“Anne Frank Günümüz için Tarih” sergisi Açıldı

admin

Avrupa’nın 3. Büyük Sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu’nda Anne Frank’in Günümüz için Tarih adlı serginin açılışını gerçekleşti. Törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Demirel ve sanatseverler katıldı. Büyük Sinagog’daki Kültür Sanatevi’nde düzenlenen, sergiyi birçok kentte açtıklarını ve her yerde yoğun ilgiyle karşılandığını belirten SEHAK Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Demirel, Sergide 1930-1945 yılları arasındaki dönemi kapsayan, fotoğraflar ile Türkçe-İngilizce metinleri içeren 34 panelden oluştuğunu söyledi. Avrupa’nın birçok önde gelen şehrinde sergilenen ve bu güne dek 10 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği sergi Edirne Büyük Sinagogunda açıldı.

Avrupa’nın 3. Büyük Sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu’nda Anne Frank’in Günümüz için Tarih adlı serginin açılışını gerçekleşti. Törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Demirel ve sanatseverler katıldı. Büyük Sinagog’daki Kültür Sanatevi’nde düzenlenen, sergiyi birçok kentte açtıklarını ve her yerde yoğun ilgiyle karşılandığını belirten SEHAK Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Demirel, Sergide 1930-1945 yılları arasındaki dönemi kapsayan, fotoğraflar ile Türkçe-İngilizce metinleri içeren 34 panelden oluştuğunu söyledi. Avrupa’nın birçok önde gelen şehrinde sergilenen ve bu güne dek 10 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği sergi Edirne Büyük Sİnagogunda açıldı.
Ülkemizde SEHAK Kuruluşu tarafından organizasyonu üstlenilen sergi Amsterdam’da bulunan Anne Frank Evi ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor.
Sergide 1930-1945 yılları arasındaki dönemi kapsayan, fotoğraflar ile Türkçe-İngilizce metinleri içeren 34 panelden oluşuyor. Bu panellerde, Anne Frank’ın trajik yaşamını ele alınırken, arka planda Nazi rejiminin yükselişi ve Holokost’a yol açan süreçler, başta Yahudiler olmak üzere milyonlarca insana yönelik gerçekleştirilen zülum ve bu dönemden çıkarılması gereken derslere odaklanılıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Anne-Frank-Günümüz-için-Tarih-1.jpg


Anne Frank’ın hatıra defterinden yapılan alıntılar ve Frank ailesinin fotoğrafları, ziyaretçilere bu trajik öyküyü anlamalarında rehberlik ediyor. Sergi, önyargı, ırkçılık ve demokrasi gibi temaları kişisel öyküler ve görgü tanıkları üzerinden aktarıyor.
Özellikle öğrenim çağındaki gençler için zengin bir ders materyeli niteliği taşıyan sergi,aynı zamanda yetişkinlere de hitap eden bir içeriğe sahip.
3 Kasım 2019 tarihine kadar açık olacak sergi Pazartesi günleri hariç diğer günler 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 257 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Profesyonel Posta Güvercini Ödül Töreni

Her geçen sene ilgiyle karşılanan Edirne Profesyonel Posta Güvercini Ödül Töreni bu sene de büyük ilgi gördü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katılım sağladığı Edirne Profesyonel Posta Güvercini Ödül Töreninde, kazanan güvercinlerin sahiplerine ödüllerini Başkan Gürkan takdim etti. Gürkan burada yaptığı konuşmanın ardından Ödül alan kişileri kutlayıp, başarılar diledi. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp