Altın Kemer Akdeniz’den Karadeniz’e geçti. FİNAL MÜCADELESİNİ’ni Fatih Atlı Kazandı

admin

fatih atlı-ismail balaban

NTV Spor’un da naklen yayınladığı ve Saat: 18:30’da başlayan final mücadelesinde İsmail Balaban ile Fatih Atlı 653. Kırkpınar Başpehlivanı olmak için mücadele etti.   Cazgır Şükrü Kayabaş’ın manileri ile güreşe başlayan pehlivanlara güreş severler büyük destek  verdi.

fatih atlı-ismail balaban4

fatih atlı-ismail balaban2

Final müsabakasına kadar Yaklaşık olarak  2 saat dinlenen iki güreşçilerin fizik olarak birbirine çok yakın olduğu gözlendi. Fatih atlı’nın kilo olarak 105 kg civarında, İsmail Balaban’ın da 95 kg civarında olduğu açıklandı. Fizik olarak İsmail Balaban’ın daha güçlü görünmesi finalin favorisi olarak belirlendi.

fatih atlı-ismail balaban5

Birbirine başarılar dileyen iki güreşçi 30 dakika boyunca bir birini yenmek için güreşe başladı. Tüm güreş severlerin nefesini tutarak izlediği mücadelede renkli sahneler yaşandı.

fatih atlı-ismail balaban3

İlk beş dakikada sönük geçen güreş mücadelesinde iki güreşçi birbirinin açığını aradı. Zaman zaman temposuz görünen müsabakada, Tırpan, Elense Kasnaktan paçaya girme gibi ani hareketlerle ani atakların görüldüğü dikkat çekti.

fatih atlı-ismail balaban6

İki gündür güreş yapan başpehlivanların yorgunluğu sahadaki performanslarından dikkat çekti. Dizlerin yere değmediği ve elense’lerin yaşanmadığı ve centilmence bir karşılaşmanın yaşandığı mücadelenin ilk 15 dakikası sakin geçti. İki gündür, Sabah tan akşama kadar tribünde olan ve final anını bekleyen seyirciler,  tezahürat yaparak final güreşinin hızlanmasını istedi. Davul – Zurna takımının da pehlivanları coşturmak için hızlandığı gözlenen mücadelede pehlivanlara bir uyarı da saha hakeminden geldi.  Yaklaşık olarak ilk 20 dakikası geride kalan mücadelenin zevksiz geçmesi seyirciye heyecan katmadı.

fatih atlı-ismail balaban7

Yeşilyayla Elmalı’dan  Antalya Konyaaltı güreşçisi 26 yaşındaki  İsmail Balaban ile Samsun pehlivanı Fatih Atlı… Biri Türkiye’nin Kuzeyinden (Fatih ATLI) diğeri Türkiye’nin Güneyinden (İsmail Balaban)  geldi ve Er meydanında final mücadelesinde 653. Başpehlivanlığı, altın kemeri almak için mücadele etti.  Teknik olarak deneyimli ve hızlı olan Fatih Atlı İsmail Balabanla centilmence  bir güreş mücadelesi sergiledi.

Yaşam biçimi güreş olan ve günümüze kalan bu iki değerli güreşçinin puanlamayı bekleyerek güreş Tutması tribünlerde büyük tepkiye neden oldu. 

recep-gürkan-kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerli Kaya, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve bir çok değerli ismin izlediği final müsabakasında tribünlerden güreşçilere büyük tepki geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kucağına oturtulan küçük güreşçi objektiflere takılan en renkli görüntü oldu. Tepkiler üzerine 30 dakika beklenmeden puanlama zamanına geçildi.

fatih atlı-ismail balaban8

Puanlama ile çayır sporundan salon sporuna dönen ata sporu Kırkpınar yağlı güreşlerinde 5 dakikalık puanlama süresinde İsmail Balaban’ın baskılı mücadelesine rağmen  iki sporcu da  yenişemedi.

fatih atlı-ismail balaban9

Daha sonra İlk punda galip gelecek olan güreşçinin başpehlivan olup altın kemerin sahibi olacağı altın puanlamaya geçildi. Birbirlerini çok iyi tanıyan iki pehlivan açık vermemek için mücadele boyunca elinden geleni yaptı.

fatih atlı-ismail balaban10

Ava giderken avlanmamak gerekir mantığı ile güreşen pehlivanlar altın puanlama sisteminde nefes kesen bir mücadele sergiledi. Final güreşinde teknik olarak dikkatli mücadele eden Fatih Atlı, rakibi  Balaban’ın hatasından faydalanarak altın kemeri alan isim oldu. İsmail Balaban’ın büyük hayal kırıklığı yaşadığı mücadelede finale adını yazdıran isim Fatih Atlı oldu. Karşılaşma sonrasında birbirine sarılan  iki pehlivan,  seyircilerden büyük alkış aldı.

güreş2014

 

güreş2014 (2)

güreş2014 (1)

Böylece, 653. Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinde şampiyonluk mücadelesinde altın kemer sahibini bulmuş oldu.

iki bine yakın güreşçinin yağlı güreşe katıldığı tarihi  Kırkpınar güreşlerinin maalesef bir Güreş federasyonu yok.  Önümüzdeki yıl da 654. Tarihi Kırkpınar güreşlerinin NTV SPOR’dan yayınlanacağı ifade edildi.

güreş2014 (3)

Daha sonra dereceye giren güreşçilere ödülleri verildi.

derce yapanlar güreş

 

 Haber:  Necmi ENGİN

 

 

 

 369 total views,  2 views today

Next Post

Kırkpınar Dergimiz Büyük ilgi gördü..

Edirne Ajans Medya Grubu bünyesinde her yıl yayınlanan “KIRKPINAR ÖZEL” dergimizin bu yılki sayısı okurlarımız tarafından büyük ilgi gördü. 16-22 Haziran tarihleri arasında 653.cüsü gerçekleşen Tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri nedeniyle yayınlanan “KIRKPINAR ÖZEL” dergimizin içeriğinde; * Sağlık Bakanımız Dr Mehmet Müezzinoğlu ile Güreşler konusunda Röportaj * Edirne Belediye Başkanı Recep […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp