Aman Çocuklar Dikkat.!

admin

fikri_yalin_koseİlk yarıyıl tamamlanıp öğrenciler karnelerini aldılar. Okul önlerinde yapılan karne törenlerinde çocukları izledim çok mutluydular. Mutluluk sadece onlarda değil aileler de bu mutluluktan payını almış görünüyorlardı. Niye mutlu olmasınlar ki yavruları onların en büyük mirası gelecekte onları temsil edecekler. Milli eğitim üzerinde türlü oyunların oynandığı bir dönemde çocuklarının başarılarının gölgelenmemesi her türlü engele rağmen başarılı olmaları için velilere de büyük görevler düşmektedir. Bakıyoruz.

Öğrenciler üzerine eğitimin dışında çeşitli tuzaklar kuruluyor. Zehir tacirleri halkı zehirlemek için en önemli pazarın öğrenciler olacağı inancıyla öğrencileri uyuşturucuya alıştırmaya çalışıyor. Onun için diyorum ki; Aman çocuklar dikkat.

Uyuşturucu en belalı ve canınıza mal olacak bir alışkanlık okulda olduğu kadar okul dışında tatilde de böyle uyuşturucu simsarlarını yanınıza yaklaştırmayın onlardan uzak durun bu tür alışkanlığı olan arkadaşlarınızı uyarın gerektiğinde ailelerine ve öğretmenlerinize  duyurun. Her zaman gençlik üzerine bu tür tezgâhlar kurulmuştur. Bunlara kendi kararlı tutumunuzla direnmeyi öğrenin yoksa bu her türlü insanlıktan yoksun insanların tuzağına düşersiniz.

Tatil sizler için önemli bir fırsattır. Bu dönemde bir taraftan dinlenecek ailenizle arkadaşlarınızla birlikte olacak okul döneminin yorgunluklarını atacak diğer yandın ise derslerinizdeki eksiklikleri görerek bu derslere daha iyi hazırlanma imkânı bulabilirsiniz. Tatil zamanında kafanızı yoracak işlerle uğraşmayınız.

            Bilgisayarda oyuna takılmayın. Sokağa çıkarak arkadaşlarınızla oynayın doğa ile baş başa kalın, buna ihtiyacınız var. Bu arada zayıf olan derleriniz içinde zaman ayırmanızda yarar var. Gezeceğiniz oynayacağınız yerlerde çevrenize dikkat edin şüphelendiğiniz bir şey olarsa ailenize iletin, sizler bizim geleceğimizsiniz.

Sizlerin üzerinden oyun oynanmasına, gençlerin geleceklerinin karartılmasına hiç birimizin gönlü razı olamaz. Sizlere iyi tatiller dileklerimi iletirim gönlünüzce gezin eğlenin.

LAF DEĞİL İŞ

            Bir süredir yeni bir terim türedi. Edirne’de tüm demokratik kurumlar el ele birlik ve beraberlik içinde. Bu sözleri ben de kullanıyorum. Bundan da mutluluk duyuyorum. Bugüne kadar özlediğimiz bir türlü gerçekleşmeyen bu beraberliğin Edirne’miz açısından yararlı olacağı kanısındayım. Edirne Valiliği, belediye Başkanı, ETSO, Ticaret Borsası, Esnaf odaları Edirne’nin yararına olacak konularda aynı noktalarda buluşuyor.

Aylardır bu sözleri dinliyor ve mutluluktan dört köşe oluyoruz. EMiTT fuarında Edirne Standı büyük ilgi görmüş en çok ziyaret edilen yer olmuş medyanın ilgi alanıymış. Bakıyorum bu etkinliğe katılanların yüzleri gülüyor. Bu denli ilgiden sonra bu sevincin meyvelerinin toplanmasının beklentisi içindeyiz.

Bu iltifatlar icraata dönüşmeli yumurta yapmayan durmadan gıdaklayan tavuklar misali iltifatlar iyi dilek mesajları, yapılacak olacak kandırmacalar ile bu işler yürümüyor.

            Bugüne kadar da bu tür methiyeleri dinledik sonuç ne oldu ortada. Edirne’ye istihdam sağlayacak ne gibi hizmet sağlandı. Edirne’nin en büyük sorunu işsizlik her evde iş bekleyen işsiz insanımız var. Bunlara iş sağlanmadığı kamu ve özel sektör buna ön ayak olmadığı sürece böyle, birlik sağladık bundan sonra önümüz açık Edirne balkanların yıldızı olacak demek ne kadar doğru olur. Tıp Fakültesinin durumu ortada buna rağmen Bölgenin sağlık merkezi haline geleceğiz ve benzeri caklı cuklu sözler karın doyurmuyor.

Bu birlikteliğin sonunda icraat olmalı. Önümüzde seçim var bu dönemler hizmet gelmesi için önemli fırsatlardır.  Bu birlik ve beraberliğimizi hizmet akışı için değerlendirdiğimizde ancak o zaman halka güven verebiliriz, yoksa sen her gün birlik nutukları at bunlar sadece sözde kalıyorsa bir süre sonra halk bunları alay konusu yapar” Birlikteydiniz de ne yaptınız” der.

            Bir de dikkatten kaçmayan durum. “Aman valim siz bizi birleştirdiniz keşke uzun yıllar burada başımızda kalsanız çok iyi olur” gibi Edirne halkını bir anlamda mülki amir olmayınca hiçbir iş yapamayacak durumda göstermeyi doğru bulmuyorum.

Aynı şekilde AK Parti İl kongresinde konuşmacıların “ Aman bakanım Edirne’den ayrılma” yakarışları da bize yakışmıyor.

Biz kendi gücümüz kendi irademizle ayakta durmayı öğrenmediğimiz sürece bu tür yakarışları duyacağız demektir.

Öncelikle kendi gücümüzü sınamalıyız. Aramızda çok değerli, başarıya imza atabilecek insanların olduğuna inanmalıyız. Böyle “aman başımızda ayrılma,ayrılırsan biz ne oluruz” yakarışları bize yarar getirmez. Başka iller kalkınmalarını önce kendilerine güven duyarak yapılacak işleri kararlılıkla isteyerek, arkasında durarak başarmışlardır.

            Biz bu iradenin sadece söz safhasındayız. Dilerim arkasından icraatı da gelir. 

 191 total views,  2 views today

Next Post

TEMA Vakfı’nın Yeşil Yaprak Ödülü sahiplerini buldu

Edirne’de 550 Öğrenciye Tema Rozetleri Takıldı Yüksel Yeşil İlkokulu, Trakya Birlik İlkokulu, Vali Fahri Yücel İlkokulu Yavru TEMA öğrencileri düzenlenen törenle Tema üyelik kartlarını,yaka rozetlerini ve TEMA gönüllü yeşil yapraklarını taktılar.Edirne’de toplamda 550 öğrenci Tema gönüllüsü olarak okullarına Yeşil Yaprak kazandırdı. Yüksel Yeşil İlkokulu’ndan Nevriye Silek, Çiğdem Akgün, Gülsüm Koca, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp