Akademi Rumeli-3 törenle başladı

admin

Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemalettin Salonunda yapılan toplantıya, Edirne Valisi Dursun Ali  Şahin,Edirne  Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu T.Ü Rektörü Prof Dr Yener Yörük, Dışişleri Temsilcisi  Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Yurtdışı Türkler, Akraba Topluluklar Başkanlığı Trakya Koordinatörü  Fatih Ot,  T. Ü. Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Rıfat Gürgendereli, Daire Müdürleri ,Milli Eğitim Müdür Yardımcıları,Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Misafir Koordinatör Öğretmenleri ve misafir öğrenciler  katıldı. Toplantıda  17 ağustos depreminde hayatını kaybeden ve şehitler anısına saygı duruşu yapıldı. Ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yurtdışı Burslar tanıtım filmi  izlendi.

Akademi Rumeli-3 törenle başladı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valiliği himayesinde, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın fon desteği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde 9 ülkeden 150 üstün yetenekli gencin katıldığı Akademi Rumeli 3 Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin açılışta yaptığı konuşmada, “Güzel bir hizmetin ilk adımını attık. Değerli gençler bu gün sizlerle iyi bir başlangıçla birlikteyiz. Bu beraberliğimiz on gün sürecek ama bunun etkileri yıllar sürecek. Biz sizlere gelin dedik ve sizlerde güzel Edirne’mize geldiniz.  Bizlere güzellikler birliktelik getirdiniz bu gelişinizle, bu gelişiniz ne ilk ne son olacak, bu gelişiniz birlikteliğimiz bir ömür boyu sürecek. Biz soydaşlarımızla büyüğüz, biz sizlerle gurur duyuyoruz. Geçen hafta soydaş 84 öğretmenimiz buradaydı, Türkçe eğitim aldılar, bu gün sizlerleyiz.  Bunun yanında her hafta Bulgaristan’dan 55 kişiyi Edirne’ye getiriyoruz, birlikte oluyoruz. Biz güçle olursak sizlerde güçlü olursunuz. Akademi Rumeli dostça bir çağrının adı ve adresidir. Balkanlardaki 2 milyonu aşkın soydaşımızı imkan olsa da burada ağırlasak.  Biz Oğuz’un ve daha nicelerinin torunlarıyız, hepimiz biriz. Bizim birlikteliğimiz hep devam edecek” dedi.

Akademi Rumeli-3 törenle başladı (2)

 

 

 

 

 

 

 

16-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Akademi Rumeli 3 projesinde Türkiye, Kosova, Makedonya, Romanya, Bulgaristan, Gagavuz yeri, Kırım ve Bosna Hersek’ten gelen 150 genç,  Edebiyat (şiir, hikâye, roman, biyografi), Düşünce (deneme, sosyoloji, psikoloji, felsefe, iletişim), Güzel Sanatlar (resim, fotoğraf, karikatür, hat, ebru), Tiyatro (rol, sahne, dekor, kostüm, yönetmelik), Müzik, Tarih-Kültür atölyelerinde eğitim görecekler.

Türkiye ile aralarındaki bağların güçlendirilmesinin amaçlandığı projede, 17-25 yaş arası gençlerden oluşan hedef grubun Türkçeyi aktif kullanmaları, kurulacak fikir sanat atölyeleri vasıtasıyla gençlerin kişisel vizyonlarının gelişmesi, sanat aracılığıyla işbirliği ve dayanışma zemini oluşturarak sosyal ve kültürel gelişimlerini desteklenmesi, Türk Dilinin, Türk Kültürünün ve mensubiyet hissinin Balkan coğrafyasında yaşayan soydaşlar arasında yaygınlaşması amaçlanıyor.

Akademi Rumeli-3 törenle başladı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Bölümlere, meslek dallarına göre katılımcılar şunlar  Edebiyat dalında Yazar  Akademisyen  Dr. Mustafa Hatipler,  Öykü ve Roman yazarı Sadık Yılmaz, Yazar, Vali Danışmanı Veli Sarıkamış, Şair Yazar  Fatoş Avcısoylu, Şair yazar Yavuz Bülent   Bakiler,

Güzel Sanatlar dalında, Fotoğraf sanatçısı  Feruz Ertürker, ressam İsmail Yedikardeş, Geleneksel sanatlar uzmanı  Bekir Soysal, karikatürist Osman Süroğlu, Hat sanatçısı  İsmet Keten, Müzik dalında Türk Halk Müziği sanatçısı  Emre Çam, klarnet virtiyözü  , akademisyen  Serkan Çağrı, Bağlama sanatçısı  Ahmet  Gökhan Coşkun, Aranjör Abdurrahman Tahrikçi, Ud sanatçısı Akademisyen Murat Bağdatlı,

Düşünce dalında Akademisyen yazar Yard. Doç. Dr.  Ahmet Kaan Çalen, Akademisyen, Prof Dr Hakan Poyraz, Mimar Ali Günvar, Akademisyen Doç. Dr Ayhan Aytaç, Yüksek Mühendis  Ekrem Yüce, Tiyatro sinema dalında  tiyatro sanatçısı-Oyuncu Şebnem Dönmez, Tiyatro sanatçısı  Selçuk Veysel Zurnazanlı, tiyatro seslendirme sanatçısı  Beyti Engin, tiyatro sanatçısı  Hüseyin Köroğlu, tiyatro Sanatçısı Erdoğan Eğmen, tarih kültür dalında tarih Uzmanı yazar haluk Kayıcı,T.Ü. tarih Bölüm Başkanı Prof Dr  İbrahim  Sezgin Hukukçu, Rahmi Er, tarih Uzmanı Yard. Doç. Dr. Veysi Akın, Akademisyen Prof Dr.Bekir Karlıağa, Akademisyen  Prof Dr. Nadide Seçkin.

Programın sonunda çocuklardan oluşan koro Oratoryo sunumu yaptı.

Akademi Rumeli-3 törenle başladı (4)

 

  142 total views,  5 views today

Next Post

Şimdiden sonra böyle

            Mahalli gazete haberlerinde bazı meslektaşlarımız haber yapmada işin kolaycılığına kaçarak bizlere gönderilen haberleri kes yapıştır yöntemiyle gazetelere koymayı uygun görüyoruz. Bu haberlerin ne kadar gerçeği yansıttığına ve yapılan toplantının veya bize iletilen haberin ne amaçla yapıldığı konusunu dikkate almadan gündemimize alıyoruz. Bir kurum temsilcisi diğer kuruma nezaket ziyaretinde bulunuyor.  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp