ANNELER GÜNÜ

admin

fikri_yalin_koseHer yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü ülkemizde  “Anneler Günü”  olarak kutlanıyor. Aslında anne sevgisi öyle bir güne sağacak bir sevgi değildir. O bitmez tükenmez sevgiyi de ancak ana sevgisinden mahrum olan annesi rahmete kavuşmuş olanlar daha iye  anlar. Bu sevgi öyle bir sevgi ki, hiç bir sevgi onun yerini tutamaz.

Karşılıksız yapılan tek sevgi hangisidir? Diye dendiğinde Anne Sevgisini anlarız. Atasözlerimize de mal olmuştur ana sevgisi “ Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz. Ağlarsa Anam ağlar, gerisi yalan ağlar”diye ana sevgisinin yüceliği anlatılır. Dinimizde de Ana Sevgisi ve onun büyüklüğü vurgulanır.” Cennet Anaların Ayağı Altındadır” denir.

Anneler günü kutlamaları Antik Yunanlıların Yunan Mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi sayılan Reha onuruna verdiği yıllık ilkbahar festivalleri ile başladığı rivayet edilir. Romalıların İlkbahar festivallerini İsa Peygamberin doğumundan 250 yıl öncesinde Ana Kraliçe Kibele onuruna kutladıkları söyleniyor.

ABD vatandaşı Anna Jarvis kaybettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anasının ölüm yıldönümündeki anma günü 1914 yılında Kongrenin onayı ile Amerika çapında gelişti. Türkiye’de ise 1955 yılından bu yana Mayıs ayının 2. Pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanıyor.

İşin tarihçesi bu: Aslında, bazı çevreler günümüz ekonomisine yön verenler, özellikle bu günde sattığı ürünlerden nemalananlar Anneler gününü bir gün gibi gösterip bu kutsal sevgiyi sınırlandırmak istemektedir.

Anne ve onlara duyulan sevgi öyle engin bir sevgidir ki, bırakınız bir günü yılların tüm günlerine ve gecelerine sığmayacak bir tutkudur.

Bizleri 9 ay karnında taşıyan, doğumdan sonra ölünceye kadar bizlerden sevgisini hiçbir zaman eksik etmeyen analarımızın, gerçek değerini ancak aramızdan ayrılmasından sonra daha iyi anlayabiliyoruz.

Bugün her başım sıkıştığında tek teselli bulacağım sözcük ana sözcüğü olmuştur. Korktuğumuzda, başımız sıkıştığında onun engin, bitmez tükenmez sevgisine sığınırız. Bir yerimiz acıdığında yine “anne” sözcüğüne sığınırız.

Aslında anne sevgisini daha köklü olarak tanıtmak için böyle günlerde ana sevgisini tüm boyutları ile tanıtan programlar düzenlenmeli anne sevgisinin kutsallığı tüm boyutları ile anlatılmalı. Toplumumuzun böyle sevgiye ihtiyacı var.

Günümüz dünyasında anaların değeri yeterince bilinmiyor. Annesini döven hatta öldüren insanları duydukça” Bir evlat anasına nasıl kıyar” diye üzülmemek elde değil. Gittikçe sevgisiz bir toplum oluyoruz. Ne acıdır ki, bunların başında ana sevgisi geliyor.

Ana sevgisi, Vatan sevgisi bunlar vazgeçilmez, azalmaması gereken sevgilerdir. Böyle olmasına karşın, küfür sözcüklerimiz arasında en çok ana sözcüğünün geçmesi ise, toplumumuzun en büyük suçu, bu sözcükleri kullananların suçları affedilmez suçlarıdır. Anne üzerine küfür kadar kötü bir kelam olur mu?

Maalesef günlük yaşamımızda, her yaşta insanımız ana sözcükleri ile başlayan sinkaflı sözcükleri utanmadan kullanıyor. En kutsal sevgi, küfre malzeme yapılıyor. Sözün kısası, anne sevgisi sadece Mayıs ayının ikinci Pazar günü türlü hediyelerle kutlanacak bir sevgi günü olmamalı. Aslında analarımızı hediyelerimizden çok sevgimizle onlara bağlılığımızla mutlu ederiz.

Onları kucaklayıp bağrımıza basmak, gözlerinin içine bakarak ellerini öpüp “Anacım seni çok seviyorum” demek onlara verilecek hediyelerin en büyüğüdür. Sadece bir gün değil yılın her günü analarımızı baş tacı etmeliyiz.

Türk Halkı ailede, anaya duyduğu sevgi bağlılığı nedeniyle, her zaman onurlu bağımsız devlet olarak yaşamayı bilmiştir. Bu sevgi zedelenirse  toplumun birlikte  olmasını sağlayan en önemli unsurlarından biri zedelenmiş olur. Üzerinde yaşadığımız topraklara dahi adını veren, Anadolu sözcüğü ile önemi benimsenmiş. Yasaların en büyüğü olan yaşamımızı şekillendiren “Anayasa” da yine ana sevgisinden esinlenerek verilmiştir. Böyle, ismi ile dört bir yana dağılan yaşamımızın vazgeçilmezi olan anne sözcüğünü canımız sevgi odağımız Anne sevgisi ile bütünleştirerek daha kutsal hale getirmeliyiz. Analara yapılan saygısızlık ve saldırılar toplumca nefretle karşılanmalı, en ağır şekilde ceza görmeli.

Evlat sevgisinden yoksun olan anneler, Huzurevinde, biri ziyarete geldiği zaman kendi evladı gibi sevinen, evlatları tarafından hatırlanmayan ve kendisi gelmese de çocuklarından hiç olmazsa bir telefon bekleyen anneler, Hasta yatağında şifa bekleyen, oğlu gurbette olan analar ve de rahmete kavuşup yavrularından dua bekleyen analar hiç bir zaman unutulmamalı Analarını unutan evlatlar bir gün kendilerinin de unutulabileceğini akıldan çıkarmamalı.Tüm analarımızın Anneler gününü en içten duygularla kutlarım.

 121 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan; “ Dünyanın en kutsal varlıkları annelerimizdir”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, anneler günü nedeniyle yayınladığı mesajda “Dünyanın en kutsal varlıkları annelerimizin anneler gününü kutluyorum” dedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sevginin en büyük kaynağı, sınırsız hoşgörü, karşılıksız emek ve inanılmaz özverileriyle bizleri dünyaya getiren ve en iyi biçimde yetişmemizi sağlayan annelerimizdir,dünyada anne sevgisinin yerine konabilecek başka […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp