Altın Madalyalı Edirne Filmi Yapı Kredi Bankası Kasasında

admin

Yazar Ayhan Tunca’nın “Yöre” Dergisinde yer alan Edirne Gazetesinde de yayınlanan habere göre 28 Ülkenin 60 filmle katıldığı festivalde “Edirne Filmi Altın Madalya Aldı” denilerek Jürinin bu filmi ayakta alkışladığı belirtiliyor.

Konu ile ilgili haber şöyle” Laguna Gölü kenarında İtalya’nın Campione şehrinde 24-26 Eylül 1969 tarihleri arasında yapılan “ Milletlerarası Turist Filimler Festivali”nde Yapı ve Kredi Bankası’nın yaptırdığı (Edirne) adındaki dokümanter ( Sanat zenginliği üzerine yapılmış en güzel film)  seçilerek altın madalya kazandı.

Bu festivale Amerika, İngiltere, Almanya ve Japonya da dâhil olmak üzeren 28 ülkeden 60 film katıldı.

EN GÜZEL  FİLM ÖDÜLÜ ALDI    

Festivalde her biri ayni derecede olan sanat, manzara ve folklor zenginlikleri üzerine yapılan en güzel film ödüllerini Türkiye’den başka İngiltere ve Küba kazanmışlardır.

Bir Alman filmine en güzel reji bir İtalyan filmine de en güzel çekim ödülü verilmiştir. Edirne filmi kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle Yapı ve Kredi Bankası’nın Osmanlı ve Selçuklu Devletlerinin Başkent ve medeniyetlerini tanıtmak amacıyla yapmağa başladığı bir film serisine dâhildir.

Bu filmlerde Türklerin büyük sanat ve medeniyet yarattıkları tezi savunulmaktadır. Canpione Festivali jürisi Edirne filmini iki defa ayakta alkışlayan Canpione seyircisine bu tezi takdirle karşılamıştır.

30 dakika devam eden Edirne Filminde fon müziği olarak 14 ve 15.  Asır Türk müziği kullanılmıştır. Bu müzik türü Venedik Tiyatrosu ile üç tiyatronun geniş ilgisini çekmiştir. Bu film serisi yabancı ülkeler televizyonunda da gösterildi.” Deniliyor.

DÜNYA KÜLTÜR MERKEZİ EDİRNE İÇİN ÖNEMLİ BİR BELGE

Böyle önemli bir belge bugüne kadar Yapı ve Kredi Bankasının kasasında saklanmaktadır.  UNESCO denetiminde olan Dünya Turizm Kenti olma aşamasında olan Edirne’de böyle altın madalya almış bir film önem taşımıyor mu? Bu değerlendirilemez mi yetkililere duyurulur.  ruslarin-cektigi-fotograflar,-edirne-sarayinin-restorasyonuna-isik-tutacak-743592-03

 129 total views,  2 views today

Next Post

Sezai Irmak Kültür Merkezi Etkinlikleri Devam Ediyor

Halkla İlişkiler Müdürü Işık Serez Sezai Irmak Kültür Merkezi Resim müzik,bale ana sanat dallarının yanı sıra  çocukların ve yetişkinlerin ihtiyaç duyduğu tüm sanatsal aktivitelerde de eğitim veren kurum olduğunu belirterek şunları kaydetti”,bu yıl 2. eğitim sezonunu tamamlıyor.Açıldığından bu yana çok kısa bir süre geçmesine rağmen kursumuz Edirne halkının büyük bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp