Ancak El Ele Verince Başarılır

admin

Siyasilerimiz belli dönemlerde yaptıkları basın toplantıları ile bölgenin sorunlarını dile getiriyorlar.
Nerede ve hangi koşullarda olursa olsun basın mensuplarımız bu toplantılara katılıp gazetelerinde gündeme taşıyor.
Bu sistem yıllardan bu yana devam eder gider.
Bu tür toplantılarda ne yazık ki, Mahalli basın mensuplarının sorunları ve buna siyasilerin yapabileceği destek ve önerileri gündeme taşınmıyor.
İşini tamamlayıp mesajını veren muhteremler gönül rahatlığı yine ile görevlerine devam ederler.
Yeri geldiğinde mahalli basının önemini göklere çıkaran övmekle bitiremeyen siyasiler ve meslek kuruluşlarımız bir kez olsun mahalli basının sorunları nedir bugünün güç ekonomik şartlarında nasıl varlıklarını sürdürüyor diye akıllarına gelmez.
Şehrimizde bazı kurum yetkilileri ise, ekonomideki zorlukları dile getirip tasarruf yapacaklarını bu amaçla mahalli basına aboneliğini keseceğini belirtiyor.
Bir işletmenin tasarrufu için bir veya iki gazetenin bir yılda ödenecek cüzi para onların ekonomilerini nasıl etkiler gerçekten dikkate değer.
Siyasilerimiz meslek kuruluşlarımız mahalli basını yok sayarak onu bir güç olarak kabul etmemek ne derece doğru olur. Yeri geldiğinde mahalli basının yanınızda olmasını dayanışma içinde olmayı isteyeceksin böyle bir ihtiyaca gerek duymadığında “boş ve mahalli basına ne gerek var” denmesi ne kadar olumlu davranış olur.
Milletvekillerimiz toplantılarında laf olsun diye “Sayın basın mensupları” sözcüklerini sık sık kullanırlar.
Fakat mahalli basının sorunlarını gündeme taşımak ve bu konuda partililerine “basın mensupları ile dayanışma içinde olun” gibi önerilerde bulunmaya gerek duymaz.
Seçim zamanında siyasilerimizce kapıları aşındırılan el üzerinde tutulan mahalli basın kurumlarımız daha sonraki dönemde göz ardı edilir. Bu zatlar mahalli basın kuruluşlarının her zaman o yörenin nabzını tuttuğunu unutmuş görünseler de, haberleşme imkanları her geçen gün gelişen halkla bütünleşen, mahalli basınımız bunun hesabını çok iyi de yapacaktır.
Siyasilerimizin Ankara’da TBMM’de verdikleri önerilerden yaptıkları konuşmalardan kısıtlı TV imkanları ile halkın haberi olmaz. Ancak basın bültenleri ile bölge halkına duyurulması sağlanır.
Bunu da o peşlerinde koştukları Büyük TV kanalları yapmaz. Kendi bölgesindeki basın yayın organları kanalı ile görüşlerini tabanına duyurabilirler. Hal böyle iken, Siyasilerimizin mahalli basın konusunda duyarsızlığı, bir anlamda önemsiz saymaları kendilerine artı puan yazmaz. Yazmayacağı daha önceki yılları dikkate aldığımızda da görülmüştür. Gerek iktidar gerekse muhalefet partilerimizin bugünkü mahalli basına yaklaşımları bu düzeyde.
SADECE BASIN TOPLANTISI YETERLİ Mİ?
CHP Milletvekili Recep Gürkan Basın toplantısı düzenledi yine tüm basın mensupları bu toplantıyı izledi. Bildik ve büyük bölümü süregelen sorunlar bir kez daha gündeme taşındı. muhalefet eleştiri yapar iktidar kendini savunur. Bu durum her zaman bu kısır döngü içinde devam edip gider. Buralarda söylenenler bir süre sonra da unutulur gider.
Bu toplantılarda gündeme gelen konuları takip etme alışkanlığımız yok. Gürkan burada da bildik konuları bir defa daha gündeme taşıdı. Peki bu konuların böyle sözle gündeme taşınması yeterli mi “ben muhalefetim yaptırım gücüm yok” diye işin içinden çıkmak doğru mu? Halkın dikkatini çekebilecek başka işler yapılamaz mı? Saraçhane köprüsü yıllardır onarılmıyor. Bu durum yazıldı çizildi etkili olmadı. Yine tarihi köprüler aydınlatılamıyor bu işlem çeşitli gerekçelerle erteleniyor.
Muhalefet partilerimizin böyle basın toplantısında sözden öteye gitmeyen sözlerinin ötesinde bu işleri çabuklaştırabilecek önerileri yok mu? İşler savsaklanıyorsa bir türlü yapılamıyorsa bölgenin en güçlü partisi olduğu iddiasında olan bir parti sesini farklı kanallarla duyurma yolunu aramalıdır. Gürkan ve diğer parti mensupları bu yöntemle bir yere varmaları halka seslerini duyurmaları mümkün olmadı ve olmayacaktır.
Yapılmayan hizmetlerin sorumluluğunu her ne kadar iktidar partisinde olacağını savunsanız da halkımız bu sorunların çözümü konusunda yeterli gayreti göstermeyen sık sık gündeme taşımayan muhalefet partilerinin de bunda sorumluluğu olduğunu unutmamaları gerekir. halkın arasına girerek söylenenleri dinlesinler halkın genel kanısı bu. Bu duyarsızlığın devamı durumunda halk siyasilere nasıl ders vereceğini bilir.
Geçmiş yılları hatırlayanlar bilir CHP’nin bölgede oy oranının yüksek olduğu bir dönemde Edirne’de yapılan ara seçimde CHP’nin nasıl hezimete uğradığını muhalefet parti milletvekillerimiz hatırlarlar. Onun için Edirne’de şu kadar oy alırız iddiasında bulunmaları çok doğru bir yaklaşım değil.
Her seçimin kendine göre havası ve koşulları vardır. Seçimlerde başarı hiçbir zaman ısmarlama anketlerle kazanılmaz. Çalışıp halka doğrularını kabul ettirmek zorundasınız. Bugün için böyle bir hava yaratılmış görünmüyor. Önümüzdeki aylar ne gösterecek birlikte göreceğiz.

 220 total views,  5 views today

Next Post

Talikalara Plaka

Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından talikaların kontrol altına alınması amacıyla başlatılan tescilleme işlemi devam ediyor. Edirne Belediyesi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, İl Trafik Komisyonu Başkanlığı’nın almış olduğu ilgi sayılı kararların 6.maddesi uyarınca, il merkezinde meydana gelen evden ve işyerinden hırsızlık gibi, ayrıca kap-kaç ve kaldırımcılık suçlarının büyük bir kısmının […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp