AKGÜN “topraklarımız elden gidiyor, engel olamıyoruz”

admin

Erdal Akgün, “ZiyaTarım, aslında gerçek sahibi Nevzat Demir topraklarımızı satın alıyor. Özellikle miraslı yerleri halkımız müzayedeye çıkarmasın oradan tarla almaları mümkün değil. Kendi topraklarımızda yarı çırak çoban olacağız. Başka bölgelerdeki toprak ağalığını Trakya’da uygulamak istiyorlar”

Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı ve ll Genel Meclis Üyesi Erdal Akgün Edirne’de tarla satışları ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında; Türkiye’de AKP iktidarı döneminde yanlış uygulanan tarım politikası sonucunda Edirne Çiftçisi köylülerimiz topraklarını kaybetmeye başladı.

erdal-akgun

 

 

 

 

 

 

 

 

Çiftçilerin borçlanması ve aileler arasındaki miras anlaşmazlıkları sonucunda Edirne adliyesinde satılan toprakların hemen hemen, tamamını Ziya Tarım denilen gerçek Sahibi Nevzat Demir olan firma Edirne Çiftçisinin topraklarını sahipleniyor.

KÖY İÇİNDE ARSALAR DA ELİMİZDEN GİDİYOR  

Onun ötesinde köylülerin arsa olarak kullandıkları köy içindeki yerleri satın almayı başladılar. Bu durumu ben CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da anlattım. Bu olay ulusal basında da yer aldı. Bu gelişmelerden sonra toprağımızdan koparılırsak bizim halimiz ne olacak vatanının milletini seven çağdaş Edirne halkı bu durumda mı olmalıydı.

BURADAN NEVZAT DEMİR’E SESLENİYORUM

Ben buradan Nevzat Demir’e sesleniyorum. Zengin insan halkın ekmeğiyle oynamamalı ekmeğini elinden almamalı. Onun tam tersi insanlara ekmek vermeli. Bizi toprağımızdan koparıyor. Edirne adliyesinde çok üzüntü verici olaylar yaşanıyor. Tarlasını kaybeden insanlarımız kahroluyor. Ben buradan Nevzat Demir’e bir kez daha sesleniyorum. Eğer toprak alacaksan gidip Adana’da da toprak satın al orada da toprak sahibi ol. Urfa ve Mardin’den  toprak satın al.Bu illerden toprak satın al da göreyim seni. Trakya’nın kuzu gibi insanları buldunuz toprakları kolaylıkla satın alıyorsunuz. İnsanlarımızın geçim kaynağını ekmeğini elinden alma çiftçinin ekmeği ile oynama. Bir kez daha ifade ediyorum, ağlayanın malı gülene mal olmaz bunu bilesin.

Bu bahsettiğim sorun ülkemizin önde gelen meselelerinden biri konumuna geldi. İşsiz aşsız toprağından koparılmış insanlar Güneydoğuda ne yapıyorsa bir süre sonra huzur kenti mutlu insanların yaşadığı Trakya’mızda da böyle olacak.

Biz vatanımızı, milletimizi ve bayrağımızı seviyoruz. Yasalara saygılıyız. Bu ilkelerimizden taviz vermeyiz ona daha sıkı sarılmak istiyoruz. Fakat maalesef ekmeksiz insanların da geçim zorlukları nedeniyle vatan, millet sevgisi zedelenir.

BÜLENT ECEVİT” TOPRAK İŞLEYENİN SU KULLANANIN” DEMİŞTİ     

Bu konu ülkeyi idare edenler kimselerce acilen çözüme ulaştırılmalı. Rahmetli Genel Başkanımız Bülent Ecevit. Daha o zamanlar bu günler için Su kullananın toprak işleyenin demiş. Bu yasal çerçevede mutlaka halledilmesi gereken bir meseledir.

Bilindiği gibi günümüzde 50-100 dönüm tarla ile tarım olmaz çiftçilik yapılmaz geçim sağlanmaz diyen kişilere de şunu söylüyorum. 20-30 yıl önce nasıl olduysa Bu iktidar dönemi öncesi nasıl oluyorsa şu anda da olmaya az topraklı çiftçilerin topraktan geçimi devam etmeli. Sınır komşumuz olan Yunanistan, Bulgaristan’da da tarımın böyle örnekleri bulunuyor. Yüz dönüm tarlası olan bir insan Yunanistan çiftçisi ile konuştuğunda “ sen çorbacısın” zenginsin. Diyor. AKP zihniyeti özellikle Edirne ve genelde Trakya’mız insanlarını fakirleştiriyor En büyük darbeyi ise tarım kesiminde görüyoruz.

Bu tarla satışlarında varislerden bazıları toprağa sahip çıkmak istiyor. Buna karşın bir kişinin buna razı olmayıp satış istemesiyle tarla müzayede ile satılıyor. Nevzat Demir’in bu ortamda adamları aracıları var. Böyle anlaşmazlık durumunda itilaflı tarlalara fiyatını artırıp satın alıyor, varisler de baka kalıyor, yıllardır sahip oldukları topraklarından kopuyor.

NEVZAT DEMİR’E ÇIRAK ÇOBAN OLMAK İSTEMİYORUZ

Kardeşler akrabalık zedelendi bu miras paylaşımında Nevzat Demir gibilerinin işini kolaylaştırıyor. Bu durumu önlemek için gerekli yasalar çıkarılmalı. Karşımızda güçlü sermaye sahibi var.  Bunlarla mücadele etmek mümkün değil. Özellikle akrabalar arasında itilaflı durumda kimse tarlasını müzayedeye çıkarmasın onlar birbiriyle dalaşırken fiyatı artıran Nevzat Demir’i tarla sahibi yapmış oluyorsunuz. Topraklarımız elden gidiyor artık köy içlerindeki arazilere sıra geldi. Güneydoğuda toprak ağalığı derken Trakya’mıza da toprak ağaları oluşturulmak isteniyor” dedi.

 

 

 156 total views,  2 views today

Next Post

GAYTANCIOĞLU; sesimizi ancak yerel basında duyuruyoruz”

İl merkezinde yaptığı konuşmada gündemdeki konulara değinen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İki ay önce Toprak Mahsulleri Ofisi yetkilileri ile bir toplantı yaptıklarını belirterek, “  Bilindiği gibi TMO( Toprak Mahsulleri Ofisi)  Çiftçinin kara gün dostu olarak bilinir, fakat çiftçi hiç düşünülmez, bunun nedenlerini sorduk. Neden piyasalara müdahale etmez dedik. Bilindiği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp