AMAN HUZURSUZLUK OLMASIN:!

admin

fikri_yalin_koseMahalli seçimlerin günü yaklaştıkça Edirne’de tatsız olayların olmasından seçim propagandası yapan guruplara diğer parti mensuplarının müdahalesinden endişe ediliyor. Bunu küçük çaplı bir örneğini geçen hafta yaşadık neyse ki bu olay gelişmeden önlenebildi.

Bundan sonra seçim çalışmalarının daha da sertleşebileceği, belediye başkan adaylarının kendilerini ifade edebilmeleri, suçlamalara yanıt verebilmeleri için genel başkanlarını taktiğin kullanıp daha kırıcı sözler söyleyebileceği endişesini taşıyanlar var. Ben de bu konuda endişeliyim.

Nedenine gelince; bakıyorum. CHP, MHP, AKP ve DSP adayı seçimin mutlak favorisinin kendisi olduğunu savunuyor. Bunu için tabanını etkilemek kendilerini başarılı gösteren kamuoyu yoklamaları yaptırıyor.

Kendisine destek verenlerin konuşmaların yer aldığı röportajlar yapılıyor. Tüm bunlar seçim günü yaklaştıkça kazanma şansı tehlikeye girebilecek adayların başvuracakları taktikler bunlar önümüzdeki günlerde seçim havasını daha da sertleştirebileceği sinyalini veriyor.

Adaylar bundan sonra mahalle toplantılarında çalışmalarını provoke etmek isteyen kişilerin olabileceğini dikkate almalı. Kazanma şansı olmayan ve sadece birilerinin kazanmaması için ortaya çıkanlar halkın iradesini dikkate almadan asparagas haberler ve yöntemler kullanarak seçim sonuçlarını etkileme yolunu seçebilirler

Siyasi Partilerin üst yönetiminde olanların meydanlarda kullandıkları sokak ağzı üslubu konuşulanlara baktığımızda bu olabilecekleri de yadırgamamak gerekir. Özellikle Edirne gibi tüm partilerin mahalli seçimlerde iddialı olduğu, seçimi kazanabilmek için her yolun denenmesinin beklenildiği bir ilde böyle bir tehlikeli çıkışlar göz ardı edilmemeli.

Bu tatsızlıklar olur iddiasında bulunmuyorum. Sadece olabileceği endişesini taşıdığımı belirtmek istiyorum. Halk arasında dolaşan dedikodular, aslı astarı olmayan haberler bunu sinyalini veriyor.

Bir aday seçimi mutlak kazanacağım diye yola çıkıp sonucun kendi aleyhine döneceğini anladığı halde seçim ortamını gerebilir. Üslubunu ve propaganda yöntemini sertleştirip rakiplerini tahrik yoluna gidebilir.

Rakipleri de bundan etkilenip ayni yöntemi uygulamaları durumunda tatsız olayların olması kaçınılmaz hale gelir. Çok şükür bugüne kadar yapılan mahalli seçimlerde bu tür tatsız olaylar olmadı bu seçimde de olmaması için herkes üzerine düşeni yapmalı tahriklere kapamamalı. Seçimde farklı hesabı olanların suyu bulandırıp Edirne’de barış ortamını bozmak isteyenlerin oyununa gelinmemeli.

Edirne halkına da yakışan budur. Seçimler gelir geçer.Seçilecek olanlar sonuçta mahalli yöneticilerimiz sadece bir partinin temsilcisi değil. Hangi siyasi görüşte olursa olsun herkese hizmet verecekler. Bu seçim bittiğinde Belediye Başkanı olacaklar siyasi görüşünü bir yana bırakıp üzerine düşen görevi herkese eşit şekilde yapmalı. Seçimler sonunda ortalığı toparlamak sistemin normal seyrine girmesini sağlamak oldukça zor olur.

Zira bu dönemde uygulanan seçim ekonomisi bazı görevlerin ertelenmesine neden olur. Seçilecekler için bu aksaklıkların giderilmesi epey zaman alır. Edirne’de de durum bundan farklı değildir. Üstelik seçim sonrası belediye başkanı olacaklar vaatlerini yerine getirmeleri için çalışmalarına hız vermek zorundalar.

Daha önceleri olduğu gibi “Nasıl olsa seçim bitti benim verdiğim sözleri halkımız bir süre sonra unutur” deyip halkı “Balık hafızalı “saymak her zaman geçerli değildir. Meydanlarda atıp tutan sonra da bu söylediklerini unutanlara halk yeri geldiğinde öyle bir tokat atar ki, nereden geldiğini anlamazsınız. Belediye Başkan adaylarını halka sunduğu vaatler kayıt altına alınıyor. Bugün meydanlarda bol keseden atanlar, desteksiz atmamalı ülkenin ve mahalli idarelerin imkânlarını iyi hesaplamalı.

Belediyelerin işleri sınırında kalmalı. Bu sınırlar dışına çıkarak bol vaatlerde bulunup halkın kafasını karıştırmamalı. Halk verilen sözlerin yapılmadığın anladığında zor durumda kalırlar. Mahalli yöneticilerin beklentileri önümüzdeki dönemde bekledikleri gibi olmayabilir, ayaklarını yorganına göre uzatmak zorundalar. Bugüne kadar seçimlerde ne vaatlere tanık olduk.

Bunların büyük bölümünün gerçekleştiğini kim iddia edebilir. Kentimiz ne acıdır ki, hakkı olan bir yerde değil. Bunu sorumluluğunu sadece mahalli yöneticiler yüklemek onlara haksızlık etmek olur.

Bu seçimlerde de bakıyoruz, mahalli yöneticilerin dışında merkezi hükümetin yapması gereken görevler mahalli yöneticilerin görevleri gibi gösterilmesi işin özü ile ne derece bağdaşıyor.

Bunun yorumunu halkımız yapacak. Bundan önce söz verildi fakat yapılmadı mı diyecek. Yoksa bu kez bazı hizmetler gelebilir mi diyecek, bunu oyları ile değerlendirecek. Bu anlayış seçim sonuçlarını da etkileyecek.

 204 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan Seçim vaatlerini açıkladı

CHP Edirne belediye Başkanı Recep Gürkan ETSO’da düzenlediği basın toplantısında seçim vaatlerini açıkladı Sinevizyon görüntüsü ile Edirne’ye yapacağı hizmetlerini sıralayan Gürkan” Çalışanların tamamı maaşını almadan ben maaşımı almayacağım” dedi. Recep Gürkan projeleri ile ilgili konuşmasında Belediye’de dört temel ilkeyi esas alacaklarını Bunların demokratik, Şeffaf, Katılımcı, hesap verebilir belediyecilik olduğunu belirterek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp