Ankara’nın havası bir başka

admin

fikri_yalin_koseEdirne Ticaret Borsası’nın  akreditasyon  töreni için Ankara’daydım. Bu seyahatim sırasında Ankara’nın görkemli görüntüsünü bir kez daha yakından gördüm. Göğe yükselen Meslek Odaları Genel Merkezi  ve Bakanlık  binalarını  uzaktan da olsa seyretme imkanım oldu.

TOBB’nin içindeki  İkiz Kuleler Konferans  salonunda yapılan  tören öncesi bir oda mensubu  tarafından  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne  ait   binanın dıştan ve içten bazı bölümlerini görme imkanım oldu.

Gerçekten Konferans Salonunun adından da anlaşılacağı gibi TOBB genel merkezi  bir ikiz  kuleyi andırıyordu. Çevresindeki sosyal tesisleri ile göz alıcı görüntüsü vardı. Bu ihtişamlı yapı yurdumuzun dört bir yöresinden sanayici, işadamları ve üreticilerimizden kesilen paralarla  bu hale gelmiş. Bir yetkilinin ifadesine göre Oda ve Borsalardan kesilen ve gönderilen paralar  öyle küçük meblağlar değil, yıllık olarak trilyonlara ulaşıyor. Edirne’den bir de Dozvola parasınıda  bu paralara kattığımızda  dudak uçuklatan rakamlar çıkıyor.

Her kuruluşun Ankara’da  bir genel merkezi var. Sendikaların diğer meslek kuruluşlarının merkezi de Ankara.

Bu kuruluşlarımızın Genel  merkezlerinin  böyle görkemli olması  çok güzel. Yurtdışından gelen konuklar buralarda ağırlanıp  “ Helal olsun Türkiye ne kadar gelişmiş, kısa sürede  en  zengin  ülkeler arasına katılmış” deneceği dikkate alınarak  bu denli  konforlu  binalar yapılmış olabilir.Diğer yandan kurumlar illerde kendisine bağlı  kuruluşların hakkını hukukunu  savunuyor.

Ankara’da bakanlıklar nezdinde haklarını elde etmede önderlik ediyor. Bunlar doğru olsa da ülkemizin böyle olduğundan farklı görüntü sergileyen tantanalı yaşamı yadırgadığımı belirtmek isterim. Onun için Edirneli oda yöneticilerimizin belli aralıklarla  Ankara yolunu tutup böyle  hayallerinde dahi göremeyecekleri ortam iltifat görmeleri oralardan sözlü de olsa müjdelerle ayrılmalarına şaşırmamak gerekir.

Doğrusunu söylemek gerekirse. Paranın,  lüks içinde yaşamanın merkezinin Ankara olduğunu  böylece  çok daha iyi anladım. Bu şatafatlı yaşamdan Trakya’nın ,Anadolu’nun  yoksul insanlarının dertlerin anlamak pek mümkün görülmüyor.Ankara  ülke imkanlarının en çok yansıtıldığı,  Türkiye ve başka illerin standartlarının çok çok üzerinde yaşam koşullarının olduğu  bir  ilimiz.

Bu arada  Atatürk’ün   önderliğinde  Türkiye’mizin temellerinin atıldığı önemli kararların verildiği eski TBMM binasını gözümün önüne getirdim. Hormonlu da olsa nereden nereye geldiğimizi düşündüm. Ülkenin kalkınmasının böyle devasa konutlarla  ölçmenin  yanıltıcı olduğunu  başka ülkelerdeki görüntülere ve geçmiş tarihlere baktığımızda daha iyi anlıyoruz. Önemli olan bu refah düzeyinin ülkenin dört bir yöresine yayılması.

Bunu sağladığımız takdirde o lüks yerlerde rahat edebilir, böyle yaşamın hakkımız olduğunu düşünebiliriz. Ülke kaynaklarının Ankara’da toplanması Başkentimizi modern bir kent haline getirmiş. Buraya aktarılan kaynakların ne kadarı yurdun başka yörelerine aktarılıyor, o konuda bir oda yetkilisinin dediği gibi benim de kafamda şüpheler var.

Örneğin Edirne küçük sanayicinden ve ürünlerini Borsa’ya teslim eden üreticilerimizin alın terinden ,sınır kapılarımızdan ,Tırlardan alınan Dozvola  paralarını üst üste koyduğumuzda  çok  büyük  miktar oluşturuyor. Bu paraların merkezi, toplandığı yer ülkemizde en etkili en çok sözü geçen  insanların yer aldığı TOBB merkezi oluyor.

Binanın içine girdiğinizde kendinizi bambaşka alemde sanıyorsunuz. Biraz da kıskanıyorsunuz.  Kendi kendinize “ Bu kaynakların bir bölümü Edirne’de tarihi evlerin onarımı veya başka bir sosyal hizmet için bir Edirne’ye aktarılsa ne iyi olurdu “ diye sormadan edemiyorsunuz. Paranın bol olduğu alanlarda  bakıyorsunuz  bu kuruma destek verenlerin görüntüleri de  ona uygun olmuş. Yurdun dört bir yöresinden gelen oda ve borsa temsilcileri en şık kıyafetleri ile toplantıya gelmiş. Diğer yandan ben ve  benim  gibi haber peşinde koşan  basın mensupları bu şatafatlı görüntüler arasında kendi doğal kıyafetleri ile biraz ezilmiş gibi görüntü verdi. Bir basım mensubu arkadaşımıza toplantıya gelen bir oda yöneticisi  orada hizmet veren biri sanmış ola ki yemek sırasında kendisine  kaşık çatal getirmesini söyledi. Böyle bir ortamda dünyanın  bizim düzeyimizde olan  ülkelerinde pek rastlanmayan bir ortamda Edirne Ticaret Borsasının 5. sınıf otel görüntüsü ile eşdeğer tutulan  Akreditasyon Törenini izledim. Bağımsız kurumlarca yapılan denetimlerde Edirne Ticaret Borsası en başarılı borsaların yer aldığı akreditasyon sıralamasında C gurubu sıralamasında B gurubuna yükselmiş. Bu azımsanacak bir başarı değil. Kendilerini kutluyorum. İnşallah yakın zamanda A kategorisine de yükselirler. TOBB yöneticileri de Edirne’nin bu başarısını dikkate alarak kentimize desteğini arttırır.

Bu sadece TOBB görüntüsü onun dışında diğer kurumlarımızın merkezlerinde, Sendika Genel Merkezlerinde de benzer görüntüler var. Kısaca Ankara’da yaşama bir ayrıcalık haline gelmiş. Milletvekili olanların, Muhtar ve  Ziraat Odaları gibi Oda Başkanlarının neden koltuklarını  bırakmak istemediklerini  bu   lüks yaşantıyı düşündüğümüzde şaşırmadım diyebilirim.

 167 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Ticaret Borsası beş yıldızlı oldu

Edirne Ticaret Borsası bağımsız denetim kuruluşunca yapılan denetimler sonucunda Akreditasyonda  bir basamak daha yükselerek,  C gurubundan B gurubuna girerek en başarılı borsalar  arasına girdi.               TOBB’nin İkiz Kuleler  Konferans Salonunda  yapılacak  akreditasyon sertifika  törenine katılmak üzere Edirne Ticaret Borsası yöneticilerinden Borsa Yönetim Kurulu Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp