ARADAKİ FARK

admin

Uzun yıllardır tartışılır durulur. Örgütlü toplumun güçlü toplum haklarını savunabilen toplum olduğu dile getirilir.

Her ne hikmetse emeği ile geçinen işçiler kendi yaşamları için en büyük güvence olan, sendikalaşmaya gereken ilgiyi göstermedi.

Sendikalaşmak için; “ Tu kaka” denildi. Bu durum işverenlerin de işine yarıyordu. Sendika güvencesinden yoksun olan işçilerin iş akitlerine son vermek çok daha kolaylıkla sağlanıyordu.

 Bu durun ülkemizde bir süredir devam etti. Ülkemizdeki sendikalar bu ilgisizlik sonucu güç kaybettiler mücadele güçleri azaldı.Bugün baktığımızda çalışanların ancak onda biri sendikalı. Bunların bir bölümü de işverenin verdiği ile yetinen güdümlü sendikalar. Bunların işçi haklarını savunma diye bir dertleri yok. Bukalemun gibi her renge giren tiplerdir bunlar.

Bunların dışında yeterli olmasa da  işçilerin haklarını savunan gerektiğinde Grev yapacak gücü olan sendikalarımız da var.

Bu sendikalar hakkında farklı görüşte olanlar bulunsa da  bu sendikalarımız güçleri oranında işçilerimizin haklarını savunmada kararlıdır. Bunlardan biri Türk İş’in en eski ve köklü sendikası olan TEKSİF  sendikasıdır.

Tekstil sanayi gibi riskli bir iş dalında grev  kararı alarak 12 bin işçiyi yüzde yüz katılımla greve katması  günümüz koşullarında az bir başarı değildir.

Şimdi işyerlerine sendikanın girmesine sıcak bakmayan, işçilerimize sormak gerekir. Bir gün şöyle oturup sendikalı bir işçi arkadaşlarınızla  bir araya gelin. Onların ücreti diğer sosyal hakları, mesai ücretlerini izin imkanlarını ortaya koysunlar.

Siz de buna karşılık aldığınız ücreti ve varsa diğer haklarınızı belirtin. Sendikalı bir işçi ile sendikasız çalışan bir işçinin haklarındaki farkı gözlerinizle görün.

Bundan sonra şapkanızı önünüze koyup bir kez daha düşünün ve kendi kendinize sorunuz; “ Sendikalı çalışan arkadaşlarımızla ayni işi yapıyoruz. Ayni emeği harcıyoruz. Bu arkadaşlarımız yeterli oranda olmasa da sendikal güvencelere ve sosyal haklara sahipler.

   Durumları bizden iyi. Üstelik sendikal güvenceleri var.Ben bu haklardan neden yararlanamıyorum,benim neyim eksik.Sendikalaşmayı bize ;“Öcü” gibi tanıttılar bu durumda kim haklı , bundan zararlı çıkan kim” diye  bir kez daha düşünüp sendikalaşma hakkındaki kararlarını  yeniden gözden geçirmeleri  gerekir.

İşçiler bunu yapmadıkları takdirde, sendikasız işçilerimizin çileleri artarak devam eder. Bu konumda olan işçiler işveren “işe gel” dediği zaman gelirler “git” dendiğinde geri dönüp giderler. Beni neden işten attınız diye talepleri olamaz. Ellerine ne kadar para verilirse onunla  yetinirler.

İzin,mesai ücreti gibi sendikalı işçilerin sahip oldukları hakları unuturlar.Bugünkü kısıtlı şartlarda çalışmalarına devam ederler. Bu olmuyor biz de sendikalı işçilerin haklarına sahip olmak istiyoruz derlerse bir sendikaya üye olup onların haklarına sahip olurlar.

Sendikalı olmak işçilerimizin en doğal ve yasal hakkı.  AB kriterleri de bunu gerektiriyor. Sendikalaşma bazı çevrelerin tanımladığı gibi yasa dışı bir hak değildir. İşçilerimizin en doğal haklarıdır. Sendikal haklardan yararlanan işçiler ile bu haklardan mahrum olan işçiler arasındaki fark görüldükten sonra İşyerlerinde sendikalaşmanı  ne denli önemli olduğunu işçilerimiz daha iyi anlayacaklardır.

FIKRA

Adamın biri topal eşeği ile giderken rastladığı köylüye sormuş

-Ağam şu karşıdaki çiftlik kimin?

-Ayvazoğlunundur.

-Şu karşıdaki büyük konak kimindir?

-Ayvazoğlunundur

-binlerce koyunun barındığı ağıl kimin?

-Ayvazoğlunundur

-Bu köyün adı nedir?

-Ayvazoğlu Köyüdür.

Adam öfkeyle  eşeğe bir tekme atmış.” Al ulan” … demiş bu da senin olsun.

 53 total views,  2 views today

Next Post

SEDEFÇİ’den İmar Müjdesi

Hamdi SEDEFÇİ belediye meclisinde düzenlediği basın toplantısında gündemde ki konuları değerlendirdi. İmarla ilgili yeni düzenlemeler hakkında açıklama yapan Sedefçi şunları kaydetti ; ‘’ Bugünkü konumuz imarla ilgili konular. Bunlardan ilki Selimiye Meydan projemiz. Bu proje bizim iki yıldan bu yana Anıtlar Kurulu  arasında gidip geliyor. Bugün Edirne Valisi ile birlikte […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp