AKIL TUTULMASI MI?

admin

Ülkemizde son aylarda akla hayale gelmeyecek olaylara tanık oluyoruz.  Bu olanları mantık kantarına koymuş olsak inanın çekemez.  TV Haberlerini izleyen insanlarımızın bu haberleri dinledikten sonra  kafalara allak bullak oluyor.

      Bu haberleri dinlediğinizde kim doğru, kim yalan söylüyor belirlemek çok zor.

    Bu aylar ülkemize turist gelişinin yoğun olduğu aylar.Bölgemiz de en çok turist alan illerin başında geliyor.Ülkemizdeki bu  sisli ortam sonunda ilimize gelecek turistleri de  buralara gelmelerini olumsuz  etkileyecek.

Dünyanın dört bir yöresinden turistler, sahillerimize ve tarihi kentlerimize akın ettiği, Edirne’nin bir dünya kenti özelliğini kazandığı bir zamanda Böyle olayların meydana gelmesi  politikacıların gerginlik yaratacak söylemleri hız kesmeden  devam emesi bir talihsizlik.

Halkımızın yapısı belli böyle konuşmalardan etkilenmemesi mümkün değil . Böyle  tahrik edici konuşmaları dinleyenler ne düşünürler. Birileri adeta ülkemizi kaosa sokmak husumet yaratmak için  var gücü ile çalışıyor. 

Bizler de buna seyirci kalıp adeta çanak tutuyoruz. Televizyon ekranı başına geçen insanlarımız telaşlanıp  “Neler oluyor” diye endişeye düşmemelerin mümkün mü?

Çocuklar bu görüntüler karşısında korkuya kapılıyor. Bu konuda en büyük görev, siyasi parti yetkililerimize düşmektedir. Ülkenin yönetiminde söz sahibi olanlar özellikle  bu günlerde ağzından çıkan söze çok dikkat etmelidirler.

Ağızdan çıkan söz tıpkı tüpten çıkan diş macunu gibidir geriye alınması çok zordur sonucuna katlanmak zorunda kalırsınız.

Özellikle siyasilerin sözleri taraftarlarınca tartışmasız  uyulması gereken kural gibi kabul edilir. Yanlış olabileceği akla dahi gelmez. Böyle bir kaos ortamından geçiyoruz. İnsanlarla konuşuyorum. Toplumun her kesimi geleceğe endişe ile bakıyor. Olanlardan huzursuz.”Nereye gidiyoruz” diye birbirine soruyorlar. Halkımız kendi işleri ile uğraşmanın ötesinde ülkedeki gelişmelere kafalarını takıyor. Böyle bir ortamda piyasadan istikrar beklemek de mümkün değil. Bıçak sırtında yürüyen ekonomik durum bu olanlardan sonra nasıl istikrar sağlanabilir. İnsanlarımızın endişelenmelerinde haklılık payı yok mudur?

Ülkemizde bu olanlar aklıselim sahibi olan, ülkenin yararını düşünen kimselerin kabul edebileceği gelişmeler değil. Kutuplaşmalar olanların “senden benden” şeklinde yorumlanması sonucunda uzlaşma ortamı yaratmaz.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tecrübeli bir politikacı. Sorunlara mantık çerçevesinde yaklaşıyor, ülkemizdeki olayların gelişmesinin neye mal olacağının farkında. Bunun üzerine yaptığı açıklamada endişesini dile getiriyor ve “Birileri bizi silkelemesi, neler oluyor diye uyarması gerekir” diye endişelerini dile getiriyor.

Bu  tür uyarılar daha da yaygınlaşmalı, siyasi  partilerin üst yöneticilerinin dikkati çekilmeli. Gelişmelerin kimseye yarar getirmeyeceği anlatılmalı.

Bu olanlar hoş görünür cinsten değil. Bakıyoruz  birkaç kuruluş haricinde  bütün kitle örgütleri olanları sinema seyreder gibi ediyor.Olanlar karşısında tavırlarını belirleme gereğini duymuyorlar. Yarın Allah esirgesin, olumsuz bir durumda kaçacak delik ararlar.Bugün” beni sokmayan yılan bin yaşasın” mantığı ile gelişmelere seyirci kalıyorlar. Bu olanlar ülkemiz içinde bir süre sonra unutulur mantığı ile bakanlar yanılıyorlar.

Türkiye’deki gelişmeler anında  yabancı basında yer alıyor. Oralarda olayların geçiştirilmesi unutturulması   mümkün değil. Bunlar değerlendirilip ülkemize yönelik politikalar belirleniyor. Bunların da bizim lehimize  sonuçlanacağını  bekleyemeyiz.

Bu kaos ortamında  deli fıkraları çok  yakışır.zira olanlar  akılla bağdaşacak düzeyde değil. işte  ona örnek bir fıkra:

BORUDAN YASTIK YAPACAKMIŞ

Tımarhanede delinin biri demir boruyu omzuna almış yürüyormuş. Bunun gören bir başka deli” O boruyu ne yapacaksın” diye sormuş

Bu soruya içerleyen akıl hastası” Sen aptal mısın bu boruyu başımın atlana yastık yapacağım” diye cevap  vermiş. Bu cevap karşısında hayrete düşen diğer akıl hastası “borudan yastık olur mu” diye  sorması üzerine  sırtında demir  boru ile  yürüyen akıl hastası ”ben aptal mıyım   bu boruyu başımın altına böyle mi koyacağımı sanıyorsun. Borunun içine saman doldurup öyle başımın altına  yastık yapacağım”  demiş .

 282 total views,  2 views today

Next Post

Nurdan Mıhlayanlar Hakkın Rahmetine Kavuştu

Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden emekli, rahmetli Rasim Mıhlayanların eşi  Nurdan Mıhlayanlar 81 yaşında  Hakkın Rahmetine kavuştu.  ETSO Eski Yönetim Kurulu  Başkanı Ümit Mıhlayanlar’ın Annesi olan Nurdan Mıhlayanların cenazesi Sarıcami’de kılınan ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Acıçeşme Mezarlığı’nda toprağa verildi. 4  Çocuk  annesi olan  Nurdan Mıhlayanlar’a Edirne Ajans ailesi olarak  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp