“Aktif vatandaşlığın yeniden yapılandırılması” projesi

admin

Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Polonya ortaklığında  Erasmus+ KA2 Stratejik ortaklıklar kapsamında hazırlanan ‘Restoring Active Citizenship in Europe’-Avrupa’da Aktif Vatandaşlığın Yeniden Yapılandırılması’ projesinin ilk toplantısı ilimizde gerçekleştirildi.

Aktif vatandaşlık kavramlarının ve değerlerinin içselleştirilmesini sağlayarak öğrenciler, eğitimciler ve velilerde aktif vatandaşlık bilincinin oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla, Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Polonya ortaklığında  Erasmus+ KA2 Stratejik ortaklıklar kapsamında hazırlanan ‘Restoring Active Citizenship in Europe’-Avrupa’da Aktif Vatandaşlığın Yeniden Yapılandırılması’ projemiz hibe almaya hak kazanmıştır.

Aktif vatandaşlığın yeniden yapılandırılması projesi (4)

 

 

 

 

 

 

 

2014-2016 yılları arasında yürütülecek projemizin ortakları, Edirne Gençlik Merkezi, Edirne 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Pajeczno İl Milli Eğitim Müdürlüğü, zialoszyn Zespol Szkol Marii Sklodowskiej-Curie Lisesi ve HowiatowyOsrodek Kültür Merkezi’dir. Projenin başlangıç toplantısına 22-27 Şubat 2015 tarihleri arasında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ev sahipliği yapacaktır. Projenin ikinci toplantısının Nisan ayı içerisinde Polonya’nın Pajeczno kentinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Eylül 2015’te Türkiye’den 15 öğrenci 7 öğretmenden oluşan bir grup Polonya’ya gidecek, Mayıs 2016’da da 15 öğrenci 7 öğretmenden oluşan bir grup Polonya’dan ziyarete geleceklerdir.

Projenin ilk toplantısı İl Millî Eğitim Müdürlüğü Tunca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Pajeczno Valisi Sayın Rys ANDRZEJ, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat OCAK, İl Millî Eğitim Şube Müdürü katıldı.

Aktif vatandaşlığın yeniden yapılandırılması projesi (1)

 

 

 

 

 

 

 

İl Millî Eğitim Müdürü  Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada,  “Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapmış, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı, kardeşlik ve hoşgörünün şehri Edirne’mize hoş geldiniz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2014 bütçe verilerine toplam bütçeden eğitime ayrılan pay 22 milyar Euro ile en üst sıradadır.  Bu durum okul, derslik, spor salonu, laboratuvar, yurt ve pansiyon gibi alt yapı yatırımları ile eğitim yöneticilerine ve öğretmenlere yapılan yatırımları da beraberinde getirmiştir. Bu da ülkemizin eğitime verdiği önemin çarpıcı bir göstergesidir. Edirne il Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da, çağın gerektirdiği teknik donanım, eğitimde küresel bakış ve eğitim politikalarında Avrupa standartlarını yakalama gibi hedefler doğrultusunda projeler geliştirmeye büyük önem vermekteyiz. Bu sebeple Müdürlüğümüz son iki yılda, 16 tanesi şu an devam etmekte olan, 27 tanesi de tamamlanmış olan toplam 43 Avrupa Birliği projesine imza atmış bulunmaktadır. Edirne Merkez ve İlçelerde toplam 287 okul, 57.000’den fazla öğrenci ve 4.000’ den fazla öğretmen Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde öğretim yapmaktadır. Bu okullarımızın da birçoğu yerel projelerin yanında Avrupa Birliği projelerinde başarılı işlere imza atmış bulunmaktadırlar. Öğrencilerimizin konulara eleştirel bakabilen, kendi düşüncelerini ifade edebilen, başkalarının düşüncelerine saygılı, barış içinde bir arada yaşama kültürüne sahip, topluma duyarlı, toplumun iyiliği için harekete geçebilen bireyler olmaları için her alanda çalışmalarımız devam etmektedir. Böylece öğrencilerimiz haklarını, sorumluluklarını ve özgürlüklerini öğrenirlerken kanunları, eşitliği, adaleti, ayrımcılık yapmamayı, eğitimi farklı din, kültür, inanç ve düşünüş şekillerine saygıyı, demokrasiyi de öğrenmektedirler. Tüm bu hedefler doğrultusunda Polonya ve Türkiye ortaklığında başlatmış olduğumuz Avrupa’ da Aktif Vatandaşlığı Yeniden Yapılandırmak isimli projemizin ne kadar doğru bir çalışma olduğunu görüyor ve bundan mutluluk duyuyorum. Daha önceki pek çok projede olduğu gibi bu projenin de Türkiye ile Polonya arasındaki dostluk ve işbirliği konularına büyük katkı getireceği ve gelecekte kurulacak olan yeni ortaklıklara örnek teşkil edeceği kanaatindeyim. Misafirimiz olduğunuz süre içerisinde Edirne’de iyi zaman geçireceğinizi, Türk misafirperverliğinden hoşnut kalacağınızı düşünüyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Aktif vatandaşlığın yeniden yapılandırılması projesi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Pajeczno Valisi Sayın Rys ANDRZEJ ise, “Erasmus+ Programı altında hazırladığımız ‘Avrupada Aktif Vatandaşlığı Yeniden Yapılandırmak’ isimli projemiz için bugün buradayız. İlk olarak,Pajeczański İl Meclisi adına sizleri selamlamak istiyorum. Ziyaretimizin unutulmaz bir tecrübe olacağına ve okullarımız ile bölgelerimiz arasında iyi bir iş birliğinin başlangıcı olacağına inanıyorum. Polonya Lodz Bölgesindeki  23 yerel yönetimden biri olan  Pajęczańskiİli’ni temsil etmekteyiz. Polonya’da eğitim yerel yönetimle aracılığı ile devletin sorumluluğundadır. Anasınıfları,ilkokul ve ortaokullar commune gibi temel yönetim birimleri tarafından,liseler ve özel eğitim okulları ise bölgesel yönetim biri tarafından idare edilmektedirler.Devlet okulları haricinde ülkemizde özel okullar da bulunmaktadır.Devlet ,bütçeden eğitim ödeneği adı altında finansal destek sağlar.Ama gerçekte bu ödenek okullarımızın bütün masraflarını karşılamak için yeterli değildir. Pajeczański İl Müdürlüğü, projemizin Polonya’daki 3 ortağından olan Maria Skłodowska-Curie Lisesini finansal anlamda desteklemekte ve denetlemektedir. Ayrıca,1000 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu 2 okulu daha yönetmekteyiz. İlimizin toplam harcamalarının %37sini eğitim için yapmaktayız. 2015’te bu harcamalarımıza 443.000 Euro daha eklemek zorunda kalacağız. Son yıllarda, ülke nüfusumuz hızla azalmakta bu da öğrenci sayılarının düşmesine neden olmaktadır. Bu bizim için  oldukça önemlidir. Çünkü devlet bütçe öğrenci sayılarına bağlı olarak belirlemektedir. Projemizin ana hedeflerine ulaşacağına inanıyorum. Bu sayede, gelecekte bölgesel otoritelerimiz arasında kopmaz bağlar olacaktır. Pajęczno ve Edirne illeri arasında farklı alanlarda da işbirliği yapmak en büyük arzumuzdur. Müdürlüğümüz daha önce Almanya’nın Saksonia Bölgesinden Saalekreis kenti ile de proje yürütmüştür. Türkiye bölgemizde oldukça popüler bir ülkedir ve halkımız ülkenizi turistik amaçlı ziyaret etmektedir. Türklerin  kibarlığını ve misafirperverliğini takdir ediyoruz. Uluslararası işbirliğinin farklı türlerini destekleyen Avrupa Fonları sayesinde bölgelerimiz arasında gelecekte kurulacak ortaklıkların da temellerini atmış bulunmaktayız” dedi.

Toplantı, proje ortaklarının çalışmalarıyla ilgili yaptıkları sunuların ardından sona erdi.

Daha sonra, Pajeczno Valisi Sayın Rys ANDRZEJ ve İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN’i makamında ziyaret etti.

Aktif vatandaşlığın yeniden yapılandırılması projesi (3)

 207 total views,  2 views today

Next Post

Emniyetten Vatandaşlara Uyarı

            Edirne Emniyet Müdürlüğü yabancı ülkelerden telefonla arayarak ya da sosyal paylaşım sitelerinden arkadaşlık kurarak, Türkiye’deki bazı vatandaşları dolandırılması üzerine vatandaşları uyardı. Edirne Emniyet Müdürlüğü, hazırladığı bilgi notunda, Vatandaşlarımızın iyi niyetini istismar eden Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya gibi ülkelerde yaşadıklarını beyan eden yabancı uyruklu bayanların, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp