Al Gülüm Ver Gülümle Olmuyor

admin

Meslek odaları ve diğer resmi ve özel kuruluşlarımız birbiri ile ziyaretlerinde plaket ve benzeri ödüller verilmesi adet haline geldi.

Ortada elle tutulur bir başarı ve hizmet olmasa da bakıyorsunuz  ortada plaketler,başarı belgeleri ve karşılıklı iltifatlı konuşmalarla  kurumlarımız  birbirlerini abartılı   törenleri gelenek haline getirdi.

     Bu ve benzeri özüyle bağdaşmayan  ucuz ödül törenleri izleyenlere de bıkkınlık veriyor.

    Sayın Valimiz Hasan Duruer’in  Ekmekçizade Kervansaray’ında  düzenlenen böyle  bol plaketli “Al gülüm ver gülümlü” törene  tepki gösterdiğini  çok  iyi hatırlıyorum.

Vali’miz  bu tepkimizde  yerden göğe kadar haklıydı. Bazı sıradan  törenler birbirine iltifat için  yapay ödüllerle amacından saptırılıyor.

Bu Plaket işine de bir standart getirmek gerekir. Gerçekten ödüle,plakete layık olmayan durumlarda her önüne gelene  plaket verilmemeli.

     Ayni durum bakıyorum şehrimizdeki mahalli isimlerinin verilmesinde de yaşanıyor.

Bakıyorsunuz bir mahalleye verilen isim bir süre sonra tekrar değiştirilip başka bir isim verilmiş.

    Bu durum o mahallede ikamet eden insanlarımız için de büyük zorluklar getiriyor. Bir süre önce başka bir isimle yazdığınız  adresiniz  daha sonra başka bir adresle yazmak zorunda kalıyorsunuz.

Bunun yazışmalarda ve resmi evraklarda  yaratacağı güçlükleri ancak  konunun içinde bulunanlar, bu işin çilesini çekenler  daha iyi bilirler.  Bir de  bu sokak isimlerinin verilmesinde  acaba kıstas olarak ne alınıyor, o da halk arasında  tartışma konusu yapılıyor.

Edirne halkının kabullenmede  zorlandığı “Bu kimse ne hizmet yapmış da sokağa adı verilmiş” denilebilecek  isimler sokak adlarına veriliyor.”Meclis kararı verdi, bu iş tamam demek yeterli olmuyor”.

      Bu, isim verilmede adı uygun görünen kimselerin halkımız ve bölgemiz  için verdiği hizmetler dikkate alınması bu yönde  başarının kıstas alınması gerekmez mi?

Sokakları bir gezelim, gerçekten böyle bir uygulama mevcut mudur ? Bir de bazı sokaklarımızın adı insanın içini karartıyor. Bir sokak içinde  birden fazla mezarlık yönlerini yansıtan sokak olmamalı.

    Bazı sokaklarımızın adının nereden geldiği de meçhul.Bu sokakların isimlerinin  de elden geçirilmesi, bu arada Edirne’mizde geçmiş yıllarda büyük hizmeti bulunan kimselerin olması halinde onlarında  sokaklara isimleri verilerek  ölümsüzleştirilmesi daha doğru  olmaz mı?

SOKAK KÖPEKLERİ NE OLACAK?

      Son  aylarda,Edirne  merkezi ve köylerdeki sokak köpekleri sayısında büyük artış gözleniyor. Halkın şehir içi ve kent çevresi  yürüyüş yolları çevresinde  ve sokaklarda biriken köpekler vatandaşlar arasında özellikle çocuklarda panik ve tedirginlik yaratıyor.

Ayni sıkıntılı  durum köylerde de yaşanıyor. Merkez köylülerimizdeki vatandaşlar “Bu köpekler de nereden çıktı” diye merak ediyorlar. Sokak köpekleri konusunda Edirne Belediyesinin de yapacağı hizmetler çok  sınırlı. Belediyenin tüm sokak köpeklerini barındıracak imkanı bulunmuyor.

Mahalle ve sokaklardan belediye ekiplerince toplanan sokak köpekleri, orada tedavi ediliyor, küpe takılıp kısırlaştırılıyor  yine geldikleri yerlere bırakılıyor. Sistem bu. Bu arada köylere  salınan köpekler bakıyorsunuz bir süre sonra  araçlarla  il ve ilçe merkezlerine atılıyor. Halkın şikayeti üzerine Belediye ekiplerince toplanan köpekler “Kedi köpek evine alınarak gerekli tedavileri yapılıyor ve yine kendi doğal ortamlarına  salınıyor. Aslında bu soruna köklü çözüm getirilmesi gerekir.

Hayvanları itlaf edilmesi mümkün olmayacağına göre, köpeklerin kısırlaştırılmasının yaygınlaşması bir çözüm olarak düşünülemez mi? Bu konuya çözüm getirilmemesi halinde  bir süre sonra şehir merkezi ve köylerde köpekten geçilmeyecek.

Durum oraya doğru gidiyor. Bu konu sadece belediye imkanları ile çözümlenecek bir konu olmadığı söyleniyor. Hal böyle iken  sorun nasıl çözülecek. Resmi kuruluşların da bu konuya önem vermesi sokak köpekleri konusunun masaya yatılması ne zaman gündeme gelecek…?     

 213 total views,  2 views today

Next Post

Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Metin Kılıç Edesob’u Ziyaret Etti

Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Metin Kılıç ve Üçüncü Katip Ebru Hicran Kutlu Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ’ı ziyaret ettiler. Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Metin Kılıç’a, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yürütülmekte olan ve ikinci teklif çağrısı kapsamında kazanılan Avrupa Birliği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp