Ancak o zaman başarın ortaya çıkar

admin

fikri_yalin_koseCHP yeni bir sınava hazırlanıyor. Mahalli seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekili seçimlerinden sonra şimdi de yılsonunda örgüt seçimleri yapılacak. Önce parti üyeleri arasından delege seçimi, delege seçimlerinin belirlenmesinden sonra ilçe seçimleri yapılacak.  Taşra teşkilatında son olarak il seçiminin gerçekleşmesiyle illerdeki seçim maratonu tamamlanacak.

Daha sonra en önemlisi parti üst yönetiminin belli olacağı kurultay gerçekleşecek.  Parti teşkilatlarının yenilenmesi daha aktif hale getirilmesi konusunda genel kanı var.

            CHP bu istekleri dikkate almak zorunda. Ülkemizde siyasi mücadelenin daha önceleri olduğu gibi beylik, klişeleşmiş sözlerle sürdürülmesi mümkün görülmüyor. Gelişen iletişim ağı içinde insanları bu tür sözlerle kandırmak mümkün değil. Eskisi gibi devam eder anlayışında olanlar bu yarışta yaya kalır.

Milletvekili seçimi sonunda bakıyoruz parti örgütlerimiz başarıda en büyük pay bizim havasına girdiler.  Bu yaklaşım doğru değildir. Edirne halkının siyasi yapısı belli. Daha önce yapılan milletvekili seçimlerinde CHP’nin oylarını dikkate aldığımızda farklılık olmadığını görürüz.

            Edirne halkı siyasi tercihini öyle seçimden seçime ayağına gelen siyasetçilere göre dizayn etmez yaşamı boyunca siyasi partileri değerlendirir. Ona göre oyunu kullanır. Milletvekili seçimlerinde “ biz şu mahalleye gittik halkı etkiledik oylarını aldık” palavraları Edirne halkı için geçerli değil. Parti yöneticileri köylere gitse siyasette onları cebinden çıkaracak alaylı siyasetçiler var. Onlar uzun yıllar en güç koşullarda kendi siyasetini savunmuş kişilerdir. Öyle dünün siyasi kadrolarına pabuç bırakmazlar.

Diyeceğim o ki, Örgüt seçimleri CHP açısından çok önemli.

-Bu seçimde hiçbir şaibesi olmayan parti ilkelerini ve yararını her -şeyin üzerinde gören yöneticiler seçilmeli

-Parti yönetiminde göreve gelenler onun bunun adamı olma yerine partinin adamı olmalı, bazı kişilerin yedek lastiği konumuna gelmemeli.

-Partide ikbal peşinde koşan geleceğini garanti altına almak isteyenlere parti yönetimi izin vermemeli. Bu amaçla siyaset yapmak isteyenlerin önü kesilmeli.

-parti yönetimine girenle iş takibi yapma yerine partisinin tabanının genişletmek ve diğer partililere siyasi görüşünü anlatma konusunda bilgi birikimine sahip olmalı. Hayatında bir kitap dahi okumayan, parti ilkelerinden dahi habersiz olan kimselerle Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda söz sahibi olan bir parti bir yere varamaz. Nitekim koşullar çok uygun olmasına karşın CHP oy oranının artma yerine eksilmesi tüm partililere ders olmalı.

            Biz Edirne’de başarılıyız diğer bölgeler düşünsün diye hiç kimse işin içinden sıyrılamaz. CHP’nin bu başarısızlığı tüm partililerin ortak başarısızlığıdır. Edirne bu başarıda örnek olamaz. Önemli olan yıllardır milletvekili çıkarılamayan illerde neden başarılı olunamadığını araştırılması tüm parti örgütlerinin o illere seferber olmasıdır. Bu iş seçimden sonra hiçbir özeleştiri yapmadan sadece “biz başarılı olduk” havasına girmekle olmaz. Feacebook sayfalarında masa başı toplantı görüntüleri ile ise hiç olmaz.

CHP için bu delege seçimleri ardından örgüt iskeletinin belirlenmesi çok önemli bir sınavdır. CHP’nin bugünkü yapısı ile parti bir yere varamaz, yerinde sayar. Nitekim sonuç bunu göstermiştir. Kimse bundan başarı notu çıkarmasın. Parti Örgütü hangi kuruma karşı olursa olsun partisinin en yetkili temsilcisi olduğunu unutmamalıdır.

            -Partiyi kendi amacı için kullanmak isteyenlere fırsat verilmemeli, siyasi toplantılar başka mekânlar yerine Parti merkezlerinde yapılmalıdır. Daha önceki yıllarda bunun başarılı örneklerini gördük. O uygulama yeniden hayata geçirilmelidir. Bunlar yapılmadığı takdirde. Kendisini güçlü sananlar parti örgütlerini uydusu gibi kullanmaya çalışır.

-Sözün kısası CHP’de yönetici olanlar hiçbir zaman onun bunun neferi olma yerine partisinin neferi olduğunu unutmamalıdır. Bunlar sadece benim öngörüşlerim değil parti üyelerinin ve partiye sıcak bakan halkın yönetim kademelerinde olanlardan genel beklentileridir. Yönetim kademesinde bulunanların o partiyi her platformda temsil edecek güce sahip olması gerektiği anlayışının herkes tarafından kabul görmesi lazım.

            -Öyle şık giyinip parti rozeti takıp çevrede caka satmak her yerde kendi görevini hatırlatıp halka dikte ettirmeye çalışmakla yöneticilik koltuğu doldurulmaz.

-Tavırların icraatınla halkın gözünde yaratacağın olumlu izlenimle bu kanıtlanmalıdır. Halk “ işte bu partimin yöneticisidir” diye sizi takdirle anmalıdır. Bu tür yöneticiler yok demiyorum. Sadece bu kalıplar içinde olmayanların piyasada bulunduğu konusunda yaygın kanı var. CHP’ bu ithamlardan kurtulmalı.

            En küçük bir yöneticisinden en üst makamlara kadar parti delegesinden, belediye ve il genel meclis üyelerine kadar bu vasıfta insanlar olmalı sözün özü parti disiplini çerçevesinde olmalı. Bu kurallar her partili için olmazsa olmaz haline gelmeli.,

 113 total views,  2 views today

Next Post

Kumsallar ESTAB’ın aracıyla daha temiz olacak

ESTAB (Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği)’ın Trakya Kalkınma Ajansı’na, 2013/2014 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında hazırladığı Evimi Temizliyorum Misafirlerimi Bekliyorum Projesi kapsamında alınan kumsal temizleme aracının tanıtımı, 25.06.2015 Perşembe günü gerçekleştirildi. Saat 14.15 sıralarında başlayan ve sahil temizleme aracının vatandaşa tanıtımı için konduğu Cumhuriyet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp