Alo 147 Öğretmen Şikayet Hattına Dönüşmüştür

admin

Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız yaptığı yazılı basın açıklamasında ALO 147 Milli Eğitim Bakanlığı İletişim merkezinin Öğretmenleri şikayet hattına dönüştüğünü belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “Kurulurken iyi niyetlerle bir genelge ile kurulan ALO 147 Milli Eğitim Bakanlığı iletişim merkezi maalesef amacından sapmaya başlamış ve önüne gelen herkesin kafası bozulduğunda öğretmeni şikâyet hattına dönüşmüştür ki bu durum öğretmenin performansı üzerinde olumsuz etkiye yol açmak daha da önemlisi öğretmen veli ilişkisini güvensizlik üzerine inşa etmesine yol açmaktadır. Veli çocuğuyla ilgili herhangi bir durumu öğretmenle direk iletişime geçmek yerine ALO 147 yi kullanarak çözmeye kalkmakta sonuçta veli ve öğretmen ALO 147 yi kullanıldığı için sorunun çözümü yerine karşılıklı savunma mekanizmaları ile durumu kurtarmaya çalışmaktadırlar. Nihayetin de olan evladımıza yani öğrencimize olmaktadır ki ALO 147 vatandaş arasında artık Öğretmen Şikayet Hattı olarak kavramsal anlamda yerini bulmuştur. Bu saatten sonra Milli Eğitim Bakanlığı bu hattın bir şikayet hattı olmadığını anlatmaya çalışsa da kar etmeyeceği muhakkaktır.

Yıllardan beri uyarıyoruz veli öğretmeni idareciyi personeli istedikleri yerine gelmezse 147 ye şikayet edeceğim diye tehdit ediyor. Maalesef ALO 147 nin bu noktaya gelmesinde Bakanlığımızın yanlış uygulaması da hatırı sayılır bir yer almaktadır. Son dönemlerde öğretmene yönelik şiddet had safhaya ulaşmıştır. Bu şiddet hem öğrenci hemde veli tarafından zaman zaman fiziksel olarak olsa da çoğunlukla öğretmenimiz sözlü şiddete maruz kalmakta ve maalesef bu şiddet eylemleri sözlü olarak olunca sanki işin doğasıymış gibi toplum tarafından kabullenilmeye başlanmıştır. Öğretmenimizin itibarsızlaştırılması ile öğretmene şiddetin artması doğru orantılıdır.

Biz öğretmenler ne yapalım bu durumla nasıl baş edelim. ALO 147 yetmezmiş gibi son yıllarda öğretmen performans değerlendirmesi garabetiyle de öğretmen karşı karşıyadır. Güya bu yöntemle yöneticilerin, velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin birbirine not vermesiyle öğretmenlerin performansı hesap edilecekmiş. MEB bunu, şuan pilot uygulama olarak başlatsa da, çıkarılan strateji belgesine dayanan sistem MEB bünyesinde ciddi sıkıntılar yaratacaktır. Bir öğretmenin eğitim öğretimdeki performansını ölçmek için önce bunu ölçebilecek donanıma sahip olmak gerekir. Bu donanım kimde var? Ayrıca öğretmenlerin başarısı ya da başarısızlığı bir tek parametreye bağlı değildir. Başarı çevresel etkenlerle birlikte düşünülmelidir. Burada öğretmenin başarısı, öğrenci başarısı ile ölçülecekse, aile, kültürel çevre öğretmen etkisini doğrudan etkileyen önemdedir. Öğretmen performansı sadece öğretmen bilgisi ya da sadece öğrenci başarısı ile ölçülebilecek bir şey değildir. Bu iddia dahi edilemez. Kaldı ki, adam gibi bir yönetici atama sistemi kurgulayamayan, yurt sathında belli düzeyde bir eğitimi dahi başaramayanlar  ne yapmaktadırlar? MEB öğretmenler arasında torpili dahi önlemekten uzak bir anlayışla öğretmenin hangi performansını ölçme iddiasında bulunabilir? Akla zarar! Siz önce öğretmeni ne yaparım da daha huzurlu kılarım, motivasyonlarını artırırım diye düşünün. Öğretmene performans değerlendirmelerinde dersine girdiğin öğrenciye hak verirsen öğretmenin ne sözü dinlenir nede itibarı kalır. Önüne gelen öğretmeni şikayet eder. Öğretmenin itibarı meselesi toplumsal bir problemdir. Hiç zaman kaybetmeden öğretmenin itibarını tekrar eski haline getirmek için toplum olarak üzerine gidilmeli ve ilk olarak ALO 147 kapatılarak yeniden yapılandırılmalı öğretmen şikâyet hattı olmaktan çıkarılmalıdır.”

 62 total views,  5 views today

Next Post

Yedim Et Market 3. Şubesini açtı

Yedim ET Market’in 3. Şubesi Yeni Sanayi Sitesinde açıldı.  Baca köfte Salonu ve Yedim Et Market sahibi Edirne’li işadamı İsmail Kasap ve oğlu Mert Kasap yatırımlarına devam ediyor. Yeni Sanayi sitesi meydanında açılan 3. Şubesi ile Yedim Et Market zincirine 1 halka daha ekledi. Yeni Sanayi Sitesi  10/A Blok No:1’de […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp