ve Hürriyet Gazetesi işbirliğiyle başlatılan “Aile İçi Şiddete Son” kampanyası kapsamında polis, jandarma ve sosyal yardımlaşma kurumu personeline eğitim verildi.

Edirne Valiliği Çocuk ve Gençlik Eğitim Merkezi’nde düzenlenen eğitim programında konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı ve kampanya koordinatörü Neşe Hacısalihoğlu, yaklaşık 7 yıldır konferans verdiklerini veTürkiye‘de aile içi şiddetle mücadele ettiklerini söyledi.

Aile içi şiddetin yalnızca kadınlara yönelik olmadığını, çocuk ve erkeklere yönelik şiddetin de toplumda yer aldığını anlatan Hacısalihoğlu, “Toplumumuzda daha çok kadınlarımıza şiddet uygulanıyor. Ancak çocuklarımıza ve erkeklerimize uygulanan şiddet olaylarıyla da karşılaşıyoruz. Şiddetin mutlaka fiziksel olması gerekmiyor. Psikolojik şiddet de aile içi şiddetin içerisinde yer alıyor” diye konuştu.

Hacısalihoğlu, aile içi şiddete uğramış kadın ya da erkeğin zor durumda kaldığı zaman en yakın ilgili kuruma başvurması gerektiğini bildirdi.

-“Ailenin çocuğa verdiği eğitim evliliğini de etkiliyor”-

Kız çocuğunun doğumundan itibaren kadınlık içgüdüsüyle, erkeğin ise evin reisi konumunda yetiştirildiğini belirten Hacısalihoğlu, ailenin çocuğa verdiği eğitimin evliliğini de etkilediğini ifade etti.

Kadının ve erkeğin kişisel ve duygusal beklentileri kapsamında evlilik yaptığını aktaran Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

“Bir kadın toplumsal statü, öz güven, sevgi, saygı, sosyalleşme, aşk ve çocuk sahibi olma isteğiyle evleniyor. Bir erkekse sevgi, saygı, sahiplenme, hizmet, aile kurabilme ve anlayış isteğiyle evlenmek isteyebiliyor. Kadın ve erkeğin evlilik kurumunu sürdürebilmeleri karşılıklı anlaşabilmelerine dayanmaktadır. Ayrıca, çocukluktan evlilik çağına kadar geçen süredeki eğitim kişinin evliliğini de etkilemektedir. Ailelerin çocuklarını sevgi ve hoşgörü ortamında yetiştirmeleri ileride görülebilecek aile içi şiddet ve anlaşamama durumlarını ortadan kaldırmaktadır.”

 193 total views,  2 views today

Next Post

Tarihi Esere Zarar Veren Ağaçlar Kesiliyor, Yerine Binlercesi Ekiliyor

Edirne Valisi Hasan Duruer, Türkiye’nin Avrupa’ya en yakın Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olan Edirne OSB’de incelemelerde bulundu. OSB bahçesindeki ağaç dikme çalışmalarını denetleyen ve kendi de ağaç diken Vali Duruer, faaliyetteki fabrikaları da ziyaret ederek üretim hakkında bilgi topladı. Sabah erken saatlerde Edirne OSB’yi ziyaret eden Vali Hasan Duruer, ağaç […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp