Akil’lere Pretosto

admin

Marmara Bölgesi illerini turlayan Akil İnsanlar Kırklareli ziyaretlerinden sonra Edirne’ye geldi. Hülya Koçyiğit, Mithat Sancar, Ali  Bayramoğlu, Mustafa Armağan’dan oluşan akiller  Margi Hotel’de basın toplantısı  düzenledi. Saat 15.00 de başlayan basın toplantısı bir saat sürdü. Toplantı sırasında otel önünde biriken demokratik kitle örgütleri slogan atarak akilleri protesto etti.

Toplantıda ilk olarak söz alan Sancar Akil Adamlar çalışmaları hakkında bilgi verdi 30 yıldan bu yana terörün dinmesi için yapılan çabaların sonuç vermediğini sonunda barışa katkı amacıyla Akil adam yöntemi devreye girdiğini belirterek” Bizler çeşitli bölgelerde görüşmeler yoluyla barışa katkı yapmak amacındayız. Biz böyle bir görev talebinde bulunmadık.

HALKA AKIL VERMİYORUZ

Çağrıldık kabul ettik. Bu akil adam ismini de doğru bulmuyoruz biz kendimizi akil kabul etmiyoruz. Halka akıl vermek için toplantı yapmıyoruz. Gittiğimiz yörelerde sadece toplumla temas edip fikir alıyoruz. Biz kesinlikle ikna gurubu değiliz. Görevli arkadaşlarımız da farklı görüşü olan kadrolardan oluşuyor. Toplumumuzda konuşarak barış yollarını açmak amacındayız.  Son olarak Tekirdağ ziyaretimiz ardından izlenimlerimizi bir rapor halinde TBMM Başkanlığına sunacağız Trakya çağdaş insanların yaşadığı bir yöre diğer bölgelerimizden farklı. Bu olumlu tablonun Türkiye geneline yayılması gerekir. Türkiye Tartışma kültürüne açık bir toplum haline gelmeli.  Sanatçı Hülya Koçyiğit de ülkede barışın sağlanmasına destek amacıyla bu görevi kabul ettiğini bu çalışmaların sonunda barışın geleceğinden umutlu olduğunu söyledi.  Akil adamlar daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. Bir soru üzerine PKK’nın sonrası gelişmeler konusunda karar vermenin erken olduğunu önümüzdeki aylarda bunu daha net olarak göreceklerini belirttiler. Kendilerinin barış için gayret gösterdiklerini politikacıların sert üsluplarının bu barış sürecini olumsuz yönde etkilediğini  ifade ettiler.

Akil İnsanlar Marmara Gurubu Basın mensupları ile yaptıkları toplantının ardından16,00 ile 17.00 saatleri arasında Edirneli STK’lar( sivil toplum kuruluşları) ile toplantıdan sonra, Oda yöneticileri ile toplandı

Toplantının devam ettiği saatlerde Otel önünde bir araya gelen Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından açıklanan Basın Bildirisine  imza atan Edirne Belediye Başkanlığı, CHP, MHP, DP,  DSP,BBP, İP, Edirne Barosu Muhtar Derneklerinin de yer aldığı  41 kuruluş temsilcileri otel önünde ellerinde Türk Bayrakları ile slogan atarak Akilleri protesto etti. Bu arada İstiklal marşı söyleyen Otel önünde barikatlar dışında toplanan kitle örgütü temsilcileri İstiklal Marşı okudukları sırada farkında olmayıp  ayağa kalkmayan güvenlik ekiplerine  tepki gösterdi. Barikatlardan içeri girmek isteyen  kitle örgüt temsilcilerinin bu girişimi güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi ile güçlükle   önlendi.

AW001081AW001081

 122 total views,  2 views today

Next Post

Unakıtan Organlarını Bağışladı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE GEÇTİĞİMİZ HAFTA BÖBREK NAKLİ YAPILAN ESKİ MALİYE BAKANI KEMAL UNAKITAN, ORGANLARINI BAĞIŞLADI   Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde geçtiğimiz Cumartesi günü böbrek nakli yapılan eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, organlarını bağışladı. Böbrek nakli yapılmasının ardından organ nakli ekibi ile birlikte kameralar karşısına geçen eski Maliye Bakanı Unakıtan, “Çok […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp