Ajman Kraliyet Sarayı’nda Edirne Tanıtıldı…

admin

3-6 Aralık 2012 tarihlerinde Türkiye Delegasyonu Ajman ziyareti programına Edirne Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Nihan Akdere katıldı. Ajman Veliaht Prensi H.H. Şeyh Ammar Bin Humaid El Nuaimi’nin Sekizinci Yıllık Ağ İletişimi Etkinliği’ne daveti üzerine Ajman Şehri’ne giden Akdere ve beraberindeki heyet, Ajman Kraliyet Sarayı’na kabul edildiler.

Ajman Belediyesi ile Edirne Belediyesi arasında dostluk antlaşması imzaladıklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Nihan Akdere, Edirne Heyeti olarak kendilerini çok iyi ağırladıklarını, gittikleri her ortamda ilgiyle karşılandıklarını belirtti. Akdere, “Başta Ajman Kralı’nın Edirne’ye büyük ilgi göstermesi ve 2013 yılının Mayıs ayında Edirne’ye kardeş şehir protokolünü imzalamak için heyetle birlikte bizzat kendisinin de gelmeyi düşündüğünü iletmesi bizleri çok sevindirdi.” dedi.

“GELECEĞİN İNŞASI” PROGRAMINA KATILDILAR

Ajman Kraliyet Sarayı’nda, Edirne’nin tanıtımı için büyük bir fırsat yakaladıklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Nihan Akdere, “Ajman Veliaht Prensi H.H. Şeyh Ammar Bin Humaid El Nuaimi’nin Himayesinde, Ajman Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği Sekizinci Yıllık Ağ İletişimi Etkinliği programı dahilinde “Geleceğin İnşası” adlı foruma Türkiye’den Edirne Belediyesi olarak davet aldık. Kraliyet’ten gelen davet üzerine Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi, Edirne’mizin tanıtımı için çok iyi fırsat olacağını düşünerek davete olumlu yanıt verdi. Ve bir haftalık program çerçevesinde turizm kenti olma yolunda önemli adımlar kaydeden ve iki öğesiyle de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren kentimizi Ajman Kraliyet Sarayı’nda tanıtma fırsatı bulduk. Ajmanlı iş adamlarının ilgisini Edirne’ye çekebilmek adına, Edirne’mize özgü tatlarımızı yanımızda götürerek Ajman Kralı başta olmak üzere Kraliyet Sarayı’nda ki konuklara tattırdık.” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden 500’den fazla Bakan, CEO’nun katıldığı forum hakkında bilgi veren Akdere, “Birleşik Arap Emirlikleri işletmeleri arasında eşsiz bir eğlence ve ağ iletişimi etkinliği olarak tanımlayabileceğimiz bu etkinliğe, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 500’den fazla Bakan, CEO, işletme sahibi ve yöneticiler katıldı. Ve böylesi önemli bir buluşmada Edirne’mizi tanıtabilmenin mutluluğu ve heyecanını taşımaktayız. Ajman Veliaht Prensi H.H. Şeyh Ammar Bin Humaid El Nuaimi, Danışma Kurulu Orta Doğu Ana Bayii Sahibi Phil Bedford, İşletme Ağı Ulusal Direktörü Bijay Şah’ın bizzat katılımı ile gerçekleşen forumda, katılımcılar ile devlet organları arasında yeni fırsatlar üretebilmek amacıyla ortak platformda buluşması sağlandı. Ve bizler de Edirne’miz hakkında bilgiler vererek ‘Neden Edirne?’ sorularını cevaplayarak, CEO ve işletme sahiplerinin dikkatini Edirne’ye çekmek istedik. ” dedi.

EDİRNE & AJMAN BELEDİYELERİ RESMEN DOST ŞEHİR

“Edirne,  Avrupa’nın doğusunda, Tunca, Meriç, Arda ve Ergene nehirlerinin beslediği havzada,  engin ve dalgalı düzlüklere yerleşmiş şiir gibi bir şehirdir… Tüm dünya insanlarının ziyaret ettiği, huzuru temsil eden, ülkemizin şaheserlerini barındıran, tarihiyle bugüne ayna tutan Edirne, sizi hem tarihin derinliklerine hem de yarınların enginliklerine bir seyahate çıkartacak kadar olağanüstü bir güzelliğe ve olağanüstü bir derinliğe sahiptir.” sözleriyle Ajman İşadamları Forumu’nda konuşan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Nihan Akdere, Edirne’nin tarihinden, geleceğe bırakacağı kültürel mirastan, aynalı süpürgesinden, Kırkpınar’ına, Saraçlar Caddesi’nin sanat kokan havasından, asırlara meydan okuyan köprülerine, müziğinden ciğerine kadar her ayrıntısı hakkında foruma katılan başta Ajman Veliaht Prensi H.H. Şeyh Ammar Bin Humaid El Nuaimi olmak üzere Ajman işadamlarına bilgiler verdi. Akdere, özellikle “Osmanlı’nın II. payitahtı olarak tarihe yön veren Edirne’yi taçlandıran, uygarlık mirasımızın evrensel abidesi olan bir şaheser Selimiye Camii’dir.. Beş asra yaklaşan geçmişiyle zamana meydan okuyan, dimdik ayakta duran heybetiyle insanı kendine hayran bırakan, İslam mimarisini göklere çıkaran, şehir siluetindeki hâkimiyetini açıkça belli eden ihtişamıyla herkesi büyüler Selimiye…  Çağının en büyük mimarı, ser mimaran-ı hassa Mimar Sinan’ın 80 yaşında inşa ettiği ve “ustalık eserim” diye nitelediği UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınan Selimiye Camii, İslam mimarlık tarihinin olduğu kadar, dünya mimarlık tarihinin de başyapıtları arasındadır…” sözleriyle anlattığı Selimiye Camii’nin büyük ilgi çektiğini ifade etti.

Forumda Ajman Belediyesi ile Edirne Belediyesi arasında kardeş şehir olma yolunda ilk adımı atarak Dostluk protokolü imzaladıklarını belirten Nihan Akdere, “Bu dostluk ve kardeşlik anlaşmasının biri Ortadoğu ve Güney Afrika’ya diğeri de Balkanlar ve Doğu Avrupa’ya uzanan iki boyutu olduğunu düşünüyorum. Protokol töreninde Ajmanlı dostlarımıza bu dostluk anlaşmasını, geleceğe yazılmış bir mektup olarak gördüğümüzü de ifade ettim. Başkanımız Hamdi Sedefçi’nin güzel dileklerini de ileterek,  ‘Bu mektubun göndereni dostluk, alıcısı kardeşlik, içinde yazanı ise sevgi, barış ve selamdır.’ diyerek Dostluk protokolünü imzaladık.” dedi.

Akdere, önümüzde ki yıl Mayıs ayında, Ajman Heyeti’nin Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile Kardeş Şehir Protokolü imzalamak için Edirne’ye geleceklerini belirtti. Edirne’yi görmek için sabırsızlanan Ajman Heyetiyle birlikte, Ajman Kralı’nın da Edirne’ye gelme düşüncesini iletmesinin Ajmanlıların Edirne’ye olan ilgisinin en büyük göstergelerinden biri olduğunu ifade eden Akdere, “Ajman programız da bizleri ilgiyle karşıladılar ve Edirne hakkında birçok sorular sordular. Edirne’mize olan bu ilgileri turizm kenti olma yolundaki kentimiz için çok güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Ajman televizyonundan canlı olarak yayınlanan kardeş şehir protokolü imza töreni, Ajman gazetelerince de genişçe yer verildi.

 321 total views,  5 views today

Next Post

EDSİAD Toplantısında Ekonomik Konular Gündeme Geldi

Edirne Sanayici ve İşadamları Derneği (EDSİAD)   tarafından düzenlenen yemekli toplantıda “Balkan Ülkeleri İş Dünyasında  İş Birliği imkanları”   gündeme getirildi. Lalezar’da yapılan  Toplantıya dernek üyeleri  Bulgaristan Edirne Konsolosu Limobir  Nikolov Popov ile birlikte  Dış İşleri Bakanlığı  Edirne Temsilcisi Elçi, Metin Kılıç konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda ayrıca  EDSİAD’a  4 yeni üyenin katılım […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp