AMAN DİKKAT.?

admin

652.Kırkpınar’ımıza ulaştık. Dile kolay yarım yüzyılı çoktan aşan bir süre varlığını sürdürebilen acı ve tatlı anıları ile dolu dünyada dalında en büyük etkinliğe ev sahipliği yapmaktayız. Geçmiş yıllarda ne ilginç anılara tanıklık etti bu Kırkpınar çayırı ve Sarayiçi.

 Edirne’mizle bütünleşen Dünyanın en eski güreş organizasyonunu Edirne’ den koparmak isteyenler  bu organizasyonu Edirne’den uzaklaştırıp ,farklı amaçlarla kullanmak isteyenler oldu.

 Tüm bu engellemelere karşın, başta Edirne Belediyesi olmak üzere her dönemde Edirne halkıyla ele ele verip bu engellerin üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Bugün de bakıyoruz, bu amaçlar peşinde koşanlar Kırkpınar’ı Edirne’ye yakıştıramayanlar var.

Edirne’miz Kırkpınar’ı Selimiye Camisi fiziki konumu, çağdaş insan yapısı ile her zaman bazı çevrelerin hedefi olmuştur ve olacaktır. Özellikle Selimiye Camimizin UNESCO tarafından Dünya Kültür Merkezi olarak kabul edilmesinden kentimizin turizm açısından önem kazanmasından sonra Edirne’ye karşı farklı amacı olanlar daha da artmıştır.

     Bu spor organizasyonu her ne kadar, ülkemizin ortak değeri olarak kabul edilse de, bu etkinliğin başarılı olmasında en büyük pay ve görev yine biz Edirnelilere düşmektedir.

Bir hafta süreyle iç sürtüşmeleri, gereksiz kavgaları bir yana bırakıp Kırkpınar’ın başarılı olmasına odaklanmalıyız. Kırkpınar’ın başarılı olmasının yanı sıra başarısız olmasını, bundan paye çıkarmak isteyenlerin bulunduğunu göz ardı edemeyiz.

Spor organizasyonlarında ne tür oyunların dönebileceğine tanık oluyoruz. Bunun son örneği Mersin’de yapılan Akdeniz Oyunları’nda yaşandı.

     Spor hepimizin ortak değeridir, başarısı da ortaktır yutturmacılarına inanmayalım.

   Eğer Kırkpınar’da beklemediğimiz bir başarısızlık yaşanırsa, bu kimin tarafından yapılırsa yapılsın bunun faturasını bizlere Edirnelilere  çıkarılacaktır.

Onun için “aman dikkat” diyorum. Kırkpınar süresince herkesin fahri olarak bu ortak onurumuzun başarısı için çalışmalıyız. Bu etkinliği zora sokma çabasında olanlar her kimler olursa olsun, ortak tavır almalıyız.

Özetle ; güç şartlarda  Kırkpınar’ın  başarısı için görev yapan  belediye personeline yardımcı olmalıyız.

  Bu arada sanırım, 6 Kırkpınar dönemi geride kaldı. Saraçhane Köprüsü restorasyonu bitirilmedi. Köprü sudan nedenlerle kullanıma açılması geciktiriliyor. Restorasyonunu üstlenen firma yetkilileri, köprünün hizmete açılmasında kendilerinin yapacağı bir iş olmadığını, Ankara ve İstanbul Karayolları yetkililerinin köprü ayakları konusunda farklı fikir ileri sürmeleri nedeniyle köprünün hizmete açılmasının geciktiğini, sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söylediler.

Bu günlerde şöyle bir düşünelim.Ülkemizin herhangi bir yöresinden Kırkpınar nedeniyle kentimize gelen vatandaşlarımız  veya yabancı bir turist bu köprü rezaletini gördüğü zaman ne düşünecektir?

    Köprü onarım görevi her ne kadar devletin olsa da, bu işi yeterince takip etmeyen, bir an önce bitirilmesine katkı yapmayan, biz Edirnelilere fatura çıkarmazlar mı?

Siyasilerimiz ve diğer demokratik kuruluş temsilcilerimiz bu köprünün bir an önce onarımının tamamlanması için ısrarcı olsalar, bunun için tüm imkânları değerlendirseler böyle gecikme olur muydu?

Köprünün restorasyonu kaç yöneticimizi “yalancı” konumuna düşürdü, verilen sözler yerine gelmedi. Saraçhane halkı gecikme nedenlerini çok iyi tahlil ediyor. Zira bu köprünün kapalı olmasının en büyük zararını Saraçhane halkı görüyor.

    Artık şunu kabullenmeliyiz. Edirne’ye gelmesi gereken bazı hizmetler resmen geciktiriliyor. Bunu iktidar partisine mensup olanlar da itiraf ediyor. Kentimizde siyasi görüşü ne olursa olsun, bu ve benzeri hizmetlerin bir an önce sonuçlandırılması için ortak çaba içinde olmalıyız.

Yapılan hizmetlerden ve zorluklarından hepimiz etkileniyoruz buna akıldan çıkarmamalıyız.

 129 total views,  2 views today

Next Post

ETSO'ya Ziyaretler Devam Ediyor

  S.S.Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen ve Genel Müdürü Adnan Tekçe Oda’mızı ziyaret etti. Ziyaret esnasında,Yönetim Kurulu Başkanımız Recep Zıpkınkurt ile görüşerek, Zıpkınkurt ve ekibine yeni görevinde başarılar diledi. Zıpkınkurt, ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  Dünyanın en itibarlı iş dergisi  Fortune Dergisi’nin çalışması olan, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp