Ali Demirkıran: kırsal kalkınmaya öncelik vereceğiz

admin

Edirne Milletvekili Adayı Ali Demirkıran beraberindeki heyetle birlikte, Edirne Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Ziyarette, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım ve Yönetim Kurulu Üyesi Eray Karaca hazır bulundu.

Ali Demirkıran, Edirne’nin köklü bir Ticaret Borsasına sahip olduğunu, ancak ülkemizde bilhassa son 15 yıldır Tarım ve Hayvancılığa gereği gibi sahip çıkılmadığını bundan dolayı da bu sahalarda ciddi bir gerileme yaşandığını söyledi.

ETB  ziyareti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demirkıran konuşmasını şöyle sürdürdü; “Topraklarımız, iklimimiz, sahip olduğumuz bitki çeşitliliği, su potansiyeli ve yetişmiş insan gücü en büyük güç kaynağımızdır. Ülke insanının dengeli ve yeterli beslenmesi, kendi gücüyle ayakta durabilmesi için olmazsa olmaz bir sektör olan tarım ve hayvancılık stratejik öneme sahiptir. İktidarın hayvan ithalatını serbest bırakması ile de yabancı üreticileri desteklenip, kendi üreticilerimiz mağdur edildi. Bundan dolayı hayvan üreticisi büyük bir sıkıntı içinde. Emeğinin karşılığını alamıyor. Hatta süt ineklerinin kesildiğine şahit oluyoruz. Bunun dışında domuz etinin kasaplık hayvan sınıfına sokulması ise toplumu son derece rahatsız ediyor” dedi.

Ali Demirkıran, Milli İttifak’ın iktidara geldiğinde yapacaklarını ise şu şekilde sıraladı;

Çiftçinin pazar sorununu çözeceğiz, ürün borsaları kuracağız. Tarımsal ürünlerin pazarlanması aşamasında bazı ürünlerde borsaların olmayışı ve var olan borsaların çoğunun gerçek işlevlerinden uzak olması; üreticinin ürününü hak ettiği değerden pazarlayabilmesini zayıflatmaktadır. İhracat değeri olan çoğu ürünümüzün borsası olmadığından, fiyatlarda dengesiz artış ve azalışlar meydana gelmektedir. Ürün borsaları ile tarımsal ürünlerin fiyatlarında istikrar sağlanarak, üretici mağduriyeti önlenmiş olacaktır.

AB’nin dayattığı, tarım ve hayvancılığımızı olumsuz etkileyen uygulamalar, kotalar, sınırlamalar yeniden düzenlenecektir. Tarım ve hayvancılık alanları “Stratejik Sektör” olarak özel korumaya ve desteğe tabi tutulacaktır. Bu konudaki Ar-Ge çalışmaları yaygınlaştırılacak ve desteklenecektir.

Yerli tohum üretimi teşvik edilecektir. Tohum geliştirme ve koruma enstitüleri kurularak tohumculukta dışa bağımlılığın önüne geçilecek ve organik ürünlerin üretilmesi özendirilecektir” dedi.

 

 

 93 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Kızılay Kadın Kolları, Kadın Girişimciler Kurulu'nu ziyaret etti

Edirne Kızılay Kadın Kolları Başkanı Rüçhan Zıpkınkurt ve Yönetim Kurulu Üyeleri Kadın Girişimciler Kurulu Edirne İcra Komitesini ziyaret etti. Edirne Kızılay Kadın Kolları heyetini; Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda bulunan çalışma ofislerinde Edirne Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Elmas Aslan ve Başkan Yardımcıları İlknur Özcan, Nil Sirel  ve İcra […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp