AK Parti’de sürpriz aday Şemsettin Emir

admin

fikri_yalin_kose7 Nisan’da siyasi partilerin milletvekili adayları belli oldu. CHP’nin ön seçim yapılan illerin dışındaki adaylar ve diğer partilerin genel merkezce atanan adayları Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildi. Partiler bu kadroları ile meydanlarda mücadele edecekler. Edirne’de AK Parti’de sürpriz bir atama gerçekleşti. Aday listelerinde adı bulunmayan eski parti yöneticilerinden AK Partinin kuruluşundan bu yana içinde olan Şemsettin Emir. Milletvekili sıralamasında ilk sırada yer buldu.

Bu durum gösteriyor ki, AK Parti’nin seçim stratejisini normal seçim yönteminde değerlendirmek mümkün değil. Bakıyorsunuz parti üyelerinin katıldığı binlerce kişi milletvekili adayları için oy kullanıp tavırlarını belli ediyor. Bunun sonuçlarını görmek mümkün olmuyor. Sandıklar Edirne’de açılmadan Ankara’ya gidiyor.

            Bugüne kadar o sandıklarda ne sonuçlar çıktı bilen yok. Daha sonra meslek kuruluş temsilcilerinin katılımı ile bir başka oylama yapıldı. Onlar da Ankara’ya gösterildi. Diyebiliriz ki, iktidar partisi tabanından gelen talebi fazla dikkate almıyor. Onların seçimde kullanılan farklı kriterleri var. Yalnız şunu belirtmek gerekir. Partide milletvekili yarışına katılan aday adayları, adaylar dışında olan birinin aday olması ile rencide olmuyor mu?

AK partide sanırım böyle bir sorun çıkmaz. İktidar partisinde hedef sadece milletvekili olmak değil. Önemli olan bu göreve talip olmak partileri aday adaylarının bu girişimlerini bir gün dikkate alacaktır…

            İşe Şemsettin Emir cephesinden baktığımızda partinin kuruluşundan bu yana mücadelenin içinde olan en zor koşullarda partisinin ilkelerini savunan haksızlığa uğramış olsa da bundan taviz vermeyen,  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğluna dahi tavrını koymaktan çekinmeyen diğer partililerin aksine çekinmeden fikrini söyleyebilen bir partili.

Emir’in bir başka özelliği ise Edirne’nin insan yapısını iyi bilen mesleği gereği her kesimliyi ilişkide olan bir parti fedaisi gibi. Öyle sanıyorum ki Şemsettin Emir’in bu tavrının Edirne’deki seçimde olumlu etki yaratacağını dikkate alan parti üst yöneticileri aday olmasa daha veya Ankara’dan aday olsa dahi bu talebini dikkate alarak diğer aday adaylarının milletvekili adaylığı beklediği günlerde Ankara’ya davet ederek “ Birinci sırada adayımız sensin” diye kararlarını bildirdiler.

Şemsettin Emir sıralamada yoktu bu nasıl oldu diye kimse kafa yormasın iktidar partisinde tek karar organı genel merkezde bu konuda yetkili olan birimi, onların dediği oluyor.  Türkiye’nin her yöresinde olduğu gibi Edirne’de de olan bu.

            Şemsettin Emir’i yakından tanıyan biri olarak diyebilirim ki, kimse AK Parti yanlış karar verdi diye bu adayı hafife almasın. Trakyalı olduğu ile övünen ve her fırsatta Edirne’yi göklere çıkaran Müezzinoğlu’nun kendi toprakları yerine bir başka ili tercih etmesi Şemsettin Emir için bir avantaja dönüşebilir. Zira Edirne’de kendi partisi dışından oy alma potansiyeli bulunan Emir parti örgütünden de gerekli desteği sağladığı takdirde milletvekilliğini kazanacak güce sahip.

            Burada Edirne parti örgütüne büyük görev düşüyor. Her şeyi ve kırgınlıkları bir yana bırakıp adayların etrafında kenetlenmeleri halinde ve bu desteğin parti üst yönetimince de sağlanması, her ne kadar Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun Edirne yerine Bursa’yı uygun görmesine karşın Edirne’ye gelip sağlık yatırımlarının ve bakanlıkça burada açılan işyerleri konusunda güvence vermesi halinde Şemsettin Emirler kendini daha güvencede hissedecektir.

Kuşkusuz Müzzinoğlu’nun Edirne’den ayrılması iktidar partisi mensupların adına büyük kayıp olacaktır. Bir bölgeden bakanın olması o yöreye devlet hizmetlerinin hazlı akışını sağlıyor. Edirne’de Sağlık Bakanı sayesinde bu hizmetlerden yararlanan iller arasına girdi. Bakanın Edirne’den ayrılması farklı yorumlara neden olabilecek. Bazıları Bakanın değerini bilmediniz, elinizden kaçırdınız diyecek. Bazıları Bakanın Edirne’den gerekli desteği alamadığını bunda parti teşkilatlarının da etkisinin olduğunu savunacak. Milletvekili adayları ve partililer bu ve benzeri sorularla karşılaşacaklar. Tüm bu engelleri aşmak için AK Parti’de seçim döneminde görev alacakların el ele vermeleri gerekiyor.

Eğer bazı partililer bu uygulamayı kendilerine haksızlık olarak görüp küserek partileri ile ilişkilerini kesmeleri halinde iktidar partisinin işi oldukça zora girebilir.

Öyle sanıyorum ki seçim maratonunun başlama aşamasında partililer tüm bu ola salıkları dikkate alıp ona göre bu yarışa katılırlar. MHP adaylarında ise sürpriz yaşanmadı. İl Başkanı Gürsel Şimşek ilk sırada aday gösterildi. Bu listede üçüncü adayın yer almaması kafalarda soru işareti yarattı. Öyle sanırım ki parti yetkilileri bu konuya açıklık getirirler. Bizlere verilen listelerde MHP’nin üç adayı bulunuyordu.

 167 total views,  2 views today

Next Post

Üstev "milletvekili adaylarımız el ele vermeli"

Edirne Yeni Küçük Sanayi Sitesi İşletme  kooperatifi Başkanı Fikret Üstev yaptığı açıklamada, Edirne’de bir esnaf ve Yeni Sanayi Sitesinin başkanı olarak yeni seçilecek milletvekilleri için şunu söylemek  isterim.  Hizmet konusunda en büyük görev iktidar partisi milletvekillerine düşmektedir. İktidar partisi milletvekili olmadığı zaman bugüne kadar bir hizmet görmedik.Onun için bizim Edirne’den […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp