Almanca öğretmenler gününün ilki gerçekleştirildi

admin

Trakya Üniversitesi ile İstanbul Goethe Enstitüsü’nün işbirliği içerisinde düzenledikleri Edirne Almanca Öğretmenler Günü etkinliğinin ilki Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Alman Dili Eğitimi, Almanca Mütercim-Tercümanlık ve Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri yanı sıra Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve İstanbul’daki okullarda görev yapan çok sayıda Almanca Öğretmeni katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sevinç SAKARYA MADEN, bu toplantının amacının çeşitli okullarda çalışmakta olan Almanca öğretmenlerine ve Almanca öğretmen adaylarına Almanca derslerinin yenilikçi yöntem ve materyalleri ile öğrenciler için nasıl daha eğlenceli hale getirilebileceğini göstermek olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Sevinç SAKARYA MADEN, Edirne 1. Almanca Öğretmenler Gününde yakın çevredeki Almanca öğretmenleri ile Almanca öğretmeni yetiştiren bölümlerin öğretim üyeleri ve lisans öğrencilerini bir araya geldiklerini ve dolayısıyla bu toplantının mesleğe ilişkin konuların paylaşılması ve katılımcıların birbirleriyle iletişim ağı kurulmaları için ortak bir platform oluşturduğunu söylemiştir.

İstanbul Goethe Enstitüsü adına bir konuşma yapan Eğitim İşbirliği Müdürü Nurten DOĞAN ise Trakya Üniversitesi ile Goethe Enstitüsünün başlatmış olduğu bu işbirliğinden çok memnun olduklarını ve bu toplantının ilk olduğunu ancak inşallah son olmayacağını dile getirmiştir. İki kurum arasında başlatılan bu işbirliği çalışmalarının sürmesini dilediklerini söyleyen DOĞAN açılış konuşmasından sonra yabancı dil öğretim yöntemlerinde yeni yaklaşımlar hakkında bir sunum yapmış, yeni yaklaşımlara koşut olarak öğretmen yetiştirim sürecinde bugüne kadar kullanılan ders materyallerinin bir tarafa bırakılarak Deutsch Lehren Lernen (DLL) adlı materyallerden faydalanmanın daha doğru olacağını söylemiştir.

Netzwerk ve Schritte International kitaplarının tanıtımın da yapıldığı toplantıda aynı anda 6 ayrı salonda gerçekleştirilen çalıştaylarda Dr. Birsen SAYINSOY ÖZÜNAL küçük çocuklara Almanca öğretirken nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiğini göstermiş, Doris SCHMİDT BALKIŞ ise gençlere Almanca öğretiminde yeni yaklaşımların neler olduğunu anlatmıştır. Neşe DEMİRBAĞ katılımcılara sınıf içinde öğrencileri hareket ettirerek oyunlarla ve şarkılarla Almancanın doğal ortamlarda nasıl daha etkin ve kalıcı öğretilebileceğini gösterirken, Christina ZİEGLER tiyatro, Emine KARACA ise müzikle Almanca derslerinin nasıl daha eğlenceli hale getirilebileceğini göstermişlerdir. Goethe Enstitüsü Eğitim İşbirliği Müdürü Nurten DOĞAN ise Goethe Enstitüsünün ücretsiz sunmuş olduğu çevrimiçi materyalleri ve alıştırmaları tanıtmıştır.

 129 total views,  2 views today

Next Post

Öğretim üyelerinden yurt dışında konser

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Topluluğu, Yunanistan’ın İskeçe Kentinde düzenlenen Manos Hacıdakis Festivali’nde sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Yunanistan’ın İskeçe kentinde 16 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen Manos Hacıdakis Festivali’nde sahne almak üzere davet alan topluluğa sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Doç. Ahmet Hamdi Zafer (keman), Yrd. Doç. Şükrü Öner Dinç (viola), Yrd. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp