Ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilmesi, kooperatif ürünlerinin tanıtımı ve bu alanda bir farkındalık oluşturularak kooperatifler aracılığıyla iç ve dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası “Türkiye Kooperatifler Fuarı” Congresium Fuar Merkezinde düzenlendi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kooperatifler-fuarı-ticaret-il-müdürlüğü-mahmut-altun-2.jpeg

Fuarın bu yılki teması “Kooperatiflerin Küresel Ekonomideki Yeri” olarak belirlendi.
Havsa Kadın Girişimciler Üretim ve İşletme Kooperatifinin standını Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin ERKAN ziyaret etti. Ziyaret Sırasında Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’dan çeşitli bilgiler aldı.
Enez Mutlu Eller Kooperatifi’nin de katılım sağladığı Fuara ilgi büyük oldu. Edirne Ak Parti Milletvekili Fatma Aksal ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyar ve Eşi Selma İhtiyar Ankara’da Fuarda Edirne standını ziyaret etti.
Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut ALTUN, Türkiye Kooperatifler Fuarına katılan Edirne’li kadın girişimcilere destek olmak amacıyla Ankara’da fuar alanında. Edirne Ticaret İl Müdürlüğünün çabaları ile Ticaret Bakanlığı tarafından organize edilen fuar alanında ücretsiz 12 metrekare stant temin edildi. Temin edilen stantta Havsa’lı kadın girişimciler kendi yöresel ürünlerini 5 Aralık 2019 tarihinde sergileyip satışa sundu. Ürünlere yoğun bir talep olduğu gözlendi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kooperatifler-fuarı-ticaret-il-müdürlüğü-mahmut-altun-3.jpeg


Ticaret İl müdürü Mahmut ALTUN devamında yaptığı açıklamada, Enez ilçemizde on girişimci kadını da fuarda sergilenen ürünler ile ilgili bilgi ve görgülerini artırmak amacıyla fuarda yerini aldı. Bütün gidiş gelişler özel araçlarla ücretsiz sağlandı. Bu arada unutmadan şunu da söylemek istiyorum Keşan Ticaret ve Sanayi Odamız da ayrıca girişimci kadınlarımızı gezi ve bilgi edinme amaçlı fuara göndermiştir. Edirne olarak kadın kooperatiflerini kurma yolunda destekleyip, olanları bütün Türkiye ve dünyaya tanıtma ve e- ticarete geçirmeye azimliyiz. Yaptığımız her güzel projede olduğu gibi bu konuda da sayın Valimiz Ekrem Canalp bize ve kadın girişimcilerimize yol gösterici olup destek veriyor. Bu da iş yapma azmimizi arttırıp bize enerji veriyor. İnşallah doğal ürün pazarında Edirne’li girişimci kadınlarımızı en üst sıralara çıkaracağız.” dedi.
Ticaret İl müdürü Mahmut ALTUN, Fuara katılım sağlanmasına verdikleri destekten dolayı Edirne Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz ve Keşan Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Atakan’ teşekkür etti.
Fuarın amacı; 8 milyona yakın ortağını milli ekonomiye dahil eden, yerli ve yerinde üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan kooperatiflerimizin yerli ve yabancı sektör ve e-ticaret temsilcileri ile aynı çatı altında buluşarak ürünlerini tanıtması ve bu sayede küresel ticarette yer almasını sağlamaktır.
Panellerin yanı sıra kooperatiflerimizin özellikle e-ticaret ağına dahil olabilmeleri, ticaret hacimlerini genişletmeleri, bilinirliklerini artırmaları ve ürünlerini ulusal platformda pazarlamaları amacıyla e-ticaret sektöründen temsilciler davet edilerek bağlantı kurmaları sağlandı. Bununla birlikte, perakende ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileri davet edilerek kooperatiflerle aralarında ikili iş bağlantıları kurabilmeleri sağlanacaktır. Patent alma, e-ticaret ve ihracat desteklerine yönelik kooperatiflere bilgilendirmeler yapıldı.