AKP,den Köy Ve Mahalle Muhtarları İle Dayanışma Gecesi

admin

AKP Edirne örgütü Çınar Restoranda köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Toplantıda yapılan konuşmalarda bölgeye getirilecek hizmetlerde ve muhtarların sorunlarının çözümünde dayanışma içinde  olunması kararlaştırıldı.

Sağlık Bakanı olan Mehmet Müezzinoğlu telefonla  muhtarlara  başarılar dilediği geceye  Parti İl ve Merkez ilçe yöneticileri,  Serhat Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Oltandiken, Edirne Muhtarlar Derneği ile Köy Muhtarları Derneği başkan ve yöneticileri katıldı.

Gecede söz alan  AKP Edirne İl Başkanı  Müjdat Kahve Edirne’de bir bakana kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını bundan başta muhtarlar olmak üzere herkesin mutluluk duyması gerektiğini belerterek “Sorun yumağı arasında olanlarla sorunları çözümleyenler arasında  bağ olacak bakanlık görevini bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Başbakanımızın Edirne’ye bakış açısını değerlendirmek açısından Edirne’nin bir bakana sahip olması çok önemli. Edirne’nin Türkiye nüfusuna göre yeri iki yüzde birdir.

İlimiz yüzölçümü bakımından da orta ölçekli bir ildir. Başbakanımız Çocukluktan arkadaşı olan Mehmet Müezzinoğlunu Milletvekili adaylığı için şehrimize gönderdi.  Bunu  bazıları ithal milletvekili olarak tanımladı. Edirne’ye gelen güçlü bir siyasetçiyi karşımıza almak istedik. Müezzinoğlu çalışkanlığı ile bu imajı sildi.

KKENTİMİZE YATIRIMLAR ARTACAK

Milletvekilimiz  bu kez Sağlık Bakanlığı gibi önemli yatırımcı bakanlığa getirildi. Başbakanımız bu görevlendirme ile Edirne’ye verdiği önemi bir kez daha  gösterdi. Edirne’ siyasette milletvekili  sayısı az olmasına karşın ağırlığı bulunan bir ildir. Edirne, Trakya ve Balkanların merkezi konumundadır. Bu gurur bütün Edirnelilerin olmalıdır. Biz iktidar partisi olarak işi kendi  başarımız olarak kabul etmiyoruz. Bu  onuru  bütün Edirneliler hak etti. Bundan böyle Bakanlar Kurulundu  daha güçlü bir şekilde temsil edileceğiz. Sadece Sağlık Bakanlığı değil, diğer bakanlıklardan beklediğimiz yatırımların daha kolay geleceği inancındayız. Müezzinoğlu çok çalışkan bir milletvekilimiz. Bizim  her birimizin farklı görüşü olabilir. Bizler bugüne kadar  Edirne yararına işlerde  farklı cephelerde yer alarak  hizmetleri geciktirdik. Bu kez bütün siyasi tavırlarımız bir yana.Edirnelilerin çıkarları adını el ele vermemiz gerektiği inancındayım,muhtarlarımıza bu konuda  büyük görev düşmektedir”

Toplantıda konuşan AKP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Özülkü, bu toplantının ardından muhtarlar ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlunun da katılacağı  geniş kapsamlı bir toplantının  yapılacağını belirtti.

TASMALI”BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE OLMALIYIZ”

Edirne Mahalle Muhtarlar Derneği adına söz alan Merkez  Şükrüpaşa Mahalle Muhtarı İrfan Tasmalı,  muhtarların sorunlarının büyük olduğunu belirterek, bu dönemde ilimizi temsil eden bir bakanın olmasının sayısız avantajlar yaratacağını  söyledi  Tasmalı” Biz halkın temsilcisiyiz. Hiçbir siyasi parti temsilcisi değiliz. Bizler halkın derdini sizlere iletmekle yükümlüyüz. İlimizde tarım,ticaret, turizm ve  bir miktar da sanayimiz var.  Su  ve Orman Bakanımız Eroğlunun programına ben de katıldım burada yatırımlarla ilgili   projeler dile getirildi. İlin kuzey bölgeleri sulama bakımından yeterli değil. Suakacağı  Barajı bir türlü   yapılamadı. Dilerim ki, bu bölgenin sulama sorunu çözümlenir. Burada göletler yapılarak sulama sorununa çözüm bulunur.  Yer altı salarına gerek kalmaz. Yeraltı suları  pahalılaştı.Sulama kooperatiflerinin  su paralarını ödeme konusunda sıkıntıları var. Biz  şehir merkezi ve  köy muhtarları olarak bir ve beraber olmak zorundayız. Tüm birlik ve kooperatifler olarak birlik   ve beraberlik içinde olmalıyız. Küskünlükleri  bir yana bırakmalıyız” dedi

MERİÇ” ÜRÜN DESTEKLERİNDE HAKSIZLIK VAR”

 Köy Muhtarları  Birlik ve  Yardımlaşma  Derneği Başkanı ve İskender Köy Muhtarı   Cevat Meriç,  köy muhtarlarının en önemli sorununun çiftçilere ürün bazında sağlanan desteklerdeki haksızlıklar olduğunu belirterek şunları kaydetti” Bunun için ayçiçeğinde  ortalama 175 Kg, buğdayda ise  dönümde 470 Kg, olarak belirlenmiş. Bu hesaplamada çitçilerimiz gerçekten mağdur. 300-350 kilo olan yerlerimiz var. Çiftçiler bu ürettikleri malın karşılığını alamadığı zaman mağdur olacaktır .Üretmek suç mudur?

Ülkemizin üretime ihtiyacı olduğuna göre, çiftçilerimizin ürettiği ürünü kapsayan müstahsil makbuzu var neden böyle kriter kondu anlamak mümkün değil. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Son aylarda canlı hayvan piyasası borsada çok düştü.Yem fiyatları çok yüksek ,süt fiyatları ise ortalarda seyrediyor.Bu koşullarda üreticilerimizin hayvancılık sektöründe ayakta kalmaları çok zor. Buna çözüm bekliyoruz. Eskiden her köyde sağlık evleri bulunuyordu. Buralara birer ebe verildi. Bu ebeler köy sakinlerinin sağlık ihtiyaçlarını doktorların reçetelerin doğrultusunda yerine getiriyorlardı. Sağlık evleri köylere sağlık konusunda güvence ve ihtiyaçtı. Son yıllarda  tasarruf gerekçesi ile köylerdeki sağlık evleri kaldırıldı. Kırsal kesimde yaşayanlar bir iğne vurmak içen Edirne’ye gelmek zorunda kalıyor. Biz Sağlık evlerinin tekrar açılmasından yanayız” görüşünü savundu.

Merkez İlçe Başkanı Mehmet Özülkü, mahalle çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Muhtarlarla Bakanın da katılacağı geniş katılımlı bir toplantının yapılacağını kaydetti.IMG_3756

 223 total views,  2 views today

Next Post

Özlenen Gelişmeler

Bugüne kadar Edirne ekonomisinin bir türlü gelişmemesi   konusunda en çok yakınmalar,bölge insanlarının orta iş görmede el ele verip ortak sorunları göğüslemede başarılı olmadığı konusunda odaklanıyordu.      “Başka illerin işadamları, demokratik kuruluşları kentlerine yapılacak hizmetlerde ortak karar çıkıyor birleşebiliyorlar  da bizde neden bu sağlanamıyor” şeklinde yakınmalarda gerçek payı vardı. Edirneliler de […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp