AKP’DE BAŞKANLIK BELİRSİZLİĞİ

admin

Gelecek yıl Mart ayında yapılacak belediye başkanlığı seçimleri için Edirne’de muhalefet partileri harıl harıl çalışıyor. Edirne belediye başkan aday adaylarını bazıları da adaylarını belirledi.

İktidar partisi AKP de bu konuda faaliyet gözlenmiyor. Partililerden yine genel merkez sinyali bekleniyor görüşündeler. İktidar partisinin bu tür seçimlerde genel merkezden onay almayan biri ben varım diyemiyor.

Bu arada İktidar kanadında Belediye başkanlığı adaylığı konusunda bazı senaryolar var.

Genel merkezle ilişkileri çok iyi olduğu bilinen. Tuna Bekleviç’in evini Edirne’ye taşıdığı, böylece belediye başkan adaylığı sinyali aldığı haberi kulislerde yer alıyor. Partide güçlü konumda olan Bekleviç’in Edirne Belediye Başkanı adaylığı konusunda ismi bir süredir gündemdeydi.

Evini Edirne’ye taşıması, baba ocağına gelmesi ile bu konuda söylentiler daha da artmış oluyor.

Bir başka söylentiye göre de eski DSP İl Başkanı, şu anda AKP İl Başkan Yardımcısı Genel Sekreter Okan Akar belediye başkanlığında adı geçen bir başka isim. Bu konuda roman vatandaşlarımız ve önderleri Akar için kulislere başladılar. Akar’ın aday alması ile farklı kesimlerden, diğer partilerden de oy alarak, belediye başkanlığında iddia olmayı amaçlıyorlar.

Bu kanalda çalışmalara Eski Milletvekili Ali Ayağın da destek verdiği söyleniyor. AKP’nin alabileceği oyların yeterli olamayacağı, ancak diğer partililerden oy alarak belediye başkanlığında iddialı olabileceği kanısındalar.

İktidar partisinde roman vatandaşları da devreye sokarak, DSP kökenli bir adayla belediye başkanlığı hesaplar var, bu oyun tutar mı bilemeyiz.

Bu arada Belediye başkanlığı konusunda en cesur davranan bunu aylar önce açıkça belirten parti İl yönetim Kurulu üyesi Şemsettin Emirler oldu.

Emirler her partiden oy alabilecek yapıda biri siyasi söylemleri de diğer partililerden farklı.

Edirne’nin siyasi profilini çok iyi biliyor. Söylemlerinde bunu anlıyoruz. Üstelik parti yönetimini olmazsa olmaz koşulu olan “Başı secdeya değen biri” Öyle sanıyorum ki Emirlerin iktidar partisinden belediye başkanı adayı olması partililerin de görüşüne göre şans ibresini yükseltecek.

Bu senaryoların dışında bir de Merkez İlçe Başkanının adı telaffuz ediliyor. Hatta bu görev için en iddialı olduğu söylemleri var.

Bu adayların dışında AK Parti eski milletvekilinin de adı geçiyor. Adaylık netleştirilinceye kadar bu adaylık söylentileri devam edecek.

İktidar parti üyeleri, partilerindeki bu belirsizliğe tepkili. Özellikle genel merkezden sinyal beklemenin doğru olmayacağı kanısındalar. Bunu Edirneli siyasilerin acizliği olacağı endişesi taşıyorlar.

Gazete arşivlerine göz attım. Son birkaç ay içinde iktidar partisi sözcülerinin haberleri yok denecek kadar az olması düşündürücü. İktidar mensuplarının böyle önemli bir seçim öncesinde daha aktif olmaları gerekme mi?+

Bakanları hafta geçmeden Edirne ye gelen iktidar partisinin halka söylenecek sözü bulunmaması ne anlama geliyor. Son günlerde gündemde olan halkımızın geniş kesimini ilgilendiren ayçiçeği konusunda da iktidar partisinde ses çıkmadı. Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, ayçiçeği fiyatını belirlenmesinde Tekirdağ İl Başkanının çaba harcamasına karşın Edirne İl başkanının ilgisiz kaldığını söyledi.

Bu suçlama karşısında Ak Parti yönetiminden yine ses çıkmadı. Son aylarda bu suskunluk neden anlamak mümkün değil. Partililerin bazıları AKP’ nin Edirne’de seçim kazanma şansı bulunmadığı için işi askıya aldıklarını söylüyorlar. Bu arada farklı beklentide olanlar da var.

Adayların açıklanacağı zaman Edirne den olmasa da flaş bir ismin ortaya çıkacağı beklentisinde olanlar da umutlarını o güne saklıyorlar. Bir bakana sahip bir ilde, iktidar partisinin bu durumda olması Edirne’de işlerinin iyi gitmediği sinyalini veriyor. Partililer arasındaki kulislerde bunun böyle olduğunu gözlüyoruz. Partililer CHP’nin gündemi belirleyeceği bir iktidar partisi istemediklerini, yöneticilerde iktidar gücünün hissettirilmesi gerektiğini savunuyorlar. Bugünkü anlayış devam

ederse AKP’nin başarı şansının olamayacağını savunuyorlar.Önümüzdeki birkaç ay içinde adaylık konusu daha da netleşince partideki manzarayı daha iyi görme imkânımız olacaktır.

ÖZLÜ SÖZLER

Bir anlık sabır,büyük bir felaketi önler.Bir anlık sabırsızlık bütün bir yaşamı yıkar.

 178 total views,  2 views today

Next Post

Rektör Yörük, BULGARİSTAN'DAKİ KONFERANSATA ONURSAL BAŞKAN

(İHA) – Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Bulgaristan’ın Stara Zagora şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Eğitim Konferansı’na onursal başkan olarak katıldı. Stara Zagora Trakia (Trakya) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ivan STANKOV ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener YÖRÜK’ün onursal başkanlığında düzenlenen konferansa, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Makedonya Üsküp Kiril […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp