Anneler Günü

admin

Anneler gününe ilham olan tarihçesi malum.  Her yıl Mayıs ayının 2. haftasının Pazar günü tüm dünyada “Anneler günü “ olarak kutlanıyor. Bu kutlamalar genellikle tüketime yönelik ana sevgisinin bir güne odaklandırılması o günde annelerin hatırlanıp hediyelerin alınması şeklinde lanse edilmek istense de insan varlığının en büyük mimarı olan anaların sevgisini anlatabilmek için ciltler dolusu kitap yazılsa yeterli olmaz.

Ana sevgisinin daraltılmak bir törene bağlanmak istenmesi bu kutsal sevgiye en büyük haksızlık olmaktadır. Başımız sıkıştığında tek sığınağımız olan analarımızın sevgisi insanlık yaşamı süresince varlığını sürdüren bir sevgidir.

Edebiyatımıza, atasözlerimize, şiirlerimizin değişmez konusu olan ana sevgisi her sevginin çok üzerinde bir sevgidir. Atasözlerimize baktığımızda  “Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz, Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar” özdeyişlerimizle analarımız olan sevgimizi tarif etmişiz.

Dinimiz de ana sevgisini analara saygıyı “Cennet anaların ayakları altındadır” diye kutsal biz sevgi olduğu şeklinde ifadesini bulmuştur. Anayurt, Anayasa, Anadolu, sözcüklerimiz de anne sevgisini yansıtmıştır.

Analarımız toplumda böyle sevgi odağı olmasına karşın, en çok hakaret içeren sözcüklerin, küfürlerin kaynağı olmuştur. En galiz küfürler, hakaret içeren sözcükler ne acıdır ki analarımız adına yapılıyor.

Bir tarafta varlığımızın kaynağı sevgi odağı olan analarımız, diğer yanda küfür malzemesi olarak kullanılması ne kadar acı bir gerçek.

Kendi ana sevgisini yok sayıp, başkalarının anasına küfür ederek öfkesini gidermek kadar ana sevgisine saygısızlık olur mu?

Ana sevgimizi bir günle sınırlandıramayız. Ana sevgisi bu kadar dar zamana sığmaz. Onu anlatabilmek için bir yıl bir asır dahi yeterli değildir. En çok hakaret içerikli sözlerin hedefi gösterilmesine karşın vazgeçilmez sevgi olan anne sevgisini her yıl  bir hediye ile tanıtmak yeterli değildir. Anaların en büyük ihtiyaçları evlatlarında gelecek sevgi merhamettir “anacığım nasılsın. Seni çok seviyorum “denilmesidir. Bunu sağlamadığımız takdirde Anneler gününde analarımıza istediğimiz kadar hediye alalım bunların hiç biri  gerçek ana sevgisinin  yerini tutamaz.

Bu sevgi tüketim malzemelerine feda edilmeyecek kadar yüce bir sevgidir.

Bu yüce sevgi analarımız gözümüzün önünden gidip sonsuzluğa uğurlandığında daha da dayanılmaz bir hal alır. Başınız sıkışıp içiniz daraldığınızda bir acı hissettiğinizde ağzınızdan ilk çıkacak sözcük sığınak tek liman analarımızın adı onların bitmez tükenmez sevgisi olur.

Ne yazık ki, dünyada ivme kazanan global kültür bunun medyada yansımaları, ana sevgisini de zedelemiştir. Halkımıza has olan katışıksız sevgi diğer sevgilerde olduğu gibi ana sevgisini de yozlaşmasına böyle “Anneler günü” kutlamaları ile daraltılarak, tüketime malzeme yapılmak istenmiştir.

     Pazar günü yapılacak kutlamada kendilerine sunacağımız hediyelerden ziyade analarımızı bağrımıza basarak onlara gerçek sevgimizi yansıtmalıyız. Benim gibi ana sevgisinde yoksun olan canından çok sevdiği anasını kaybetmiş olanlar da ana sevgilerini duaları o günleri hatıraları ile gündeme taşımalı.

Analarımızın vefatı ile sevgilerinin yok olmayacağını ölünceye dek en büyük sevgi olacağını kanıtlamalıyız. Bu günde hediye alma yarışı anaları mutlu kılmaz. Onlar için en büyük hediyenin sevgi şefkat hatırlarının sorulması olduğunu gözden ırak tutmamalıyız.

Ana sevgisinin haftanın bir gününe sığmayacağını yıl boyunca ana sevgisini yaşatılması gerektiğini gözden ırak tutmamalıyız. Yarını anaları bu sevgiyi her ortamda hatırlamalı bu kutsal sevginin bir tüketim aracı olmamasını sağlamalıdır. Bunu sağlamadıkları takdirde bundan mağdur olacak, yarının anaları olacaktır.

Buna imkân vermemek için insanlarımıza has katıksız insan sevgimizi bunların başında olan “Ana “ sevgisinin canlı kalmasını sağlamalıyız. Ana kucağının bizleri hayata hazırlayan bugünler gelmemizi n temeli olan sevgi yuvası olduğunu hiçbir zaman akıldan çıkarmamalıyız.

Dünyanın en kalıcı kursal sevgisi ana sevgisinin gündeme taşındığı “Anneler günü”nün tüm anneler için mutluluk getirmesi dileklerimi sunarım.

 318 total views,  2 views today

Next Post

İriş: Belediyecilik Milli Görüşün İşi

Saadet Partisi Edirne il Teşkilatı ‘Söz Mahallede’ programı çerçevesinde mahalle ve esnaf ziyaretlerini sürdürüyor. Dün bir grup il yönetim kurulu üyesi ile birlikte Uzunköprü’ye gelen İl Başkanı Ali Demirkıran, ilçe teşkilatı yöneticilerini de yanına alarak, Sanayi mahallesini ziyaret etti. Ziyaret programına Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş de katıldı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp