Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan 21 ilde tohumda yüzde 75 hibe desteğinin sorunları çözmeyeceğini, Türk tarımının acil ve bütünlüklü bir değişim ve desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.
Doç. Dr. Gaytancıoğlu, AKP döneminde ekilmeyen tarım arazilerinin iki Trakya büyüklüğüne eriştiğini, yıllardır ülke çiftçisini desteklemek yerine ithal politikalarıyla yabancı çiftçilerin desteklendiğini belirterek şunları söyledi: “Şimdi yılladır ekilmeyen arazileri ektirmek için tohumda hibe desteği veriyorlar. Bu, kanayan derin bir yarayı yara bandıyla kapamaktan farksız. Hiçbir soruna çözüm olmaz. Köyler, AKP’nin politikaları yüzünden boşaldı. Tarımda çalışan nüfusumuzun yaş ortalaması yüksek ve gençleri tarıma çekemiyoruz. Madem tohum desteği vereceksiniz, yüzde yüz verin. İlaç ve gübre desteği de verin. Tarımda kullanılan mazottan vergileri kaldırın. Çiftçi borçlarını faizsiz en az bir yıl erteleyin. Desteği de sadece belli illere değil bütün ülke çapında verin. Siyasî gözlüklerinizi çıkartın. Türk tarımına AKP gözlüğüyle bakarsanız hiçbir soruna çözüm getiremezsiniz” dedi.


Tohum desteği verilen illerin neye göre seçildiğinin açıklanmasını da isteyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu bu desteklemelerden yararlanamayacak olan çiftçilere de mutlaka ek desteklemeler verilmesi gerektiğini vurgulayarak, AKP’nin Türk çiftçisini borç içinde yaşayan, üretemez ve emeğinin karşılığını alamaz bir hâle getirdiğini ifade etti.
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığını, Türkiye’nin Corona virüsü salgını nedeniyle bir gıda krizi yaşamaması için gerçekten işe yarayacak, çiftçiye destek olacak ve üretimi esas alacak politikalara bir an önce geçmeye davet etti..