Alipaşa çarşı esnafı ilgi bekliyor

admin

Alipaşa Çarşısı Esnafı Yardımlaşma Derneği Başkanı Yılmaz Sanış esnafların sorunları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada tarihi çarşı esnaflarının en önemli sorunun otopark problemi olduğunu belirterek şunları kaydetti.”çarşımız etrafındaki otoparklarda devamlı ücret alınıyor. Bu konuyla ilgili olarak esnaf arkadaşlarımız adına girişimlerimiz oldu. Bunun için Belediye Başkanımız Recep Gürkan ile de görüştüm.

ALİPAŞA ESNAFI (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bilindiği gibi Edirne’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin araçlarını depolama alanı Selimiye yanındaki park alanı oluyor. Buradaki araçların Pazartesi Pazarının bulunduğu yer olmasını istiyoruz. Gelen turistler Edirne’nin her yerinden Selimiye’yi görüyor.  Turistler Selimiye’yi ve çevresinde gezerek Edirne’den ayrılıyor. Depolama Pazartesi pazarında yapılırsa gelen turistler Edirne’yi daha iyi tanırlar. Edirne sadece Selimiye’den ibaret değildir. Depolamayı Hıdırlık Tabyasının yanına da yapsalar Selimiye’yi görmeleri mümkündür. Edirne imparatorluğa 92 yıl başkentlik yapmış önemli bir il Selimiye de Edirne’nin sembolü.UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiş bir eserimiz.  Biz gelen turistlerden nasıl daha gazla faydalanabiliriz diye bakmalıyız. Bu gelen konuklara nasıl daha iyi hizmet sunabiliriz diye bakmalıyız,  Otobüsle gel. Selimiye çevresini gör. Edirne’den ayrı. Böyle bir şey olmamalı. Bizim turistlerin ilgi alanına girebilecek yüzlerce tarihi eserlerimiz var.Tarihi köprülerimiz,İkinci Beyazıt Külliyesi,Kırkpınar Alanı, Eski Cami Üçşerefeli Camii, Kıyık Şükrüpaşa Anıtımız var.

ALİPAŞA ESNAFI (2)

 

 

 

 

 

 

 

Yakında Musevilerin ibadet yeri Sinagog’un restorasyonu bitirilecek diğer yandan Alipaşa çarşımız var,Bedesten var. Bunlar Edirne’nin tanıtımına büyük katkıdır. Kaleiçine Yunanlılar büyük ilgi gösteriyorlar.  Sabahleyin gördüm Yunanistan dan gelen turistler buradaki yapıları inceliyorlardı. Biz sınır şehri olduğumuz için ortak kültürümüz ve eserlerimiz var. Bu ülke insanları ile asırlarca iç içe yaşamışız. Kültürümüz ortak. Bir zamanlar onlar bizim topraklarımızda yaşamış biz de orada yaşamışız. Onlara bunu daha iyi anlatmamız, eserlerimizi daha geniş kitlilere duyurmamız gerekir. Edirne’de sanayi yok kentin kalkınmasının tek yolu turizm. Gelen turistlerin imkânlarından yeterince yararlanmaz gerekir. Onları belli sınırlar içinde tutarsak kendi ayağımıza kurşun sıkmış oluruz. Edirne’de Selimiye’nin yanında Hıristiyanların ilgi göstereceği kiliseler var Musevilerin mezarları burada, ibadet yerleri havra var. Kimsenin dikkate almadığı fakat önemli turizm potansiyel oluşturan Bahaîlerin Evleri var. Bu değerlerimiz saymakla bitmez. Edirne Avrupa da en çok tarihi esere sahip ikinci il.  Bu yönde çalışmaları yeterli bulmuyorum. Biz turistleri bir alana yönlendiriyoruz. Gelen turist araçlarından park ücreti alınmasa olmaz mı? Amacımız Edirne’yi turizm kenti yapmaksa turistlere büyük imkanlar sağlamalıyız. Turizmi gelişen ülkeler bunu yapıyor. Turistler Edirne ye alışveriş yapmaya geliyor. Burada gezip eğlensinler her yöreyi görsünler. Burada kalacak paradan esnaflarımız yanında devletimiz de KDV alarak yararlanacaktır. Buraya gelecek turistlerden her kesim faydalanıyor.” Diyen Yılmaz Sanış bizim tarihi çarşılarımız konusunda çalışmalarımız oldu.

ALİPAŞA ESNAFI (3)

 

 

 

 

 

 

 

Tarihi İpek Yolu AB tarafından canlandırılmak isteniyor. Bu programın içinde binlerce tarih eser var.Edirne olarak biz de Alipaşa Çarşısını da  bu kapsama  aldırdık .Turistler Edirne’ye gelip akıllı telefonlarında barkoda okutulduğunda Buradaki çarşı hakkında bilgi alacaklar.Biz bu girişimi hep başkaları tarafından yapılması beklentisindeyiz. Bu konuyla ilgili Belediyemiz, demokratik kuruluşlarımız ve bizim esnaflarımız da katkıda bulanabilir. Edirne’deki tarihi çarşıların geçmişi asırlar öncesine dayanıyor. Çarşılarımızın en yenisi 500 yıllık. Bu imkânlar Avrupalıların bulamadığı fırsatlar. Bunları biraz daha pazarlamak zorundayız. Tarihi değerlerimizi ön plana çıkarmamız gerekir. Son zamanlarda vakıflar Bölge Müdürümüzle yaptığımız çalışmalarda çarşımızda bazı yenilikler yapacağız. Çarşımızın isimleri yoktu onları taktılar. Bunlar dahi önemli konulardır. Esnaflarımız böyle ufak şeylerden dahi mutlu oluyorlar. Hıristiyanların Noel bayramı yaklaşıyor Aralık ayının 24-25’inde başlıyor.Bu arada çak sayıda yabancı turistin gelmesi bekleniyor. Son günlerde doğal afet nedeniyle gelemiyorlar.Yollar sel nedeniyle kapalı Edirne’ye Yunanistan ve Bulgaristan istikametinden gelen yollar kapalı. Bu durum Edirne esnafı açısından çok kötü oldu. Nehirlerin taşmasının önünü alamadık. Bu özellikle son yıllarda büyük sorun oldu. Edirne kurulduğundan beri bu nehirler vardı. Bu kadar sorun olmuyordu. Bu sorun bugünkü teknik imkanlarla çözümlenir.Bu sorunu çözmemiz lazım. Küçük sorunlarla uğraşarak büyük projeleri göz ardı ediyoruz.” Diyen Yılmaz kadınlara seçme seçilme hakkının verilişinin 80’inci yılını kutladı ve kadınların  sahip olması gereken haklarına da bir an önce kavuşmaları dileklerini sundu.

 

 


 

 193 total views,  2 views today

Next Post

ADD genişletilmiş üye taplantısı yapıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesinin genişletilmiş üye toplantısı yapıldı. Dernek binasında yapılan Toplantıya Eczacı  ve dernek üyesi Şükrü Ciravoğlu ile ADD mensupları katıldı. Toplantıda bugüne kadar yapılan etkinlikler değerlendirildi. Çalışmalar konusunda bilgi veren ADD Başkanı Ahmet Yürük, Gelir, gider ve aidatların ardından Derneğin etkinlikleri konusuna değinerek şunları söyledi, “ Genel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp