Akgün, “Tar-Sim’in üreticilere yararı yok”

admin

EDİRNE Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, yaptığı açıklamada sel felaketi sonucu tarlalarda biriken kumlardan ancak Uzunköprü ilçesinin Eski köyünde Eski Edirne Valisi Gökhan Sözer’in desteği ile tarlalarda biriken kumların temizlendiğini,  onun dışında kalan tarlalarda birikmiş olan kumların ise tarla sahiplerinin kendi çabaları ile temizleme çabası içine gidiler.

Küçük çiftçilerimiz tarlalarında biriken kumları kendi imkânlarıyla temizleyemediği için bu tarlalar büyük sermayenin eline geçti. Sermayedarlar kumları temizleme karşılığında tarlalara sahip oldular. Bu dönemde gerek Valimiz gerekse İl Genel Meclisi çok duyarlı hareket edip, hizmet de satın alarak felakete uğramış bölgelerin büyük çoğunluğunda kumların temizliğini sağladı.

ERDAL AKGÜN

 

 

 

 

 

 

 

 

SEDDELERDE PATLAKLAR ONARILDI 

Bu konuda mahalli basının da duyarlı davranması sonucu çözüm bulduk diyebiliriz. Bu arada nehir boylarındaki seddelerdeki patlaklar da DSİ’nin girişimi ile kapatıldı. Güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Çiftçiler bir türlü dertten kurtulamıyor. Sel felaketi sonrası bir de bölgemiz dolu olayı yaşadı.

Maalesef bir süre önce, İpsala ve Meriç ilçelerimizin köyleri doludan büyük zarar gördü. Bu mevsimde düşen dolu köylülerin tüm emeklerini yok ediyor. Meriç ilçemizde iki bin İpsala ilçemizde ise çok daha fazla dönümlük alan doludan zarar gördü.

MUTLAKA ÜRÜN SİGORTASI YAPTIRILMALI 

Biz üreticilerimizi sürekli “ürününüzü sigorta yaptırınız” diye uyarıyoruz.  Ürününü sigorta yaptırmayan çiftçilerimiz böyle felaketlerde zararları karşılanmıyor. Yasalara göre,  mal varlığının %60’ı kaybolduğu zaman devlet devreye giriyor. Bu yardımdan da faydalanan olmuyor.

Çiftçilerin sigorta işlemleri bir çatı altında TAR-SİM’de toplamalarını ilk zamanlarda çiftçilerimiz bu uygulamayı olumlu karşıladı. Ne yazık ki bir felaket anında TAR-SİM’den memnun olan bir üretici bulamazsınız.  Bu sigorta şirketinin uygulamaları çok yanlıştır. Bu kurum yetkililerinin çiftçilerimize yaklaşımları çok kötü. Bizim tarlalarımızda da hasar oldu. TAR-SİM yetkilileri geldiler ne yazık ki hasar tespitleri hiçbir zaman üreticilerin lehine olmadı. TAR-SİM yetkilileri devamlı şirketi koruyor.  Afete uğrayan insanların yanına geldiğinde bu kurum yetkilileri “geçmiş olsun” deme gereğini dahi duymuyor. Bu TAR-SİM konusu mutlaka gözden geçirilmeli, çiftçilerin haklarının daha fazla heba olması önlenmelidir.

Geçtiğimiz kasım ayında TAR-SİM yetkilileri Edirne’de bir toplantı düzenlediler. Bu toplantıda hiçbir üreticimizin şikâyetlerini dikkate almadılar ve bizleri adam yerine dahi koymadan buradan ayrıldılar. Bu kurumdan çok büyük şikâyetlerimiz var. Temennim o ki,  bundan böyle hiçbir üreticimiz doğal afetlerle karşılaşmasın bunan sonunda zarar görüp bizi de TAR-SİM’e muhtaç etmesin “ dedi.

DEVLET VARSA MİLLET VARDIR

Akgün, toprak Mahsulleri Ofisinin ürün alımlarının devam ettiğini, AKP iktidarı döneminde bu kurumun gerçek görevini yerine getirmediğine değinerek; “ TMO’nun bu yıl ürün alımı yapması bir nebze de olsa çiftçilerimize nefes aldırdı. TMO mutlaka ürün alımında olmalıdır. Zira devlet milleti millet de devleti için vardır. TMO’nun devrede olması piyasada dengeyi sağlıyor. Bu arada çiftçilerimize de önemli görevler düşüyor. Üreticilerimiz kaliteli tohum ekmeli, rutubetli olarak ürün teslimi yapmamalı. Bir de buğday’da çok çeşitli tür bulunuyor. Bunun önüne geçilmeli. Ürün türlerinde hangisi bizim yörenin topraklarına uygunsa o tür buğday ekilmeli. Borsada ürün satışları azaldığı bir dönemde Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Un Sanayicileri ile birlikte buğday çeşitleri ile ilgili en kısa zamanda bir toplantı yapmayı düşünüyoruz. Herkes istediği buğday cinsini kafasına göre ekmemeli buna bir standart getirilmeli. Bundan da en çok üreticilerimiz faydalanacak” dedi.

 

 

 

 115 total views,  5 views today

Next Post

Siyasette gençlere öncülük tanınmalı

Ülkemizde her ne hikmetse eski kurt siyasetçiler siyaseti  bir türlü gençlere bırakmak istemiyor. Her ne kadar seçilen milletvekilleri arasında gençler yer alsa da yine da karar konumunda eski politikacılar yer alıyor. Milletvekili sıralarında gençlerin görünmesi sayısal olarak artmasının ötesinde Ülke geleceğinin güvencesi olan gençler siyasi partilerde ön saflarda, karar aşamasında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp