AK Parti de milletvekili adaylarını tanıttı

admin

fikri_yalin_kose           1Kasım’da yapılacak milletvekili erken seçimleri için CHP ve MHP’nin ardından Ak Parti de milletvekili adaylarını basın toplantısı ile tanıttı.

            İl merkezinde yapılan tanıtım toplantısındaki havayı değerlendirdiğimizde 1.  Sıra milletvekili adayı Rafet Sezen yine bildik üslubuyla insanlar arasındaki birlik ve dostluk sözcüklerini kapsayan konuşmasını yaptı.

Sezen bu konuşma üslubunu devam ettirirse bu seçimde partisi için artı puan sağlayabilir. Sezen konuşmasında özellikle sık sık vurguladığı “kavgayı sevmeyen bir yapıya sahip olduğu tüm insanları kucaklamayı herkese aynı mesafede bulunduğunu”  belirtmesi Sezen’e seçmenler nezdinde güven artırabilir.

            Edirne’nin sosyal, beşeri yapısını iyi tahlil eden, deneyimli bir yönetici ve politikacı olan Rafet Sezen’in bu barışçıl söylemleri diğer politikacılara da örnek olmalı.

Edirne halkı ağzı çok laf yapan, sadece kendisi konuşup dinleme alışkanlığı almayan politikacılara fazla itibar etmez.

            Bu toplantıda dikkati çeken bir diğer husus ise ikinci sıra milletvekili adayı işadamı Mustafa Mercan’ın sözleri oldu.

Mercan tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında siyasetin ticaretle iç içe olduğunu söyledi.  Bundan önceki seçimde Keşan belediye başkan adayı oyduğunu anlattı.  Bu seçimde Keşan halkından aldığı sonuç ortada.

            Mercan, Rafet Sezen’in aksine konuşmasında karşı partileri hedef alan sert üslup kullanmayı ilke edinmiş bir politikacı görüntüsü verdi. Özellikle “ Uzunköprü’de Keşan’da Edirne’de görülen müstemleke anlayışını, ceketimi koysam seçimi kazanırım mantığına  isyan eden birisi olduğunu ifade etmesini  partililer de  hayretle izledi.

Mercan daha sonra konuşma üslubunu daha da setleştirdi. “Ceketi koysam kazanırım deyip çalışmayanlara tokat vuracak komuma geldiklerini”  söylemesi ise daha dikkat çekiciydi.

            Bu halka yönelik nasıl bir tokat olacaktır. Doğrusu meraka değer.  Mercan tanıtım toplantısında sarf ettiği sözlerin nereye gittiğini iyi hesap eti mi yoksa o konuşmanın heyecanı ile mi söyledi bilemeyiz.  Kendisine rakip olan Edirneli milletvekili adaylarına ve yöneticilere müstemleke anlayışı ve halkı da müstemleke görüşü ile değerlendirmesi bunu iki kez kullanması aslında haddini aşan bir ifade olmuyor mu?

Edirne gibi eğitim düzeyi yüksek siyasilerin fazla etkisi bulunmayan  bir ilde bu sözleri kullanmak kendi partisine  ne kazandırır .

            Halkı adaylara oy vermede dikkatsiz, düşüncesiz, bilgisiz kendi yararını düşünmeyen mantıkla değerlendirmek bir milletvekili adayına yakışan sözler olmamalı.

Bu aynı zamanda tüm ilçeleri ve Trakya insanının kapsayan bir anlayış. Zira tüm Trakya Mercan’ın bahsettiği anlayışı kapsıyor. Sanırım Sezen de bu sert üsluptan huzursuz olmuştur.

            Bir yanda halkı kucaklayan anlayışta konuşma diğer taraftan halkı küçük gören ceket koyulsa oy verecek şeklinde değerlendiren bir mantık AK Partiye artı getirmez.

Bir de ceketi koysa kazınırım diyenlere tokat vuraca duruma gelmek ne anlama geliyor.  Mercan bunu kamuoyuna açıklaması gerekir.  Çağdaş demokrasilerde tokat atarak hiçbir hakkın kazanılamayacağını Edirne gibi bir ilde politika yapan birinin çok iyi bilmesi gerekir.

            Bu tür üslup halk arasında tepki doğurur ve Sezen’i de zora sokabilir. Aday tanıtım toplantısında AK Parti milletvekili adaylarının tanıtım toplantısında   Mustafa Mercan’ın bu üslubu  damgasını vurdu.

Kendisi de seçmen karşısına gidip bu duyarsız diye nitelendirdiği kimselerden oy alması halinde milletvekili olabilecek konuma gelebilir. Böyle itici sözlerle milletvekili olma beklentileri hayalden öte gidemez.

            Ülkemizin şu an içinde bulunduğu durum ortada. Seçime kısa bir süre kaldı.  Bu günlerde milletvekili adaylarımız üsluplarını özenle seçmeli. Birilerine mesaj vermek için böyle kırıcı ifadeler kullanmaları kendi partileri tarafından da olumlu karşılanmaz. Bu sözlerim sadece bu kişi için geçerli değildir.

Aynı yolu izleyen halkı kutuplaştırıcı sözlerle oy toplamaya çalışan diğer partilerin milletvekili adayları için de geçerlidir.

            İnsanlarımız Sezen’in belirttiği gibi kavga,  birbiriyle sürtüşme istemiyor. Barış içinde huzurlu yaşamak istiyor. Yeni parlamenter adayları halk arasında barışın kalıcı duruma gelmesi için azami gayret göstermeli. Yoksa bu ifadelerle yola çıkarlarsa kendi partilerine zarar getirirler.

Trakya’da olduğu gibi Anadolu’nun başka yörelerinde farklı partilere blok oy çıkan yerler var. Buraları için de aynı ifadeler kullanılması doğru olabilir mi?

            Siyasi partilerimiz oy alamadıkları yerlerde halkı suçlama yerine kendi politikalarını yeniden gözden geçirmeleri gerekir.

Nerede yanlış yaptıklarını halka ne tür mesaj vermeleri konusunda yeni politikalar üretmeleri gerekir. Bir örnek vermek gerekirse. CHP Uzunköprü’de en çok oy alan parti oldu. Milletvekili ve mahalli seçimlerinde benzer sonuçlar alındı.  Bunda iktidar partisi biraz da suçu kendisinde araması lazım.

            Yıllardır Ergene kirliliğine çare aranıyor. Buna henüz çözüm bulunamadı. Bunda muhalefet partilerini suçlayabilir misiniz?

Bu ve benzeri ihmaller iktidar partisinin oy oranının artmasına engel olabilir. Ayni şekilde diğer ilçelerde de halkı mağdur edici uygulamalar oldu. Anadolu’nun sıradan illerine bol keseden yapılan yatırımlar ne yazık ki Edirne’den esirgendi.

Edirne il sınırları içinde 4 hudut kapısı bulunmakta. Bu kapılardan Edirne’nin ne kadar yararı oluyor.  Aynı konumda olan doğu illerinde durum böyle midir?

Siyasilerimiz böyle kıytırık gerekçeleri bir yana bırakıp Edirne’nin yararına olabilecek konulara kafa yormalı. Yoksa Edirne halkı şöyle ceketimi koyarım diyenlere oy veririm mantığı güdenlere itibar etmez.

            Edirneli tüm parlamenter adaylarımız kısır siyasi çekişmeleri bir kenara atıp kentimizin faydalanacağı kalkınmasına katkı yapacak çaba içinde olmalı. Yoksa kıymetini bilemediğimiz bu ilde bir gün gelir azınlık duruma düşebiliriz. Haberleri ola…

 122 total views,  2 views today

Next Post

MERİÇ, “ siyasete güven azalıyor”

              Uzun yıllar Edirne Merkez İskender Köy Muhtarlığını yapan ve köy Muhtarları Derneği kurucularından olan Cevat Meriç halkın seçimlere ilgisi konusunda yaptığı açıklamada bugün bir kamuoyu yoklaması yapılsa siyasete duyulan ilginin çok azaldığının görüleceğini belirterek, “  Ülke bugün seçim ortamında olmasına rağmen sokaktaki vatandaşlarımızın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp