Ak Parti Edirne İl Gençlik Kolları Aşure Dağıttı

admin

Ak Parti Edirne İl Gençlik Kolları Eski Camii önünde 1.000 kişilik aşure dağıtımı ikramı gerçekleştirdi.

Ak Parti Edirne Gençlik Kolları İl Başkanı Hakan ÇALIŞKAN yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi milletimiz ve İslam alemi için önemli ve kutsal olan Muharrem ayını yaşıyoruz ve Aşure gününü idrak etmekteyiz. Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin yıldönümü olan 1 Muharrem aynı zamanda İslam dünyasının kullandığı ve ibadetlere esas olan Hicri takvimin ilk günüdür, yani yılın başlangıcıdır.” dedi.
ÇALIŞKAN “Muharrem ayının birçok dini referanslar içerdiği aynı zamanda gelenek ve kültürel önemi de olduğu herkesin malumudur.

Bu günün birçok müjdeli olayın yaşandığı gün olmasının yanında Hz. Hüseyin efendimizin de şehit edildiği gün olması bizler açısında mutluluk ve hüznün bir arada yaşandığı önemli bir gündür. Bilindiği gibi Muharrem ayı, Kur`an-ı Kerim`de, kıymet verilen dört aydan biridir. Bu ayın en kıymetli günü de Aşure günü, yani bugündür. Allah-ü Teala birçok duaları Aşure Günü kabul etmiştir.

Hazret-i Âdem`in tövbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh`un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus`un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim`in ateşe atılması, Hazret-i İdris`in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub`un oğlu Hazret-i Yusuf`a kavuşması, Hazret-i Yusuf`un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb`ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa`nın Kızıldeniz`i geçmesi, Hazret-i İsa`nın doğumu ve ölümden kurtulup diri olarak göğe çıkarılması Aşure Günü olmuştur. Aşure, dayanışma ve kaynaşmanın, hoşgörünün sembolüdür. Aşure yemeğindeki çeşitlilik ve farklı nimetlerin bir araya getirilmesi farklılıkların nasıl bir zenginlik oluşturduğunun ispatıdır. Ak Parti Edirne İl Gençlik Kolları Başkanlığı olarak 1.000 kişilik Aşure yaptırarak halkımıza ikram ettik.  Bütün Türk ve İslam aleminin Aşure Günü`nü tebrik ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Edirne halkı Aşure dağıtımına yoğun ilgi gösterdi ve kısa sürede aşureler tükendi.

 282 total views,  2 views today

Next Post

Sp Edirne İl Yönetimi Esnaf Ziyaretinde Parti Bülteni Dağıttı

Saadet Partisi İl Yönetimi Ali Erhan Demirkıran Başkanlığında Edirne merkezdeki esnafları ziyaret etti. Bu ziyaretleri sırasında esnaların durumu hakkında bilgi alan SP İl Yöneticileri,  esnaflara parti bültenini dağıtımı yaptı. SP  yönetimi olarak,Edirneli esnafları ziyaret etmeyi gelenek haline getirdiklerini belirten İl Başkanı Demirkıran “ böylece esnafların ekonomik durumları ve sorunları hakkında  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp