Ana sevgisi hiç bir sevgiye benzemez

admin

fikri_yalin_kose10 Mayıs “ Anneler Günü”. Her yıl o gün geldiğinde anaların bir kez daha hatırlanılması ve sevgisinin tazelenmesi gündeme taşınır. Bu günün anısına analara sevgiyi kanıtlamak için hediyelerin verilmesi gelenek haline gelmiştir.

            Aslında analarımız bu tür hediyelerden bir günde yoğunlaşan ilgiden, eksilmeden devam eden sevgi ve şefkate muhtaçtır.

            Analar için en güzel hediye, evlatlarının kendisine sevgi ve saygısı, evlatları tarafından hatırlanmasıdır.

Bu sağlandığı, analar unutulmadığı, her an gereken sevgi gösterildiğinde, analar mutluluktan uçarlar.

   Ne yazık ki,  günümüzün ekonomik koşulları toplum bağlarının sarsılması, teknolojide yeni gelişmeler, ana sevgisi gibi bir güne sağdırılmayacak,  yıl süresince, hatta ömür boyunca devam edecek bir sevgiyi zedeliyor.

Annesinden uzaklarda olanlar böyle günlerde analarıyla kucaklaşma hasret giderme yerine, elinin altındaki telefonla veya mesaj atarak sevgisini kanıtlamak istiyor.

   Analar için buruk bir kutlamadır böyle kutlamalar. Analarımız tıpkı evlatlarının bebeklik dönemlerinde olduğu gibi yavrularını kucaklamak bağrına basmak isterler. Ancak o zaman sevgisinin tadını yüreğinde hisseder, tadını alırlar.

Bu yapılmadığı, sadece hediyeler ve telefon edip veya mesaj ileterek yapılan kutlamalar analarımızı mutlu kılmaz

Toplumda birçok sevginin dejenere olduğu gibi, asırlardır halkımız içen değişmez sevgi olan ana sevgisi de eski önemini kutsallığını yitiriyor.

   Toplumumuzda analarını öldüren evlatların olması, anaların bir kenara atılıp yoksul bırakılması, anaların sevgisinin yok sayılması yerine başka sevgilerle doldurulmaya çalışılması, bizim toplumumuza hiç yakışmıyor.

Dinimiz dahi “ Cennet anaların ayakları altındadır” demiştir. Yine özlü sözlerimizde ana sevgisi ön plandadır. “ Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar” ve “Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz” diyerek ana sevgisi yüceltilmiştir. Ülkelerin en önemli yasasının adı da anayasadır.

 Tüm bu sevgilerin odağına konulan analarımız ne yazık ki sövgülerin de odağına taşınmıştır. En galiz küfürler,  analar için söylenmeyecek sözler yine anaların adı kullanılarak söylenir. Varlığımızın en büyük unsuru olan dünyada insan varlığının merkezinde bulunan analarımızın haklarını hiçbir zaman ödememiz mümkün değildir. Rahmetli anamı 2008 yılı haziran ayının birinci günü toprağa verdik. O anda anamın bize son bakışlarını solan yüzünde bana son olarak bakan gözlerini hatırladıkça içim yanıyor.

Rahmetli anacığım bizlere sık sık söylediği bir söz vardı. “analığın kıymetini ana baba olduğunuzda öğrenirsiniz” derdi. Gerçekten çok doğru bir söz. Ana sevgisi hiçbir sevgiyle mukayese edilemeyecek ömrümüz süresince eksilmeyen bir sevgidir.  Bu sevgiyi kaybedenler hiçbir zaman iflah olmamışlardır. Anasından sevgiyi saygıyı esirgeyenler, her zaman kendi evlatlarından da aynı sevgisizliği görmüşlerdir.

   Zira onlar da anne babasından öğrendikleri onların ailesine yaptıkları saygısızlıkları kendi ailesine uygular. Dileğim o ki bu toplum anne baba sevgisinden yoksun olmasın. Bu sevgi toplumumuzun kılcal damarları gibidir. Asırlardır birlik ve beraberliğimizin kaynağı olmuştur. Onu zedelediğimizde ailemize sevgimizi yitirdiğimizde, toplumumuz arasında huzursuzluk da eksik olmaz.

En içten duygularla tüm annelerin bu mutlu günün kutlar,  topluluğumuzda ana sevgisinin kalıcı olmasını dilerim. Yaşama veda eden analara da Allah’tan rahmet dilerim.

             TESADÜFÜN BÖYLESİ

         Annem iki teyzemle birlikte üç kardeşti. Evlendiler çoluk çocuk sahibi oldular. Yaşlarının ilerlediği bir günde üç kardeş birlikte resim çektirmek istediler. Çocuklarına kalıcı bir anı olsun istemişler. Ne acıdır ki bir süre sonra 2008 yılı ilk aylarında resmin sol yanında annemin büyük kardeşi Semahat teyzem yaşama veda etti. Aynı yılın bir haziran günü resmin ortasındaki Nebahat Anam Allah’ın rahmetine kavuştu. Aradan birkaç ay sonra Annemin küçük kardeşi Hikmet teyzem hakkın rahmetine kavuştu. Adeta bu resimleriyle ölümlerini sıralamışlardı. Tıpkı bu resimlerinde olduğu gibi sıra ile bir yıldan kısa süre içinde kardeş acılarına dayanamayıp aramızdan ayrıldılar.

11 MAYIS KÖŞE RESMİ

 

 

 

 

 

 

 

 

   Kardeşler arasında böyle kısa sürede birbiri ardına vefat edenler var mıdır bilemiyorum. Yalnız biz üç aile olarak bu acıları yaşadık. O acı günlerin anıları yaşamımız boyunca devam edecektir. Anneler gününün kutlandığı bir günde böyle üç anayı kısa aralıklarla kaybetmenin acı hatırası aklıma geldi. Nur içinde yatsınlar sevgileri sonsuza dek yaşayacaktır.   

 

 

 

 103 total views,  2 views today

Next Post

S.P - BBP ittifakı milli iktidarı hedefliyor

              Saadet partisi Genel Başkanı Prof Dr. Mustafa Kabalak ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici  “ Milli İttifak ve birlikteyiz Saadetteyiz”  sloganı ile 7 Haziran seçimlerine birlikte giriyorlar. Bu kapsamda Pazar günü iki parti Genel Başkanı Edirne’ye geldi. BBP Genel Başkanı Destici, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp