ALS hastaları ve sıcaklar

admin

Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi nöroloji uzmanı Dr. Özlem Birgili, ALS hastalarının yaz aylarında dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

dr. Özlem Birgili

 

 

 

 

 

 

 

 

AmiyotrofikLateralSkleroz (ALS)  aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak bilinmektedir.  ALS merkezi sinir sisteminde, omurilikte ve beyin sapında motor nöron hücrelerinin (nöronların kaybından) kaynaklanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek bozulmaz.

Kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız, yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma yutma ve solunumla ilgili kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir.  İleri evrelerde solunum yetersizliğinde yolaçabilir. Genellikle erişkin yaşlarda ve erkeklerde daha sık görülür. Zayıf insanlarda daha çok görüldüğü dikkati çekmiştir.

ALShastalarının fiziksel, sosyal ve ruhsal gereksinimlerinin karşılanması son derece önemlidir.ALStanısı olan bireyler günlük yaşam aktivitelerinde değişik oranlarda bağımlılık yaşadıkları için uzun süreli izlem, kontrol ve bakım gerektiren olgulardır.

Özellikle yutma güçlüğü olan ALS hastalarının yazın sıcak günlerinde beslenmesine ve susuz kalmamasına dikkat etmeli ve sık aralıklarla beslenmelerine yardımcı olunmalıdır. Yaz aylarında lezzetli ve doyurucu bir alternatif olan kuru baklagilleri içeren soğuk çorba hazırlanabilir.                Yazın sıcaklarda yoğun kas güçsüzlüğü olan hastaların banyo ve temizliğine dikkat edilmelidir.

Yatağa bağımlı ALS hastalarında dekubit yarası olmaması için sık sık pozisyonlarını değiştirip temizliklerine dikkat edilmelidir.

ALS hastalarının sadece fiziksel yardıma değil psikolojik desteğe de çok ihtiyaçları vardır.ALS hastalarının bakımında ailenin yeri çok önemlidir.

 

 

 

 387 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi’nden orta refüjlere boyama çalışması

Kent merkezinde trafik güvenliğini arttırmak için çalışmalarını sürdüren Edirne Belediyesi, D-100 Karayolu’nda bulunan orta refüjlerde boyama çalışması yaptı.               Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatı üzerine harekete geçen Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, trafikte büyük artış yaşanması beklenen Ramazan Bayramı ve 655’in Kırkpınar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp